- Co zawiera i jak działa Piramil 2,5 mg - tabletki?
- Kiedy stosować Piramil 2,5 mg - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Piramil 2,5 mg - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Piramil 2,5 mg- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Piramil 2,5 mg - tabletki
- Czy można stosować Piramil 2,5 mg - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Piramil 2,5 mg- tabletki?
Co zawiera i jak działa Piramil 2,5 mg - tabletki?
Substancją aktywną preparatu jest ramipryl, który należy do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Mechanizm działania leków z tej grupy polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za produkcję angiotensyny II, która zwiększa ciśnienie tętnicze poprzez skurcz naczyń krwionośnych. Inhibitory ACE obniżają stężenie angiotensyny II, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Ponadto, mają pozytywny wpływ na naczynia krwionośne i wykazują działanie przeciwmiażdżycowe. Są stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób serca i nerek. Badania kliniczne potwierdziły ich skuteczność w zmniejszaniu śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych. Ramipryl szybko się wchłania i w wątrobie przekształca do aktywnej formy - ramiprylatu. Działanie przeciwnadciśnieniowe występuje już po 1-2 godzinach od przyjęcia leku i osiąga pełny efekt po 3-4 tygodniach stosowania.
Kiedy stosować Piramil 2,5 mg - tabletki?
Produkt jest zalecany:
• do leczenia wysokiego ciśnienia krwi
• do zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego - redukcja ryzyka zachorowania i śmiertelności związanej z chorobami sercowo-naczyniowymi u osób z objawową miażdżycową chorobą układu sercowo-naczyniowego (takimi jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu lub choroby naczyń obwodowych), a także u chorych na cukrzycę z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego
• do leczenia schorzeń nerek:
- w początkowej fazie cukrzycowej nefropatii kłębuszkowej diagnozowanej na podstawie mikroalbuminurii
- w stadium objawowym cukrzycowej nefropatii kłębuszkowej z białkomoczem, u osób z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego
- w stadium objawowym niecukrzycowej nefropatii kłębuszkowej z białkomoczem powyżej 3 g na dobę
• w terapii objawowej niewydolności serca
• w profilaktyce wtórnej u pacjentów po zawale serca - zmniejszenie ryzyka zgonu w ostrym okresie po zawale serca u osób z objawami klinicznymi niewydolności serca (preparat może być stosowany po co najmniej 48 godzinach od wystąpienia zawału serca).
Kiedy nie stosować preparatu Piramil 2,5 mg - tabletki?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Piramil 2,5 mg- tabletki?
Dawkowanie preparatu Piramil 2,5 mg - tabletki
Czy można stosować Piramil 2,5 mg - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków!
Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom swojego lekarza o planowanym leczeniu.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze jego stosowanie jest przeciwwskazane. Jeśli planujesz zajście w ciążę, rozważ zmianę terapii przeciwnadciśnieniowej. Jeśli podejrzewasz lub potwierdzasz ciążę podczas zażywania leku, natychmiast przestań go przyjmować i skonsultuj się z lekarzem w celu wyboru innego leku przeciwnadciśnieniowego.
Nie stosuj tego preparatu w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Piramil 2,5 mg- tabletki?
Jak każdy lek, również Piramil, może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego środka. Pamiętaj, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Powszechne skutki uboczne to m.in. bóle i zawroty głowy, wzrost stężenia potasu we krwi, objawowe niedociśnienie tętnicze, suchy i uporczywy kaszel, biegunka, nudności, wymioty, wysypka czy zmęczenie.
Rzadsze skutki uboczne obejmować mogą zmiany w morfologii krwi, obniżenie nastroju, zaburzenia smaku, parestezje, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, suchość w jamie ustnej czy nadmierne pocenie się.
Bardzo rzadko można doświadczyć nadwrażliwości na światło.
Dodatkowo, istnieją możliwe skutki uboczne, których częstość występowania nie została określona, takie jak zaburzenia czynności szpiku kostnego, hipoglikemia, udar mózgu, aftowe zapalenie jamy ustnej, zapalenie wątroby, ciężkie reakcje skórne czy reakcje anafilaktyczne.