- Co zawiera i jak działa Prokit - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Prokit - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Prokit - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Prokit- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Prokit - tabletki powlekane
- Czy można stosować Prokit - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Prokit- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Prokit - tabletki powlekane?
Lek zawierający substancję czynną itopryd wykazuje działanie prokinetyczne, poprawiając motorykę przewodu pokarmowego i przyspieszając opróżnianie żołądka. Jest zalecany w terapii zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak przełyk, żołądek i dwunastnica. Mechanizm działania polega na blokowaniu receptorów dopaminowych D2, wpływaniu na uwalnianie acetylocholiny oraz hamowaniu aktywności acetylocholinoesterazy. Dzięki temu stymuluje uwalnianie acetylocholiny, co powoduje skurcze komórek mięśni gładkich przewodu pokarmowego i przyspiesza perystaltykę. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwwymiotne.
Preparat w postaci doustnej szybko i efektywnie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 30-45 minutach. Podlega znacznemu metabolizmowi w wątrobie i jest głównie wydalany z moczem w postaci metabolitów.
Kiedy stosować Prokit - tabletki powlekane?
Preparat jest przeznaczony do leczenia objawów czynnościowej niestrawności żołądkowo-jelitowej bez związku z chorobą wrzodową, takich jak uczucie pełności w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort, brak apetytu, zgaga, nudności i wymioty. Produkt przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Kiedy nie stosować preparatu Prokit - tabletki powlekane?
Niestety, choć może istnieć zalecenie co do użycia preparatu, nie zawsze będzie to możliwe. Koniecznie unikaj stosowania preparatu, jeśli przejawiasz alergię (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik.
Niebezpieczne może być także korzystanie z preparatu przez osoby, u których przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe, na przykład w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożności mechanicznej lub perforacji.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Prokit- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia oraz inne czynniki mogą być powodem do zmiany dawki leku lub nawet jego całkowitego zaniechania. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Lek nasila działanie acetylocholiny, która może powodować między innymi skurcze mięśni gładkich jelit. Wzmocnienie działania acetylocholiny może prowadzić do wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych.
Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skutków stosowania leku przez dłuższy okres czasu.
Jeśli u pacjenta zdiagnozowano zaburzenia czynności nerek lub wątroby, przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Lek może wpływać na wchłanianie innych leków podawanych doustnie równocześnie.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach leku:
• produkt zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, z niedoborem laktazy lub z zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny przyjmować tego leku.
Czy ten lek ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Osoby kierujące pojazdami mechanicznymi powinny zachować szczególną ostrożność, gdyż lek może powodować działania niepożądane, takie jak na przykład zawroty głowy, które mogą zaburzać koncentrację oraz upośledzać zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Prokit - tabletki powlekane
Preparat w postaci tabletek powlekanych jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dla dorosłych zaleca się przyjmowanie 50 mg (1 tabletka) 3 razy dziennie. Tabletki należy połykać przed posiłkiem, popijając odpowiednią ilością płynu.
Czas trwania leczenia określi lekarz.
Preparat nie jest przeznaczony dla dzieci.
W przypadku chorych z zaburzeniami nerek lub wątroby, lekarz może zalecić odpowiednie zmniejszenie dawki.
Osoby starsze (powyżej 65 lat) powinny być ostrożne w stosowaniu preparatu ze względu na zwiększone ryzyko zaburzeń nerek lub wątroby oraz częstsze stosowanie innych leków w tej grupie wiekowej.
Czy można stosować Prokit - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie powinno się używać żadnego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Zanim zdecydujesz się na zażycie jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym podczas konsultacji.
Preparatu nie powinno się stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet, u których istnieje ryzyko ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne i wyraźnie stwierdzi, że korzyści będą przewyższać ewentualne ryzyko. To tylko lekarz może ocenić, czy korzyści z przyjmowania leku przeważają nad ryzykiem w Twoim przypadku!
Nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zgłoś lekarzowi wszystkie leki, które ostatnio brałeś, także te, które kupiłeś bez recepty.
Itopryd nie ma wpływu na działanie leków takich jak: warfaryna, diazepam, diklofenak, tyklopidyna, nifedypina, nikardypina.
Preparat może wpływać na pracę układu pokarmowego, co może mieć wpływ na wchłanianie innych leków przyjmowanych doustnie. Dotyczy to zwłaszcza leków o przedłużonym uwalnianiu, leków dojelitowych i leków o wąskim zakresie terapeutycznym.
Leki o działaniu przeciwcholinergicznym mogą zmniejszać skuteczność preparatu.
Itopryd zwiększa działanie acetylocholiny. Zwiększenie działania acetylocholiny może prowadzić do efektów ubocznych.
Cymetydyna, ranitydyna, teprenon i cetraksat nie wpływają na działanie poruszające preparatu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Prokit- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, również Prokit może wywoływać niepożądane skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Pamiętaj, że korzyści wynikające z stosowania leku z reguły przewyższają szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.
Spośród możliwych działań niepożądanych należy wymienić: nudności, bóle brzucha, zaparcia, biegunki, zwiększone wydzielanie śliny, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, drażliwość, drżenia, bóle w klatce piersiowej, ból pleców. Możliwe są także zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, leukopenia), wzrost stężenia prolaktyny (w przypadku wystąpienia mlekotoku lub ginekomastii należy skonsultować się z lekarzem), podwyższenie poziomu mocznika i kreatyniny we krwi, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych oraz stężenia bilirubiny i żółtaczka. Mogą pojawić się również reakcje alergiczne (wysypka, świąd, rumień) oraz poważne reakcje anafilaktyczne.