Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Opatanol Krople

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Opatanol Krople
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Opatanol - krople do oczu, roztwór?

Opatanol Krople

Składnikami preparatu są olopatadyna, substancja przeciwalergiczna i przeciwhistaminowa. Olopatadyna działa łagodząco na objawy alergiczne, takie jak opuchlizna, zaczerwienienie i swędzenie, poprzez zastosowanie kilku różnych mechanizmów. Zapobiega ona działaniu histaminy blokując receptory histaminowe typu 1 (H1). Dodatkowo, olopatadyna stabilizuje błonę komórek tucznych w spojówce, co przeciwdziała uwalnianiu mediatorów reakcji alergicznej i stanu zapalnego. Po miejscowym podaniu do worka spojówkowego, wchłanianie olopatadyny jest minimalne.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Opatanol - krople do oczu, roztwór?

Produkt ten jest odpowiedni do stosowania w łagodzeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.

Kiedy nie stosować preparatu Opatanol - krople do oczu, roztwór?

Niestety, nie zawsze możliwe jest stosowanie preparatu pomimo wskazań do jego zastosowania. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu.

Należy pamiętać o tym, że preparat nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Opatanol- krople do oczu, roztwór?

Niektóre przypadki chorób mogą spowodować konieczność modyfikacji dawki danego preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być również wykonywanie regularnych badań kontrolnych.

Preparat jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego.

Choć substancja czynna preparatu, olopatadyna, jest podawana miejscowo do worka spojówkowego, to w niewielkim stopniu może być wchłaniana do krwiobiegu, co może spowodować wystąpienie działań niepożądanych na poziomie całego organizmu. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych lub reakcji nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Ze względu na obecność chlorku benzalkoniowego, stosowanie preparatu może rzadko wiązać się z ryzykiem powstania ubytków rogówki. Długotrwałe lub częste stosowanie preparatu, szczególnie u osób z zespołem suchego oka lub problemami ze zdrowiem rogówki, wymaga stałej obserwacji lekarskiej, aby monitorować ewentualne działania niepożądane.

Informacje dodatkowe na temat pozostałych składników preparatu:

• preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może osadzać się na soczewkach kontaktowych i wpływać na ich strukturę; należy usunąć soczewki przed użyciem preparatu i odczekać 15 minut przed ponownym ich założeniem.

Jak preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Podobnie jak inne krople do oczu, mogą one prowadzić do przejściowego upośledzenia widzenia, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Osoby doświadczające zaburzeń widzenia po użyciu preparatu nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu powrotu ostrego widzenia.

Dawkowanie preparatu Opatanol - krople do oczu, roztwór

Produkt występujący w postaci kropli do oczu, przeznaczony do stosowania miejscowego w worku spojówkowym. Należy używać produktu zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia zaleca się zastosowanie 1 kropli do worka spojówkowego 2 razy dziennie, z odstępem 8 godzin między dawkami. Czas trwania leczenia oraz ewentualna kontynuacja przez 4 miesiące będzie ustalana przez lekarza.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci poniżej 3. roku życia.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki dla osób starszych.

Produkt jest sterylny. Należy unikać dotykania końcówki kroplomierza oka, powiek czy innych powierzchni, aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu i ryzyka infekcji oczu. Po użyciu pojemnik należy szczelnie zamknąć.

Przy stosowaniu innych preparatów okulistycznych miejscowo, zaleca się zachowanie przerwy 5-10 minut między poszczególnymi aplikacjami. Maści do oczu powinno się stosować na końcu.

Czy można stosować Opatanol - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed sięgnięciem po jakikolwiek lek w ciąży lub podczas karmienia piersią, konieczna jest konsultacja lekarska!

Zawsze ważne jest omówienie ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z antybiotykiem w okresie ciąży lub laktacji z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o swoim stanie zdrowia przed wzięciem leku na receptę.

Niebezpieczne w ciąży. Nie stosować u kobiet w wieku rozrodczym, które nie korzystają z antykoncepcji podczas leczenia.

Niebezpieczne przy karmieniu piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, także tych które można dostać bez recepty.

Nie ma informacji na temat ewentualnych interakcji tego preparatu z innymi lekami.

Przy stosowaniu innych preparatów okulistycznych miejscowo, zaleca się zachowanie 5-10 minut przerwy pomiędzy kolejnymi aplikacjami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Opatanol- krople do oczu, roztwór?

Jak każdy lek, Opatanol może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści z używania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Do częstych działań niepożądanych należą: ból oka, podrażnienie oka, suchość oka, nietypowe odczucia wewnątrz oka, bóle głowy, zaburzenia smaku, suchość błony śluzowej nosa, zmęczenie. Z kolei rzadziej mogą wystąpić: nieżyt błony śluzowej nosa, zawroty głowy, zaburzenia czucia dotyku, nadżerki rogówki, zapalenie rogówki, punktowe zapalenie rogówki, plamki na rogówce, wydzielina z oka, światłowstręt, niewyraźne widzenie, zmniejszona ostrość widzenia, kurcz powiek, dyskomfort w oku, świąd oka, grudki na spojówkach, choroby spojówek, przekrwienie spojówek, uczucie obecności ciała obcego w oku, zwiększone łzawienie, zaczerwienienie powiek, obrzęk powiek, choroby powiek, kontaktowe zapalenie skóry, uczucie pieczenia skóry, suchość skóry.

Ponadto, mogą wystąpić również nieznane częstości występowania łagodne reakcje niepożądane, takie jak: obrzęk rogówki, zapalenie spojówek, rozszerzenie źrenicy, zaburzenia widzenia, strupki na brzegach powiek, senność, duszność, zapalenie zatok, nudności, wymioty, zapalenie skóry, rumień, reakcje alergiczne i obrzęk twarzy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł