- Co zawiera i jak działa Brilique - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Brilique - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Brilique - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Brilique- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Brilique - tabletki powlekane
- Czy można stosować Brilique - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Brilique- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Brilique - tabletki powlekane?
Proces krzepnięcia krwi, zwany kaskadą krzepnięcia, jest skomplikowany i składa się z wielu etapów, które następują po sobie. Po uszkodzeniu naczynia krwionośnego, płytki krwi przylegają do ściany naczynia w miejscu uszkodzenia, a następnie się łączą, tworząc pierwotny czop hemostatyczny, który tymczasowo zatrzymuje wyciek krwi. Jednakże czop ten musi zostać wzmocniony poprzez lokalną produkcję fibryny (włóknika), która utworzy rozbudowane sieci wzmacniające czop płytkowy. W rezultacie powstaje skrzep płytkowo-włóknikowy.
Procesy powstawania nieprawidłowych zakrzepów mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar czy zakrzepica naczyń obwodowych. Dlatego opracowano leki, które hamują agregację płytek krwi, aby zapobiec tym zdarzeniom.
Tikagrelor jest jednym z takich leków przeciwpłytkowych, które blokują agregację płytek krwi poprzez selektywne i odwracalne hamowanie receptorów purynergicznych na powierzchni płytek krwi. Tikagrelor nie wpływa jednak na cyklooksygenazę ani na syntezę prostaglandyn ani tromboksanu.
Kiedy stosować Brilique - tabletki powlekane?
Preparat, w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym, jest zalecany jako profilaktyka przeciwko incydentom sercowo-naczyniowym u dorosłych pacjentów z:
- ostry zespól wieńcowy (OZW)
- zawał serca w przeszłości i wysokim ryzykiem nawrotnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Kiedy nie stosować preparatu Brilique - tabletki powlekane?
Niestety, pomimo tego, że istnieją wskazania do używania tego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku alergii (nadwrażliwości) na którykolwiek ze składników preparatu.
Zaleca się nie używać preparatu u osób:
• z aktywnymi zaburzeniami krzepnięcia krwi
• u których wcześniej wystąpił krwotok wewnątrzczaszkowy
• z poważnymi problemami w funkcjonowaniu wątroby
• jednocześnie przyjmujących silne inhibitory izoenzymu CYP3A4 (np. ketokonazol, klarytromycyna, nefazodon, rytonawir i atazanawir).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Brilique- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia lub sytuacje mogą być powodem do zmiany dawkowania leku. W przypadku pewnych okoliczności, konieczne może być przeprowadzenie określonych testów kontrolnych. Osoby, u których istnieje ryzyko krwawień, powinny rozważyć stosunek korzyści i ryzyka związanych z leczeniem. Przy stosowaniu preparatu należy zachować ostrożność u osób z predyspozycją do krwawień (np. po urazach, zabiegach chirurgicznych, z zaburzeniami krzepnięcia, oraz z krwawieniami z przewodu pokarmowego), oraz u osób jednocześnie przyjmujących leki zwiększające ryzyko krwawień.
W przypadku krwawienia podczas leczenia, transfuzja płytek i podanie desmopresyny nie są skuteczne. Hemostazę można poprawić stosując odpowiednie leki. Po ustaleniu przyczyny krwawienia można ponownie zacząć stosować preparat. Przed planowaną interwencją chirurgiczną należy przerwać stosowanie preparatu na 5 dni. U pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym po udarze mózgu, preparat można stosować przez maksymalnie 12 miesięcy. Stosowanie leku u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby jest przeciwwskazane. U osób z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby należy zachować ostrożność.
Należy zachować ostrożność u pacjentów z ryzykiem bradykardii oraz u osób przyjmujących leki mogące ją wywołać. W przypadku duszności, rekomendowane jest zbadanie przyczyny i ewentualne przerwanie stosowania preparatu. Podczas leczenia możliwe jest zwiększenie stężenia kreatyniny, dlatego zaleca się kontrolę funkcji nerek po miesiącu stosowania leku. Preparat może prowadzić do hiperurykemii, dlatego u osób z historią hiperurykemii lub dnawym zapaleniem stawów należy zachować ostrożność.
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z nefropatią moczanową. W bardzo rzadkich przypadkach podczas stosowania leku może pojawić się zakrzepowa plamica małopłytkowa, wymagająca natychmiastowego leczenia. Preparat może wpłynąć na wyniki testów czynnościowych płytek krwi, dlatego należy zachować ostrożność podczas interpretacji wyników.
Podsumowując, konieczne jest dokładne rozważenie stosowania preparatu, biorąc pod uwagę ryzyko i potencjalne korzyści związane z leczeniem.
Dawkowanie preparatu Brilique - tabletki powlekane
Produkt występuje w postaci tabletek lub tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej do przyjmowania doustnego. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Tikagrelor powinien być stosowany równocześnie z małą dawką kwasu acetylosalicylowego (75-150 mg), chyba że istnieją indywidualne przeciwwskazania.
Zespoły wieńcowe. Pierwsza dawka nasycająca to 180 mg, a następnie 90 mg 2 razy dziennie przez 12 miesięcy (z wyjątkiem klinicznych wskazań do przerwania terapii).
Zawał serca w historii. Dawkowanie wynosi 60 mg 2 razy dziennie, jeśli konieczne jest długotrwałe leczenie pacjentów po co najmniej roku od poprzedniego zawału serca i z wysokim ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych.
W przypadku zmiany leku, pierwszą dawkę tikagreloru należy podać 24 godziny po ostatniej dawce innego leku przeciwpłytkowego.
Nie ma potrzeby dostosowywania dawki u osób starszych i z zaburzeniami nerek. Nie należy stosować produktu u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie ma konieczności modyfikowania dawkowania.
Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Preparat należy przyjmować doustnie, niezależnie od posiłku. W przypadku trudności z połykaniem, tabletkę można rozdrobnić, zmieszać z pół szklanki wody i wypić. Następnie szklankę należy przepłukać i wypić wodę. Rozdrobnioną tabletkę można również podać przez zgłębnik nosowo-żołądkowy.
Czy można stosować Brilique - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży najlepiej skonsultować z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem preparatu w ciąży lub podczas karmienia piersią ważne jest zasięgnięcie porady lekarza w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia. Unikaj stosowania leków w trakcie ciąży i laktacji.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Informuj swojego lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, także o tych, które są dostępne bez recepty. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli stosujesz którykolwiek z wymienionych leków, ponieważ może być konieczna zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu.
Nie zaleca się równoczesnego stosowania preparatu z silnymi inhibitorami izoenzymu CYP3A4, jak klarytromycyna, nefazodon, rytonawir czy atazanawir. Również równoczesne stosowanie tikagreloru i silnych induktorów CYP3A (np. fenytoiny, karbamazepiny i fenobarbitalu) nie jest zalecane. Należy być ostrożnym podczas jednoczesnego stosowania tikagreloru z lekami zmieniającymi hemostazę, jak heparyna, enoksaparyna, kwas acetylosalicylowy czy desmopresyna. Można rozważyć stosowanie inhibitora P2Y12. Należy unikać równoczesnego stosowania tikagreloru z simwastatyną lub lowastatyną w dawkach większych niż 40 mg.
Zaleca się monitorowanie parametrów laboratoryjnych podczas terapii. Należy zachować ostrożność podczas stosowania tikagreloru z lekami, które mogą powodować bradykardię, takimi jak beta-blokery, diltiazem, werapamil czy digoksyna.
W badaniach klinicznych tikagrelor był stosowany z innymi lekami, i nie zaobserwowano istotnych interakcji. Jednakże, podczas równoczesnego stosowania tikagreloru i selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny mogą wystąpić nieprawidłowe krwawienia skórne. Należy być ostrożnym.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Brilique- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, również Brilique może wywołać skutki uboczne, jednak nie u każdego pacjenta stosującego ten lek wystąpią. Trzeba pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z pojawienia się skutków ubocznych.
Bardzo często mogą wystąpić: zaburzenia krwi, krwawienia, hiperurykemia, duszność.
Często mogą wystąpić: dna moczanowa, zawroty głowy, omdlenia, bóle głowy, niedociśnienie, krwawienia z układu oddechowego, krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka, nudności, niestrawność, zaparcia, krwawienie podskórne, wysypka, świąd, krwawienie z układu moczowego, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, krwawienie po zabiegu, krwawienia pourazowe.
Niezbyt często mogą wystąpić: krwawienie z guza, reakcje nadwrażliwości, splątanie, krwotok śródczaszkowy, krwotok do oka, krwotok do ucha, krwotok zaotrzewnowy, krwawienia do mięśni, krwawienie z układu rozrodczego.