- Co zawiera i jak działa Senzop - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Senzop - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Senzop - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Senzop- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Senzop - tabletki powlekane
- Czy można stosować Senzop - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Senzop- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Senzop - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym tego preparatu jest zopiklon, substancja o działaniu uspokajającym i nasennym, oraz słabym działaniu przeciwlękowym, przeciwdrgawkowym i miorelaksacyjnym. Zopiklon działa podobnie do benzodiazepin, aktywując receptory kwasu gamma-aminomasłowego GABA-A w mózgu. To prowadzi do otwarcia kanału chlorkowego, hamując pobudzenie neuronu. Zopiklon szybko działa nasennie: ułatwia zasypianie, wydłuża sen, poprawia jakość snu i redukuje liczba oraz czas przebudzeń nocnych.
Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w ciągu 90-120 minut. Zopiklon jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu z kałem.
Kiedy stosować Senzop - tabletki powlekane?
Produkt ten jest przeznaczony do użytku u osób dorosłych w celu krótkotrwałego leczenia okresowego lub przewlekłego bezsenności (w tym problemów z zasypianiem, powierzchownego snu, wcześniejszego budzenia się).
Kiedy nie stosować preparatu Senzop - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do używania tego produktu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować, jeżeli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu.
Przeciwwskazaniami do stosowania tego preparatu są także:
• zespół ciężkiego obturacyjnego bezdechu podczas snu
• niewydolność oddechowa
• miastenia (myasthenia gravis) – choroba charakteryzująca się osłabieniem mięśni
• ciężka niewydolność wątroby.
Nie należy stosować u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.
Nie stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Senzop- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Senzop - tabletki powlekane
Czy można stosować Senzop - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.
Zanim zdecydujesz się na przyjęcie jakiegokolwiek preparatu w trakcie ciąży lub laktacji, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tych faktach podczas przepisywania recepty.
Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży ani u kobiet, które planują zajście w ciążę. W przypadku podejrzenia ciąży podczas przyjmowania leku, należy przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem, aby jak najszybciej dostosować sposób leczenia.
Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Należy poinformować lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty.
Podczas przyjmowania preparatu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on nasilać jego uspokajające i nasenne działanie.
Trzeba zachować ostrożność, jeśli jednocześnie stosuje się inne leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy, takie jak leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwlękowe, miorelaksanty, leki przeciwdepresyjne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, leki znieczulające ogólnie lub leki przeciwhistaminowe.
Stosowanie preparatu z opioidowymi lekami przeciwbólowymi może nasilać efekt euforyczny, co sprzyjać może uzależnieniu.
Należy szczególną ostrożność zachować przy stosowaniu z lekami wpływającymi na izoenzym 3A4 cytochromu P450, mogą one wpływać na zwiększenie stężenia zopiklonu we krwi.
Leki zwiększające aktywność izoenzymu CYP3A4 mogą natomiast wpływać na zmniejszenie stężenia zopiklonu we krwi.
Stosowanie preparatu z opioidami może zwiększać ryzyko wystąpienia niekorzystnych objawów, dlatego unikaj ich jednoczesnego stosowania bez zalecenia lekarza.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Senzop- tabletki powlekane?
Podobnie jak każdy lek, Senzop może wywołać niepożądane skutki, chociaż nie muszą one pojawić się u każdego pacjenta stosującego ten preparat. Warto pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zwykle przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Do częstych skutków ubocznych należą: zaburzenia smaku (gorzki lub metaliczny posmak), suchość w ustach, senność rano po zastosowaniu. Zdarzają się też: bóle głowy, zawroty głowy, problemy żołądkowe, nudności i wymioty. Rzadziej mogą wystąpić: niestabilność emocjonalna, reakcje alergiczne, takie jak wysypka i świąd, a także ogólne reakcje alergiczne, objawy zespołu odstawiennego, uzależnienie (po zaprzestaniu leczenia mogą pojawić się objawy odstawienne lub nasilenie wcześniejszych dolegliwości, które skłoniły lekarza do podania tego preparatu, tj. bezsenność o podwójnej sile), nasilenie depresji.
Objawy zespołu odstawiennego mogą obejmować: senność o podwójnej sile, bóle mięśni, lęk, drżenie, nadmierna potliwość, pobudzenie, splątanie, bóle głowy, uczucie kołatania serca, przyspieszone bicie serca, majaki, koszmary senne, drażliwość. W skrajnych przypadkach mogą występować: poczucie nienamacalności, depersonalizacja, nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe, światło i dotyk, drętwienie i mrowienie kończyn, omamy, bardzo rzadko drgawki.
Bardzo rzadko: utrata pamięci, koszmary senne, złudzenia, halucynacje, drażliwość, agresja, splątanie, depresja, zaburzenia popędu płciowego, niepokój, urojenia, gniew, nieadekwatne zachowanie, zachowania niezgodne z rzeczywistością, somnambulizm (może wystąpić chodzenie we śnie i inne zaburzenia zachowania, takie jak prowadzenie samochodu we śnie, przygotowywanie i spożywanie posiłków, rozmowy telefoniczne lub aktywność seksualna we śnie z brakiem pamięci), objawy psychotyczne, zwiększone aktywność enzymów wątrobowych i fosfatazy zasadowej, reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy i reakcje anafilaktyczne.
Mogą pojawić się także problemy z koncentracją, wydłużony czas reakcji, podwójne widzenie, trudności z oddychaniem, zaburzenia koordynacji ruchowej, osłabienie mięśni, upadki (częściej u osób w podeszłym wieku).