- Co zawiera i jak działa Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy stosować Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy nie stosować preparatu Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Recenum Baby- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Dawkowanie preparatu Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej
- Czy można stosować Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Recenum Baby- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Co zawiera i jak działa Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Substancją czynną leku jest racekadotryl, który po hydrolizie przekształca się w tiorfan - aktywny metabolit. Tiorfan blokuje działanie enkefalinazy jelitowej, co skutkuje przedłużeniem działania enkefalin w jelicie cienkim i zmniejszeniem wydzielania wody i elektrolitów. Lek działa szybko przeciwbiegunkowo, redukuje masę stolca, liczbę wypróżnień i skraca czas trwania biegunki. Jego działanie po podaniu doustnym jest wyłącznie obwodowe, bez wpływu na ośrodkowy układ nerwowy.
Kiedy stosować Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Preparat jest rekomendowany jako dodatkowy sposób leczenia ostrej biegunki u niemowląt powyżej 3. miesiąca życia i u dzieci, gdy standardowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
W przypadku możliwości leczenia przyczynowego, preparat może być stosowany jako terapia uzupełniająca.
Kiedy nie stosować preparatu Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niestety, w sytuacjach, gdy istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku uczulenia na którekolwiek z jego składników.
Z uwagi na brak doświadczenia klinicznego nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci z problemami nerkowymi lub wątroby, bez względu na stopień ich nasilenia.
Nie wolno używać preparatu u niemowląt do ukończenia trzeciego miesiąca życia.
Preparat zawiera sacharozę; osoby cierpiące na dziedziczne zaburzenia związane z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinny stosować tego preparatu.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Recenum Baby- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki preparatu. W pewnych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.
U pacjentów z biegunką, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, może dojść do szybkiej utraty płynów i elektrolitów; konieczne jest zatem odpowiednie uzupełnianie płynów i elektrolitów. W przypadku ciężkiej biegunki, wymiotów lub braku apetytu, możliwe może być nawadnianie dożylnie; należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Jeśli pojawią się krwiste lub ropne stolce wraz z gorączką, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą sugerować infekcję bakteryjną lub inne poważne choroby, wymagające odpowiedniego leczenia.
Z uwagi na brak danych klinicznych, preparat nie powinien być stosowany w leczeniu biegunek związanych z przyjmowaniem antybiotyków.
Brak danych dotyczących skuteczności preparatu w leczeniu przewlekłych biegunek.
Nie należy stosować preparatu w przypadku uporczywych wymiotów.
Podczas stosowania preparatu mogą wystąpić reakcje skórne, które mogą być groźne; w przypadku poważnych reakcji skórnych należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie preparatu może prowadzić do reakcji alergicznych, w tym obrzęku naczynioruchowego (mogącego objąć twarz, wargi, błony śluzowe, kończyny). Obrzęk naczynioruchowy w obszarze dróg oddechowych stanowi zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Osoby, u których wystąpił obrzęk naczynioruchowy, powinny być obserwowane do ustąpienia objawów i unikać stosowania preparatu w przyszłości. Ryzyko obrzęku naczynioruchowego jest większe u:
• osób, u których wcześniej wystąpił obrzęk naczynioruchowy z dowolnego powodu
• osób stosujących jednocześnie inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE); konieczna jest indywidualna ocena ryzyka i korzyści przez lekarza.
Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu:
• preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny stosować tego preparatu;
• preparat zawiera sacharozę (0,98 g na saszetkę); osoby z cukrzycą powinny zachować ostrożność.
Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej
Produkt występuje w postaci granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Zalecana dawka to 1,5 mg na kg masy ciała, podawana 3 razy dziennie w regularnych odstępach czasu.
Dla niemowląt po ukończeniu 3. miesiąca życia i masy ciała poniżej 9 kg zalecana jest jedna saszetka 10 mg 3 razy dziennie.
Jeśli niemowlę waży od 9 do 13 kg, zalecane jest podawanie dwóch saszetek 10 mg 3 razy dziennie.
Leczenie powinno trwać do czasu oddania 2 normalnych stolców, nie dłużej niż 7 dni.
Nie stosować u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia.
Osoby z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie powinny stosować preparatu, ze względu na brak doświadczenia klinicznego.
W przypadku zaburzeń czynności nerek lub wątroby, należy zachować ostrożność.
Sposób podawania:
Granulki można dodać do posiłku, wody lub butelki do karmienia, dobrze wymieszać i natychmiast podać do spożycia. Należy stosować z równoczesnym podawaniem płynów doustnych.
Czy można stosować Recenum Baby - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem!
Zaleca się uzyskanie porady lekarskiej przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj lekarza o swoim stanie.
Nie należy stosować żadnego leku w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Zgłoś lekarzowi o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, nawet tych, które są dostępne bez recepty.
Osoby przyjmujące preparat jednocześnie z inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE), takimi jak kaptopryl, enalapryl, lizynopryl, peryndopryl czy ramipryl, mogą mieć zwiększone ryzyko obrzęku naczynioruchowego; decyzja o stosowaniu powinna być podjęta przez lekarza po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka.
Stosowanie preparatu wraz z loperamidem lub nifuroksazydem nie wpływa na tempo eliminacji racekadotrylu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Recenum Baby- granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?
Recenum Baby, podobnie jak inne leki, może wywoływać działania niepożądane, ale nie występują one u wszystkich pacjentów stosujących ten środek. Pamiętaj, że korzyści związane z zażyciem leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnego wystąpienia działań niepożądanych.
Niezbyt często mogą wystąpić zapalenie migdałków, wysypka oraz rumień.
O niesprecyzowanej częstotliwości mogą wystąpić: rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty, pokrzywka, wysypka grudkowa, świąd, świerzbiączka, obrzęk naczynioruchowy, który może dotyczyć języka, warg, krtani, twarzy i powiek.