Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Olfen 75

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Olfen 75
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Substancją czynną zawartą w preparacie jest diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak hamuje syntezę prostaglandyn, co przyczynia się do zmniejszenia objawów zapalenia, takich jak obrzęk, ból, czy sztywność stawów. Lek jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego, jednak nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Po podaniu doustnym, substancja jest całkowicie wchłaniana, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 4 godzinach. Diklofenak gromadzi się w mazi stawowej, utrzymując tam wyższe stężenie niż we krwi przez nawet 12 godzin. Lek przenika przez łożysko oraz w niewielkich ilościach do mleka matki.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Preparat polecany jest do leczenia bólu i stanów zapalnych w różnych przypadkach, takich jak ostre stany zapalne stawów, przewlekłe zapalenia stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba Bechterewa oraz inne choroby reumatyczne układu ruchu, zaburzenia zwyrodnieniowe stawów, reumatyczne stany zapalne tkanek miękkich, bolesny obrzęk lub zapalenie po kontuzji.

Kiedy nie stosować preparatu Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niestety, mimo wskazań do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którekolwiek z jego składników. Przeciwwskazaniem do stosowania jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, które może objawiać się różnymi reakcjami alergicznymi. Preparatu nie powinno się stosować u osób z chorobami wrzodowymi, krwawieniami, perforacjami, ciężką niewydolnością narządów czy też u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. Nie zaleca się również stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią oraz u dzieci i młodzieży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olfen 75 SR- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Niektóre schorzenia lub inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Stosowanie preparatu w minimalnej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Po podaniu preparatu (podobnie jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych) może dojść do reakcji alergicznej lub anafilaktycznej (rzekomoanafilaktycznej), nawet u osób, które wcześniej nie stosowały tego leku. Może to prowadzić do powstania zespołu Kounisa, poważnej reakcji alergicznej, która może przyczynić się do zawału serca; objawem może być ból w klatce piersiowej związany z reakcją alergiczną na preparat. W przypadku bólu w klatce piersiowej towarzyszącego reakcji alergicznej, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych wiąże się z ryzykiem krwotoków z przewodu pokarmowego, owrzodzeń lub perforacji, które mogą prowadzić do zgonu i niekoniecznie muszą być poprzedzone objawami ostrzegawczymi. Objawy te mogą pojawić się w każdym momencie leczenia, nawet u osób bez wcześniejszych problemów z przewodem pokarmowym. Komplikacje te są szczególnie niebezpieczne u osób starszych. Należy natychmiast powiadomić lekarza o wszystkich nietypowych objawach ze strony przewodu pokarmowego (w szczególności o krwawieniu). W przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie stosowania preparatu.

Preparat, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, może wywołać poważne reakcje skórne, czasami prowadzące do zgonu, takie jak zespół Stevensa i Johnsona, martwicze zapalenie skóry lub złuszczające zapalenie skóry. Te reakcje są bardzo rzadkie i najczęściej pojawiają się w ciągu pierwszego miesiąca stosowania preparatu. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów zmian skórnych (wysypka, zmiany na błonach śluzowych) lub jakichkolwiek objawów nadwrażliwości należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Preparat może zakłócać objawy zakażenia. W przypadku podejrzenia zakażenia należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczne może być zastosowanie właściwego leczenia. Preparat nie działa przeciwdrobnoustrojowo.

Stosowanie preparatu może wpływać na płodność u kobiet i nie jest zalecane u kobiet planujących ciążę.

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych ze względu na zwiększone ryzyko nasilenia działań niepożądanych.

Osoby starsze, osłabione, o niskiej masie ciała lub bezpośrednio po dużych zabiegach chirurgicznych mają zwiększone ryzyko działań niepożądanych. W tych grupach pacjentów należy zachować szczególną ostrożność i stosować minimalne skuteczne dawki przez możliwie najkrótszy czas.

Preparat, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, rzadko może wywoływać reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, ciężkie reakcje anafilaktyczne mogące zagrażać życiu.

Po zastosowaniu preparatu u pacjentów z astmą, alergicznym nieżytem błony śluzowej nosa, polipami, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub przewlekłymi infekcjami układu oddechowego oraz u osób uczulonych na alergeny istnieje zwiększone ryzyko zaostrzenia astmy (skurcz oskrzeli) prowadzącego do trudności w oddychaniu i/lub obrzęku naczynioruchowego (wystąpienie obrzęku ust, języka, gardła czy krtani). Konieczne jest zapewnienie szybkiego dostępu do pomocy lekarskiej. W przypadku pierwszych objawów należy zaprzestać stosowania preparatu i natychmiast skonsultować się z lekarzem.

U pacjentów z zaburzeniami żołądka, jelit lub z wrzodami żołądka i/lub dwunastnicy w wywiadzie, zwłaszcza z krwawieniami lub perforacją, stosowanie preparatu jest możliwe jedynie pod ścisłym nadzorem lekarskim. W tych przypadkach konieczne jest stosowanie minimalnych skutecznych dawek. Wysokie dawki oraz wiek pacjenta zwiększają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Lekarz może zalecić stosowanie leków osłonowych, takich jak inhibitory pompy protonowej lub mizoprostol.

Leki osłonowe mogą być wskazane u pacjentów przyjmujących leki zwiększające ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, w tym nawet niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego (aspiryny). Należy być ostrożnym u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki zwiększające ryzyko choroby wrzodowej lub krwawienia (np. kortykosteroidy ogólnoustrojowe, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpłytkowe, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny).

Preparat może być stosowany pod ścisłym nadzorem lekarskim u pacjentów:

  • z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy lub z chorobą Leśniowskiego i Crohna,
  • z zaburzeniami funkcji wątroby (zaleca się regularne kontrolowanie parametrów charakteryzujących funkcje wątroby oraz przerwanie leczenia w przypadku ich pogorszenia),
  • z porfirową wątrobową.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować zatrzymanie płynów i obrzęki. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek, serca, nadciśnieniem tętniczym, w starszym wieku, przyjmujących leki moczopędne lub inne leki wpływające na funkcję nerek oraz u pacjentów z obniżoną objętością płynów (np. po dużych zabiegach chirurgicznych). W tych grupach pacjentów zaleca się monitorowanie funkcji nerek podczas stosowania preparatu.

Jeśli preparat jest stosowany długo, zaleca się regularne badania morfologii krwi i parametrów krzepnięcia krwi, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą hamować agregację płytek krwi.

Długotrwałe stosowanie diklofenaku w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Ścisły nadzór lekarski jest konieczny w przypadku stosowania preparatu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, z niewydolnością serca, zatrzymaniem płynów i obrzękami, chorobą niedokrwienną serca, chorobami tętnic obwodowych lub naczyń mózgowych oraz u pacjentów z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (cukrzyca, palenie tytoniu, hiperlipidemia).

Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:

  • preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Osoby doświadczające zaburzeń widzenia, senności, zawrotów głowy lub innych zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego podczas stosowania preparatu nie powinny prowadzić pojazdów lub obsługiwać urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Tabletki (lub kapsułki) o przedłużonym uwalnianiu są formą preparatu. Można je przyjmować doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy pamiętać o nieprzekraczaniu zalecanych dawek, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych:
Zalecana dawka dobowa wynosi 100-150 mg na dobę (1 kapsułka 100 SR raz na dobę lub 2 tabletki 75 SR raz na dobę).

W razie potrzeby, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu mogą być łączone z dawką 25 mg lub 50 mg tabletek doodbytniczych do maksymalnej dawki 150 mg na dobę.

Dzieci i młodzież:
Nie zaleca się stosowania preparatu u tej grupy wiekowej.

Sposób podawania:
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu przeznaczone są do doustnego przyjmowania. Należy je połykać w całości, nie dzieląc, nie rozgryzając, nie żując, najlepiej podczas posiłku z wodą.

Czy można stosować Olfen 75 SR - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie powinnaś przyjmować żadnego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem! Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza, który przepisuje lek.

Przyjmowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w trzecim trymestrze ciąży z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz zahamowania skurczów macicy. Nie zaleca się stosowania preparatu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Możliwe jest stosowanie preparatu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży tylko za wyraźnym poleceniem lekarza, w uzasadnionych przypadkach, gdy po rozważeniu korzyści dla matki w stosunku do potencjalnego ryzyka dla płodu uznaje on za konieczne zastosowanie preparatu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zalecamy powiadomienie lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych, które są dostępne bez recepty. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu diklofenaku w połączeniu z metotreksatem, litu, glikozydami nasercowymi, lekami moczopędnymi, lekami przeciwnadciśnieniowymi, lekami przeciwzakrzepowymi, lekami przeciwcukrzycowymi, antybiotykami chinolonowymi, kwasem acetylosalicylowym, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, kortykosteroidami, inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, cyklosporyną, takrolimusem, lekami zwiększającymi stężenie potasu we krwi, probenecydem, fenytoiną, kolestypolem, cholestyraminą, silnymi inhibitorami CYP2C9, mifeprystonem oraz żywiczanem diklofenaku. Diklofenak może wzajemnie oddziaływać z powyższymi lekami, stąd konieczne jest monitorowanie pacjenta i dostosowywanie dawek leków przez lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Olfen 75 SR- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Jak każdy lek, również Olfen 75 SR, -100 SR może powodować skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że korzyści ze stosowania leku zazwyczaj przeważają nad ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Do częstych skutków ubocznych należą: zgaga, ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia, wymioty, brak apetytu, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle głowy, zawroty głowy, wysypka.

Pozostałe skutki uboczne występują rzadko lub bardzo rzadko i obejmują: zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, ciemne stolce, krwawe wymioty, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zapalenie okrężnicy, zaostrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna, zaparcia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, problemy z przełykiem, zwężenia jelit, zapalenie trzustki, zaostrzenie żylaków odbytu, problemy z wątrobą, zapalenie wątroby, ostre niewydolności nerek, krwiomocz, białkomocz, zapalenie nerek, obrzęki, nadciśnienie, niewydolność serca, nieregularne bicie serca, zawał serca, zapalenie naczyń, zaburzenia krwi (niedokrwistość, agranulocytoza, małopłytkowość), plamica, nadwrażliwość na światło, łysienie, problemy z układem nerwowym (senność, problemy z pamięcią, drgawki, mrowienie, lęki, drżenia, depresja, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem, szumy w uszach). Mogą wystąpić także reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd) oraz reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli oraz ciężkie reakcje skórne: martwica naskórka, zespół Stevensa i Johnsona.

Z rzadkością nieokreśloną mogą wystąpić: zespół Kounisa, niedokrwienna choroba jelita grubego.

Długotrwałe stosowanie diklofenaku w wysokich dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł