- Co zawiera i jak działa Berodual - roztwór do nebulizacji?
- Kiedy stosować Berodual - roztwór do nebulizacji?
- Kiedy nie stosować preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Berodual- roztwór do nebulizacji?
- Dawkowanie preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji
- Czy można stosować Berodual - roztwór do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Berodual- roztwór do nebulizacji?
Co zawiera i jak działa Berodual - roztwór do nebulizacji?
Kiedy stosować Berodual - roztwór do nebulizacji?
Produkt jest zalecany jako substancja rozszerzająca oskrzela w prewencji i terapii przewlekłych schorzeń dróg oddechowych z odwracalnym skurczem oskrzeli, takich jak:
• astma oskrzelowa
• przewlekłe zapalenie oskrzeli z rozedmą płuc lub bez rozedmy płuc.
U pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), zgodnie z obowiązującymi wytycznymi leczenia, lekarz może zalecić równoczesne stosowanie leków przeciwzapalnych.
Kiedy nie stosować preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji?
Niestety, chociaż istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje alergia (nadwrażliwość) na którekolwiek z jego składników lub na atropinę i jej pochodne, takie jak tiotropium czy oksytropium.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest zaporowa kardiomiopatia przerostowa lub zaburzenia rytmu serca z szybką czynnością komór (tachyarytmia).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Berodual- roztwór do nebulizacji?
Dawkowanie preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji
Czy można stosować Berodual - roztwór do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży należy powstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego preparatu. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym podczas przepisywania recepty na dany lek.
Brak ustalonego bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży.
Fenoterol przenika do mleka matki. Nie wiadomo, czy bromek ipratropium przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Berodual- roztwór do nebulizacji?
Jak każdy lek, Berodual może wywoływać skutki uboczne, ale nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Możliwe skutki uboczne preparatu są typowe dla obu składników leku. Nie stwierdzono dodatkowych skutków ubocznych wynikających z jednoczesnego stosowania obu składników.
Do częstych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zastosowaniu preparatu, należą: zwiększona pobudliwość nerwowa, suchość w jamie ustnej, łagodne drżenie mięśni, uczucie kołatania serca, przyspieszenie rytmu serca, bóle głowy oraz zawroty.
Mogą też pojawić się nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, zatrzymanie moczu, nadmierne pocenie się, osłabienie, bóle i skurcze mięśni, zmiany w ciśnieniu tętniczym, zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków i częstoskurcz nadkomorowy), niedokrwienie serca, zaburzenia psychiczne, hipokaliemia, a nawet ciężka hipokaliemia.
Jeśli preparat dostanie się do oka, może spowodować rozszerzenie źrenicy, podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskrę z zamkniętym kątem przesączania, ból oka oraz problemy z akomodacją wzroku. W przypadku wystąpienia objawów takich jak ból oka, dyskomfort, zaburzenia widzenia, aureola wokół źrenicy, kolorowe widzenie w połączeniu z zaczerwienieniem oka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Może pojawić się reakcja skórna nadwrażliwości (np. pokrzywka, wysypka), reakcje anafilaktyczne (obrzęk naczynioruchowy w ustach, języku, gardle utrudniający oddychanie i/lub połykanie, duszność, skurcz oskrzeli, obniżenie ciśnienia tętniczego, wstrząs anafilaktyczny).
Ten preparat, podobnie jak inne leki wziewne, może powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w jamie ustnej, zapalenie gardła, a nawet paradoksalny skurcz oskrzeli, który powoduje trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy natychmiast przerwać przyjmowanie preparatu, zastosować inny szybko działający lek rozszerzający oskrzela i zasięgnąć opinii lekarza.