Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Neorelium

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Neorelium
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Neorelium - tabletki powlekane?

Działającą substancją w preparacie jest diazepam, pochodna benzodiazepiny o długotrwałym działaniu. Przez wiązanie się z receptorem benzodiazepinowym (RBZD) wywołuje określoną reakcję w komórce, działając jako agonista. Receptory RBZD, będące częścią receptorów GABA-A, mają zdolność wiązania różnych substancji, w tym kwasu -aminomasłowego (GABA). Diazepam, podobnie jak inne benzodiazepiny, działa pośrednio poprzez zwiększenie zdolności wiązania GABA z receptorem GABA-A. Dzięki hamowaniu działania komórek nerwowych poprzez GABA, benzodiazepiny wykazują efekt hamujący w centralnym układzie nerwowym. Diazepam posiada silne działanie przeciwdrgawkowe, uspokajające, przeciwlękowe, nasenne i relaksujące mięśnie. Lek hamuje odruchy rdzeniowe.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Neorelium - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany do stosowania w poniższych sytuacjach:
• krótkotrwałe (do 4 tygodni) łagodzenie stanów lękowych, które mogą być również powiązane z bezsennością
• leczenie objawów nagłego odstawienia alkoholu
• jako środek uspokajający i preparat do premedykacji (przygotowanie do zabiegu)
• redukcja stanów zwiększonego napięcia mięśniowego.
Preparat ten jest również używany pomocniczo w niektórych rodzajach padaczki (np. drgawki kloniczne mięśni), jako lek przeciwdrgawkowy.

Kiedy nie stosować preparatu Neorelium - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować.

Nie wolno stosować preparatu jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu lub na inne benzodiazepiny. Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również: nużliwość mięśni (myasthenia gravis), ciężka niewydolność oddechowa, niezależnie od przyczyny, oraz zespół bezdechu sennego.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Neorelium- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie określonych testów kontrolnych.

Leczenie diazepamem powinno trwać jak najkrócej, ze względu na ryzyko wystąpienia uzależnienia fizycznego i psychicznego oraz tolerancji na lek. Uzależnienie zwiększa się wraz z dawką i czasem leczenia, jest większe u osób z nałogiem alkoholowym i uzależnieniem od leków w wywiadzie, a także u osób z zaburzeniami osobowości.

Po zaprzestaniu stosowania diazepamu może pojawić się zespół odstawienny, charakteryzujący się m.in. bólem głowy, stanami lękowymi, drażliwością oraz splątaniem. Jeśli wystąpią objawy niepokój, pobudzenie, agresja, omamy czy inne zaburzenia zachowania, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z alkoholem ani lekami hamującymi ośrodkowy układ nerwowy, ze względu na możliwość spotęgowania działań niepożądanych. Lekarz powinien być skonsultowany w przypadku stosowania preparatu u osób w podeszłym wieku, z niewydolnością oddechową, ciężką niewydolnością wątroby oraz zaburzeniami czynności nerek.

Diazepam nie jest lekiem przeciwpsychotycznym i nie powinien być stosowany jako jedyny lek w leczeniu psychoz. Benzodiazepiny mogą hamować dostosowanie psychologiczne w okresie żałoby.

Dawkowanie preparatu Neorelium - tabletki powlekane

Produkt występuje w postaci tabletek pokrytych powłoką. Jest przeznaczony do stosowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to nie zwiększyć skuteczności leku, a wręcz zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Objawy lęku i niepokoju. Zalecana dawka to 5-10 mg raz dziennie lub podzielona na 2 dawki.
Symptomy zespołu abstynencyjnego po alkoholu. Zazwyczaj 10 mg 3 razy dziennie, czasem do 60 mg/dobę (z zachowaniem kontroli nad zaburzeniami oddechowymi).
Bezsenność. 5-10 mg pół godziny przed snem.
Spastyczne stany mięśniowe. 5-15 mg/d w dawkach podzielonych, czasem do 60 mg/dobę.
Produkt należy stosować u dorosłych, zwykle nie dłużej niż 4 tygodnie, wliczając okres stopniowego odstawiania.
W przypadku osób w podeszłym wieku zaleca się stosowanie 1/2 zalecanej dawki.
W przypadku osób z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby, należy zachować ostrożność i rozważyć zmniejszenie dawki. Lek jest także stosowany w premedykacji oraz w zespołach nerwicowych (również o podłożu somatycznym).

Czy można stosować Neorelium - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków. Przed podjęciem decyzji warto omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z lekiem, zwłaszcza w przypadku pierwszego i trzeciego trymestru ciąży. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego lek. Stosowanie leków u kobiet w ciąży powinno być ograniczone do absolutnej konieczności, gdy nie ma bezpieczniejszych alternatyw. Nie zaleca się stosowania leków w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Przedstaw lekarzowi informacje o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, włącznie z tymi, które są dostępne bez recepty.
Należy być ostrożnym podczas jednoczesnego stosowania z:
• lekami działającymi depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (np. leki przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe, uspokajające, antydepresyjne, nasenne, narkotyczne leki przeciwbólowe, leki znieczulające ogólnie, przeciwpadaczkowe, leki przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym), ponieważ może to prowadzić do wzmożonego działania uspokajającego oraz wpływu na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy
• cymetydyną, omeprazolem, ketokonazolem, fluoksetyną, fluwoksaminą, ponieważ te substancje hamują enzymy odpowiedzialne za metabolizm diazepamu, co może skutkować przedłużeniem i wzrostem siły jego działania uspokajającego
• fenytoiną, ponieważ diazepam wpływa na jej wydalanie
• cyzaprydem, ponieważ może on zwiększyć wchłanianie diazepamu i tymczasowo nasilić jego działanie uspokajające.
W trakcie leczenia należy powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Neorelium- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, również Neorelium może powodować efekty uboczne, ale nie u wszystkich pacjentów. Korzyści z leczenia zazwyczaj przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Skala i intensywność działań niepożądanych zależą od wrażliwości pacjenta oraz dawki, zazwyczaj są łagodne i ustępują po zaprzestaniu stosowania leku. Mogą pojawić się: zaburzenia krwi, reakcje alergiczne na skórze, utrata apetytu, paradoksalne reakcje, depresja, senność, spowolnienie, zawroty głowy, splątanie i dezorientacja, ataksja, zaburzenia mowy, problemy z pamięcią, zmiany libido, problemy ze wzrokiem, skurcze serca, bóle w klatce piersiowej, obniżenie ciśnienia krwi, problemy z wątrobą, drżenie mięśni, problemy z moczem, zaburzenia miesiączkowania, ogólne osłabienie i omdlenia. Rzadziej mogą wystąpić: nudności, problemy żołądkowe i suchość w ustach. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne. Po przyjęciu diazepamu, nawet w dawkach terapeutycznych, może wystąpić uzależnienie fizyczne i psychiczne. Istnieje ryzyko nadużywania benzodiazepin.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł