- Co zawiera i jak działa Relanium - tabletki?
- Kiedy stosować Relanium - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Relanium - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Relanium- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Relanium - tabletki
- Czy można stosować Relanium - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Relanium- tabletki?
Co zawiera i jak działa Relanium - tabletki?
Substancją czynną preparatu jest diazepam, pochodna benzodiazepiny działająca długo. Przyłącza się do receptora benzodiazepinowego, co wywołuje określoną reakcję w komórce, działając jako agonista.
Receptory benzodiazepinowe są częścią receptorów GABA-A, które są zdolne do wiązania różnych substancji, w tym kwasu -aminomasłowego (GABA). Diazepam, podobnie jak inne benzodiazepiny, działa pośrednio poprzez zwiększenie zdolności wiązania się GABA z receptorem GABA-A.
Działając hamująco na komórki nerwowe poprzez wzmożenie działania GABA, benzodiazepiny wykazują pośrednie działanie hamujące w ośrodkowym układzie nerwowym. Diazepam posiada silne właściwości przeciwdrgawkowe, uspokajające, przeciwlękowe, nasenne oraz relaksujące mięśnie. Lek hamuje odruchy rdzeniowe.
Kiedy stosować Relanium - tabletki?
Kiedy nie stosować preparatu Relanium - tabletki?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Relanium- tabletki?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Preparatu nie powinno się łączyć z alkoholem ani lekami hamującymi ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ może to prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak nadmierne uspokojenie, depresja układu oddechowego i/lub sercowo-naczyniowego. Leczenie diazepamem powinno być krótkotrwałe, aby uniknąć ryzyka uzależnienia fizycznego, psychicznego i tolerancji na lek.
Ryzyko uzależnienia zwiększa się wraz z dawką i czasem trwania leczenia, zwłaszcza u osób mających historię nadużywania alkoholu i leków, a także u osób z zaburzeniami osobowości. Po zaprzestaniu stosowania diazepamu może wystąpić zespół odstawienny, charakteryzujący się m.in. bólami głowy, stanami lękowymi, napięciem i drażliwością. W poważnych przypadkach mogą pojawić się utrata świadomości, depersonalizacja, omamy i drgawki padaczkowe. Po zaprzestaniu stosowania benzodiazepin może wystąpić "odbicie", objawiające się zmianami nastroju, lękiem, trudnościami ze snem i niepokojem. W razie wystąpienia pewnych objawów, takich jak niepokój, pobudzenie, agresja, urojenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie decyzje dotyczące dalszego postępowania.
Diazepam nie jest lekiem przeciwpsychotycznym i nie powinien być stosowany jako jedyna opcja leczenia psychoz. Lek można stosować u dzieci do 6. miesiąca życia tylko w przypadku braku innych możliwości terapeutycznych. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku u osób starszych, z przewlekłą niewydolnością oddechową, ciężką niewydolnością wątroby oraz u osób z zaburzeniami czynności nerek.
Diazepam może wpłynąć negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn oraz może powodować niepamięć następczą. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny go stosować.
Dawkowanie preparatu Relanium - tabletki
Preparat występuje w postaci tabletek i jest przeznaczony do przyjmowania doustnego.
Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Leki te są stosowane do krótkotrwałego leczenia stanów lękowych u dorosłych, bezsenności związanej ze stanami lękowymi, objawów nagłego odstawienia alkoholu, premedykacji, stawów zwiększonego napięcia mięśniowego oraz padaczki. Dla dzieci po 3. roku życia i osób po 65. roku życia dawki i schemat leczenia mogą się różnić.
Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza i nie przekraczaj zaleconych dawek. Leczenie nie powinno być dłuższe niż zalecane.
Czy można stosować Relanium - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, również tych dostępnych bez recepty.
Należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu z:
· lekami działającymi depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (np. lekami przeciwpsychotycznymi, przeciwlękowymi, uspokajającymi, przeciwdepresyjnymi, nasennymi, narkotycznymi lekami przeciwbólowymi, lekami ogólnie znieczulającymi, przeciwpadaczkowymi, lekami przeciwhistaminowymi o działaniu uspokajającym), ponieważ może to prowadzić do wzmożenia działania uspokajającego oraz oddziaływania na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy
· cymetydyną, omeprazolem, ketokonazolem, fluoksetyną, fluwoksaminą, ponieważ hamują one enzymy odpowiedzialne za metabolizm diazepamu, co może prowadzić do wydłużenia i zwiększenia siły jego działania uspokajającego
· fenytoiną, ponieważ diazepam wpływa na jej eliminację
· cyzaprydem, ponieważ może spowodować wzmożone wchłanianie diazepamu i tymczasowe nasilenie działania uspokajającego
W trakcie terapii nie należy spożywać alkoholu.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Relanium- tabletki?
Najczęściej raportowane skutki uboczne to: uczucie zmęczenia, senność i osłabienie siły mięśniowej, zazwyczaj zależne od dawki.
Mogą pojawić się również: paradoksalne reakcje (niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresja, urojenia, złość, koszmary senne, halucynacje, psychozy, zachowania nieadekwatne do sytuacji, splątanie, spłycenie emocjonalne, zmniejszenie czujności, senność, depresja, zwiększenie lub zmniejszenie libido), niezdarność w ruchach, trudności w wymowie, mętna wypowiedź, bóle głowy, drżenia, zawroty głowy, utrata pamięci, oczopląs, niejasne widzenie, podwójne widzenie, zawroty głowy, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia, depresja oddechowa, nudności, suchość w jamie ustnej, nadmierne wydzielanie śliny, zaparcia, problemy z układem trawiennym, żółtaczka, wzrost aktywności enzymów w krwi, reakcje skórne, nietrzymanie moczu, zwiększone ryzyko upadków i złamań kości, szczególnie u osób starszych.
Po zastosowaniu diazepamu, nawet w dawkach terapeutycznych, może rozwinąć się uzależnienie fizyczne. Przerwanie leczenia może prowadzić do „efektu odstawienia”. Istnieje ryzyko uzależnienia psychicznego. Opisywano przypadki nadużywania benzodiazepin.