Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Movalis Tabletki

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Movalis Tabletki
04.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Movalis - tabletki?

Substancją czynną w preparacie jest meloksykam, lek przeciwzapalny z grupy oksykamów. Meloksykam hamuje aktywność cyklooksygenaz, głównie COX-2, co prowadzi do zmniejszenia objawów zapalnych.

Lek jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie we krwi po 5-6 godzinach. Meloksykam przenika do płynu maziowego, łożyska i mleka matki.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Movalis - tabletki?

Preparat jest zalecany do stosowania w przypadku:

- krótkotrwałego łagodzenia objawów zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów

- długotrwałego łagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Kiedy nie stosować preparatu Movalis - tabletki?

Niestety, nie zawsze można stosować preparat mimo wskazań do jego użycia. Jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu lub inne NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy, nie powinieneś go stosować.

Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu, jeśli kiedykolwiek wystąpiły objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak astma, skurcz oskrzeli, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy czy reakcje skórne, jak pokrzywka, wysypka czy rumień.

Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją, ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek i nie poddawanych dializom, krwawieniem z przewodu pokarmowego, z naczyń mózgowych lub z innymi zaburzeniami przebiegającymi z krwawieniami, ciężką niewydolnością serca, kobiet w III trymestrze ciąży oraz dzieci i młodzieży do 16. roku życia.

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Movalis- tabletki?

Nieprawidłowości zdrowotne i inne czynniki mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub włączenia substancji. Czasami konieczne jest regularne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych, zaleca się stosowanie substancji w najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy czas. Nie zaleca się jej stosowania w przypadku nagłego bólu, gdy konieczne jest szybkie uśmierzenie bólu.

Zaleca się unikanie jednoczesnego stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku braku poprawy po kilku dniach stosowania, należy skonsultować się z lekarzem. Należy także powiadomić lekarza o wszelkich wcześniejszych stanach zapalnych lub owrzodzeniach układu pokarmowego. Korzystanie z substancji może zwiększać ryzyko krwotoków, owrzodzeń lub perforacji w przewodzie pokarmowym, które niekoniecznie muszą być poprzedzone ostrzegawczymi objawami.

Osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na te powikłania. Przy stosowaniu substancji u osób w podeszłym wieku, z chorobami przewodu pokarmowego lub po przebytych owrzodzeniach, konieczne jest regularne monitorowanie i stosowanie najmniejszych skutecznych dawek. W przypadku nietypowych objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Stosowanie substancji może być związane z wieloma poważnymi konsekwencjami, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności i regularne konsultacje z lekarzem przy jej długotrwałym stosowaniu. Konieczne jest także monitorowanie parametrów takich jak czynność wątroby i nerek. W przypadku wystąpienia reakcji, takich jak ciężkie reakcje skórne, należy niezwłocznie przerwać stosowanie substancji i skonsultować się z lekarzem. Podobnie, substancja może prowadzić do zaburzeń płodności u kobiet i nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. Warto pamiętać, że substancja może powodować zatrzymanie płynów i minerałów, dlatego u osób w grupie ryzyka (np. z nadciśnieniem tętniczym) zaleca się regularne monitorowanie stanu zdrowia. Konieczne jest także zgłaszanie każdych nietypowych objawów lekarzowi.

Dawkowanie preparatu Movalis - tabletki

Tabletki są formą preparatu. Przeznaczone są do zażywania doustnego. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów zalecana dawka wynosi 7,5–15 mg raz na dobę.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zalecana jest dawka 15 mg raz na dobę. Lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg na dobę w przypadku zadowalającej odpowiedzi terapeutycznej.

Maksymalna dawka dobowa nie powinna być przekraczana i wynosi 15 mg.

U osób starszych lub zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych, konieczne jest dostosowanie dawkowania przez lekarza. Zazwyczaj u tej grupy zalecana jest dawka 7,5 mg na dobę.
U pacjentów poddawanych dializom z ciężkimi zaburzeniami nerek, dawka nie powinna przekraczać 7,5 mg na dobę.
U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny powyżej 25 ml/min) lub wątroby nie ma konieczności dostosowywania dawkowania.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami nerek, którzy nie są poddawani hemodializom oraz u tych z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży do 16 lat.

Sposób zażywania:
Preparat jest przeznaczony do zażywania doustnego. Tabletki należy przyjmować w trakcie posiłku, popijając wodą lub innym płynem. Dawka dobową należy zażyć w pojedynczej dawce (raz na dobę).

Czy można stosować Movalis - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży warto skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. Należy uwzględnić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w jej trakcie, należy poinformować lekarza o swojej sytuacji.

Nie zaleca się stosowania leku w trzecim trymestrze ciąży, a w pierwszym i drugim trymestrze jest to całkowicie przeciwwskazane. Lek może być stosowany jedynie na zalecenie lekarza, gdy uznaje on to za konieczne i korzystne (krótkotrwałe stosowanie minimalnej skutecznej dawki).

Nie powinno się również stosować leku w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych, które są dostępne bez recepty. Ostrożność należy zachować przy stosowaniu meloksykamu z pewnymi lekami, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia hiperkaliemii.

Nie zaleca się stosowania meloksykamu z wieloma innymi lekami, ze względu na potencjalne interakcje i ryzyko działań niepożądanych. Kobiety z wkładkami wewnątrzmacicznymi powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem meloksykamu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Movalis- tabletki?

Movalis, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści z jego stosowania z reguły przeważają nad szkodami wynikającymi z ewentualnych działań niepożądanych.

Najczęściej występujące skutki uboczne dotyczą często przewodu pokarmowego i obejmują: nudności, wymioty, problemy z trawieniem, bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej lub przełyku, krwawienia z przewodu pokarmowego (w tym smoliste stolce, krwawe wymioty), a także owrzodzenia przewodu pokarmowego, czasami z krwawieniem i perforacją (co czasem kończy się śmiercią, zwłaszcza u osób starszych), zapalenie błony śluzowej jelita grubego, zaostrzenie zapalenia okrężnicy, zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna, zwiększone aktywności enzymów wątrobowych, a rzadko zapalenie wątroby.

Możliwe są także: bóle głowy, zawroty głowy, senność, zaburzenia nastroju, bezsenność, koszmary senne, dezorientacja, splątanie, zaburzenia widzenia (takie jak nieostre widzenie, zamazane widzenie), zapalenie spojówek, szumy w uszach. Mogą wystąpić także: niewydolność serca, kołatanie serca, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, uderzenia gorąca, a także zaburzenia krwi, takie jak niedokrwistość, agranulocytoza, leukopenia, małopłytkowość. Jeśli wystąpią objawy takie jak gorączka, ból gardła, objawy grypopodobne, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, zmęczenie, krwawienie z nosa, siniaki, wybroczyny lub plamica, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą to być pierwsze objawy zaburzeń krwiotwórczych.

Inne możliwe skutki uboczne to zaburzenia funkcji nerek, zatrzymywanie sodu i wody, niewydolność nerek, uszkodzenie nerek prowadzące do ostrej niewydolności nerek, a także zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi.

Mogą również wystąpić reakcje nadwrażliwości (takie jak wysypka, pokrzywka, świąd, nadwrażliwość na światło) i reakcje alergiczne, w tym zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, krtani, języka, gardła utrudniający oddychanie), skurcz oskrzeli, atak astmy oraz ciężkie reakcje skórne: martwica toksyczna rozpływna naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy.

Długotrwałe stosowanie meloksykamu w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł