Ospen 750
Co znajduje się w tym artykule?
- Co zawiera i jak działa Ospen 750 - zawiesina doustna?
- Kiedy stosować Ospen 750 - zawiesina doustna?
- Kiedy nie stosować preparatu Ospen 750 - zawiesina doustna?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ospen 750- zawiesina doustna?
- Dawkowanie preparatu Ospen 750 - zawiesina doustna
- Czy można stosować Ospen 750 - zawiesina doustna w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ospen 750- zawiesina doustna?
Co zawiera i jak działa Ospen 750 - zawiesina doustna?
Substancją aktywną leku jest penicylina fenoksymetylowa, która jest naturalną penicyliną odporną na działanie kwasu żołądkowego. Jest przeznaczona do stosowania doustnego i działa poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, uniemożliwiając namnażanie się komórek bakteryjnych. Penicylina fenoksymetylowa należy do antybiotyków beta-laktamowych, charakteryzujących się obecnością pierścienia beta-laktamowego w ich strukturze. Są one podatne na enzymy beta-laktamaz, które mogą prowadzić do rozkładu antybiotyku i osłabienia jego działania. Lek ten jest skuteczny w leczeniu infekcji dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł
Kiedy stosować Ospen 750 - zawiesina doustna?
Preparat jest przeznaczony do leczenia łagodnych lub umiarkowanych zakażeń bakteryjnych, takich jak infekcje ucha, nosa, gardła, dróg oddechowych oraz skóry i tkanek miękkich. Dodatkowo może być stosowany do zapobiegania powikłaniom po zakażeniach paciorkowcowych, takich jak gorączka reumatyczna czy zapalenie wsierdzia. Może być także stosowany profilaktycznie u pacjentów z wadami serca przed i po drobnych operacjach.
Kiedy nie stosować preparatu Ospen 750 - zawiesina doustna?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do korzystania z tego preparatu, nie zawsze można go używać. Nie wolno Ci go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki beta-laktamowe. Nie wolno także go stosować, jeśli masz problemy żołądkowo-jelitowe z wymiotami i przewlekłą biegunką (ze względu na zmniejszone wchłanianie preparatu).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ospen 750- zawiesina doustna?
Niektóre schorzenia i inne warunki mogą być przeszkodą do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki tego preparatu. W niektórych sytuacjach kontrolne badania mogą być konieczne. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem i poinformować go, czy kiedykolwiek wystąpiły reakcje nadwrażliwości na inne penicyliny lub cefalosporyny, lub na inne leki i alergeny. Stosowanie penicylin niesie ryzyko wystąpienia poważnej reakcji nadwrażliwości, czasami prowadzącej nawet do zgonu. Ryzyko to jest większe u osób uczulonych na antybiotyki beta-laktamowe (np. penicyliny, cefalosporyny), na wiele różnych alergenów oraz u pacjentów z astmą oskrzelową. Ciężkie reakcje nadwrażliwości i anafilaksja mogą stanowić zagrożenie dla życia. W przypadku ich wystąpienia konieczna jest hospitalizacja i właściwe leczenie. W razie pojawienia się pierwszych objawów nadwrażliwości należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. W przypadku podejrzenia infekcji wywołanej przez gronkowce lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie badania mikrobiologicznego. Osobom, które przyjmują penicylinę jako środek przeciwdziałający nawrotom gorączki reumatycznej, przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lekarz zazwyczaj zaleci podwojenie dawki w ramach profilaktyki okołooperacyjnej. Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia lub diagnozy mononukleozy zakaźnej; istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia rumieniowych zmian skórnych podobnych do tych w przebiegu ospy wietrznej. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju opornych na leczenie bakterii i grzybów. W przypadku wystąpienia nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych w trakcie stosowania preparatu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. W razie wystąpienia biegunki podczas leczenia lub po jego zakończeniu, nie należy samodzielnie jej leczyć, ale skonsultować się z lekarzem. Istnieje ryzyko rzekomobłoniastego zapalenia jelit, czasami zagrażającego życiu, spowodowanego przez bakterię Clostridium difficile. Nie należy wówczas stosować leków hamujących perystaltykę jelit. Preparatu nie należy stosować w zapobieganiu zakażeniom związanym z endoskopią, porodem lub zabiegiem chirurgicznym w obrębie układu moczowo-płciowego lub dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Preparatu nie należy stosować w ostrej fazie ciężkich stanów, takich jak ropień, bakteriemia, zapalenie osierdzia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie stawów. Należy być ostrożnym u osób cierpiących na ciężkie schorzenia, nudności, wymioty, rozszerzenie żołądka, achalazję lub nadmierną motorykę jelit, ponieważ wchłanianie substancji czynnej może być u nich zmniejszone. W przypadku stosowania dużych dawek preparatu lub długotrwałego leczenia zazwyczaj zaleca się regularne badanie krwi, czynności nerek i wątroby.Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?Dotychczas nie stwierdzono wpływu tego preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń.
Dawkowanie preparatu Ospen 750 - zawiesina doustna
Preparat występuje w postaci tabletek powlekanych i jest przeznaczony do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania, ponieważ niezaleczone przekroczenie dawki może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę. W przypadku dzieci oraz dorosłych zakażonych paciorkowcem zaleca się stosowanie penicyliny doustnie w dawkach terapeutycznych przez 10 dni. W przypadku innych zakażeń, preparat należy stosować doustnie, niezależnie od posiłków.
Czy można stosować Ospen 750 - zawiesina doustna w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się stosować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią, warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyka i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o swojej sytuacji.
Zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni korzyści i ryzyko związane z jego stosowaniem w Twoim przypadku. Warto wiedzieć, że penicylina fenoksymetylowa przenika do mleka matki.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią, warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyka i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o swojej sytuacji.
Zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni korzyści i ryzyko związane z jego stosowaniem w Twoim przypadku. Warto wiedzieć, że penicylina fenoksymetylowa przenika do mleka matki.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Informuj lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, w tym o tych bez recepty. Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu:
· leków bakteriostatycznych (np. chloramfenikol, antybiotyki makrolidowe, erytromycyna, tetracykliny, sulfonamidy)
· innych antybiotyków
· probenecydu
· leków przeciwzapalnych, przeciwreumatycznych, przeciwgorączkowych
· doustnych preparatów antykoncepcyjnych
· doustnych leków przeciwzakrzepowych
· metotreksatu
· sulfinpirazonu.
Nie stosuj równocześnie antybiotyków bakteriostatycznych (takich jak np. chloramfenikol, erytromycyna, sulfonamidy, tetracykliny, antybiotyki makrolidowe), ponieważ mogą one osłabić działanie bakteriobójcze fenoksymetylopenicyliny. Mogą wystąpić interakcje z innymi równocześnie stosowanymi antybiotykami. Probenecyd oraz leki przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwgorączkowe (zwłaszcza indometacyna, fenylobutazon, salicylany) mogą spowolnić wydalanie penicyliny, co może skutkować zwiększeniem i wydłużeniem jej działania. Penicylina fenoksymetylowa (i inne antybiotyki o szerokim spektrum działania) może zmniejszyć skuteczność doustnych preparatów antykoncepcyjnych (należy skonsultować się z lekarzem). W pojedynczych przypadkach penicylina fenoksymetylowa może zakłócić działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodne kumaryny lub indandionu), wydłużając czas protrombinowy i/lub czas krwawienia. Penicylina fenoksymetylowa zmniejsza wydalanie metotreksatu, zwiększając ryzyko działań toksycznych. Sulfinpirazon zmniejsza wydalanie penicylin. Leki z tej grupy mogą zahamować działanie doustnej szczepionki przeciw durze brzusznemu.
Guma guar (popularny dodatek do żywności) zmniejsza wchłanianie fenoksymetylopenicyliny.
Wpływ penicyliny fenoksyfenilowej na wyniki badań laboratoryjnych:
Penicylina fenoksymetylowa może wpłynąć na wyniki oznaczeń stężenia glukozy w moczu (możliwe fałszywie dodatnie wyniki oznaczania stężenia glukozy w moczu), urobilinogenu oraz aminokwasów. Przed wykonaniem tych badań należy poinformować lekarza oraz personel laboratorium o przyjmowaniu penicyliny fenoksymetylowej.
· leków bakteriostatycznych (np. chloramfenikol, antybiotyki makrolidowe, erytromycyna, tetracykliny, sulfonamidy)
· innych antybiotyków
· probenecydu
· leków przeciwzapalnych, przeciwreumatycznych, przeciwgorączkowych
· doustnych preparatów antykoncepcyjnych
· doustnych leków przeciwzakrzepowych
· metotreksatu
· sulfinpirazonu.
Nie stosuj równocześnie antybiotyków bakteriostatycznych (takich jak np. chloramfenikol, erytromycyna, sulfonamidy, tetracykliny, antybiotyki makrolidowe), ponieważ mogą one osłabić działanie bakteriobójcze fenoksymetylopenicyliny. Mogą wystąpić interakcje z innymi równocześnie stosowanymi antybiotykami. Probenecyd oraz leki przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwgorączkowe (zwłaszcza indometacyna, fenylobutazon, salicylany) mogą spowolnić wydalanie penicyliny, co może skutkować zwiększeniem i wydłużeniem jej działania. Penicylina fenoksymetylowa (i inne antybiotyki o szerokim spektrum działania) może zmniejszyć skuteczność doustnych preparatów antykoncepcyjnych (należy skonsultować się z lekarzem). W pojedynczych przypadkach penicylina fenoksymetylowa może zakłócić działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodne kumaryny lub indandionu), wydłużając czas protrombinowy i/lub czas krwawienia. Penicylina fenoksymetylowa zmniejsza wydalanie metotreksatu, zwiększając ryzyko działań toksycznych. Sulfinpirazon zmniejsza wydalanie penicylin. Leki z tej grupy mogą zahamować działanie doustnej szczepionki przeciw durze brzusznemu.
Guma guar (popularny dodatek do żywności) zmniejsza wchłanianie fenoksymetylopenicyliny.
Wpływ penicyliny fenoksyfenilowej na wyniki badań laboratoryjnych:
Penicylina fenoksymetylowa może wpłynąć na wyniki oznaczeń stężenia glukozy w moczu (możliwe fałszywie dodatnie wyniki oznaczania stężenia glukozy w moczu), urobilinogenu oraz aminokwasów. Przed wykonaniem tych badań należy poinformować lekarza oraz personel laboratorium o przyjmowaniu penicyliny fenoksymetylowej.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ospen 750- zawiesina doustna?
Podobnie jak każdy lek, również Ospen zawiesina może wywoływać skutki uboczne, choć nie u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych. Możliwe skutki uboczne to m.in.: nudności, biegunka, wymioty, uczucie pełności w żołądku; jeśli pojawi się biegunka podczas stosowania preparatu, można podejrzewać rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy; zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie języka. Mniej często mogą wystąpić: neuropatia, drgawki, nefropatia. Rzadziej mogą pojawić się: czarny włochaty język, rumień wielopostaciowy, złuszczające zapalenie skóry, parestezje przy długotrwałym stosowaniu. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak: wysypka skórna (od grudkowo-plamistej do złuszczającego zapalenia skóry), pokrzywka, gorączka, dreszcze, ból stawów, obrzęk, obrzęk krtani, obrzęk naczynioruchowy, objawy przypominające chorobę posurowiczą, skrajne wyczerpanie, wstrząs anafilaktyczny z zapaścią, objawy rzekomoanafilaktyczne (np. astma oskrzelowa, plamica, objawy żołądkowo-jelitowe), zapalenie jelita grubego związanego z antybiotykiem, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, głównie wywołane przez , eozynofilia, dodatni test Coombsa, niedokrwistość hemolityczna, leukopenia, małopłytkowość i agranulocytoza, neutropenia, zaburzenia krzepnięcia, śródmiąższowe zapalenie nerek, zapalenie wątroby i żółtaczka cholestatyczna.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł