Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Rimal

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Rimal
15.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Rimal - kapsułki twarde?

Preparat złożony zawierający 2 substancje aktywne: amlodypinę i ramipryl działa poprzez blokowanie kanałów wapniowych i hamowanie aktywności enzymu odpowiedzialnego za powstawanie angiotensyny II.

Amlodypina działa głównie na obwodowe naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego i zwiększenie tolerancji wysiłku fizycznego. Natomiast ramipryl, jako inhibitor konwertazy angiotensyny, prowadzi do zmniejszenia stężenia angiotensyny II i obniżenia ciśnienia tętniczego, a także wywiera korzystny wpływ na naczynia krwionośne i działanie przeciwmiażdżycowe.

Preparat ten jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nefropatii cukrzycowej i niecukrzycowej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Rimal - kapsułki twarde?

Specyfikacja jest zalecana do leczenia osób dorosłych z nadciśnieniem tętniczym, które mają odpowiednio kontrolowane ciśnienie krwi za pomocą ramiprylu i amlodypiny stosowanych równocześnie w postaci dwóch różnych preparatów, w takich samych dawkach jak w preparacie łączonym.

Kiedy nie stosować preparatu Rimal - kapsułki twarde?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub inne leki z grup inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) lub z grupy antagonistów wapnia, pochodnych dihydropirydyny.

Preparatu nie można również stosować w przypadku wrodzonego (dziedzicznego) lub idiopatycznego obrzęku naczynioruchowego, obrzęku naczynioruchowego związanego z wcześniejszym stosowaniem inhibitorów ACE lub antagonistów receptora angiotensyny, istotnego obustronnego zwężenia tętnic nerkowych lub jednostronnego zwężenia u osób z jedyną aktywną nerką, niedociśnienia tętniczego, zaburzeń czynności wątroby, ciężkiego niedociśnienia tętniczego, wstrząsu (w tym kardiogennego), zwężenia drogi odpływu z lewej komory serca oraz niestabilnej hemodynamicznie niewydolności serca po zawale.

Dodatkowo, nie należy stosować preparatu przy procedurach krążenia pozaustrojowego (hemodializa, hemofiltracja, aferza lipoprotein) oraz w przypadku stosowania aliskirenu u osób z cukrzycą lub zaburzeniami funkcji nerek (GFR poniżej 60 ml/min/1,73 m2). Preparat jest również przeciwwskazany w II i III trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią, a w I trymestrze ciąży jego stosowanie jest niewskazane.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rimal- kapsułki twarde?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do modyfikacji dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych. Należy unikać rozpoczynania przyjmowania preparatu w okresie ciąży. Jeśli kobieta planująca ciążę stosuje preparat, powinna skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje zmianę terapii przeciwnadciśnieniowej. W przypadku wystąpienia ciąży lub jej podejrzenia podczas leczenia preparatem, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczne jest odstawienie preparatu i dostosowanie terapii przeciwnadciśnieniowej.

Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ preparat może wywołać nagłe i znaczne obniżenie ciśnienia krwi (szczególnie po pierwszym przyjęciu lub przy zwiększeniu dawki). Wzrost ryzyka niedociśnienia krwi po przyjęciu preparatu dotyczy zwłaszcza osób: - z nadmierną aktywacją układu renina-angiotensyna-aldosteron, jak w przypadku ciężkiego nadciśnienia, niewydolności serca, niedowładu lewej komory serca, jednostronnego zwężenia tętnicy nerkowej z drugą czynną nerką, odwodnionych, osób z marskością wątroby i/lub wodobrzuszem, pacjentów poddawanych dializom, po biegunce lub wymiotach, osobami poddawanymi zabiegom chirurgicznym; - przy stosowaniu podwójnej blokady układu renina-angiotensyna-aldosteron.

Nie zaleca się stosowania preparatu wraz z innymi lekami z tej grupy ze względu na ryzyko niedociśnienia krwi, hiperkaliemii i zaburzeń czynności nerek. W przypadku wystąpienia objawów alergii, obrzęku naczynioruchowego lub sztywności, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być zaprzestanie przyjmowania preparatu i podjęcie odpowiedniego leczenia. Zaleca się także regularne monitorowanie parametrów krwi i czynności nerek podczas terapii.

Preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, zwłaszcza na początku leczenia. Osoby starsze i z zaburzeniami funkcji wątroby powinny zachować ostrożność przy zwiększaniu dawki.

Dawkowanie preparatu Rimal - kapsułki twarde

Preparat w postaci kapsułek twardych do stosowania doustnego nie jest przeznaczony do rozpoczynania leczenia nadciśnienia tętniczego. Przed zaleceniem stosowania preparatu z lekarzem dostosuje dawkowanie każdej substancji czynnej. U osób z zaburzeniami czynności wątroby leczenie z zastosowaniem ramiprylu może być rozpoczynane pod nadzorem lekarza. W celu ustalenia optymalnej dawki początkowej u osób z zaburzeniami czynności nerek, lekarz indywidualnie dostosuje dawkę każdej substancji czynnej. W okresie stosowania preparatu, zwłaszcza u osób z zaburzeniami czynności nerek, należy kontrolować czynność nerek oraz stężenie potasu. W zależności od stanu nerek konieczne będzie dostosowanie dawkowania lub zmiana sposobu leczenia. U osób w podeszłym wieku zaleca się ostrożność podczas zwiększania dawki.

Preparatu nie należy stosować u osób w bardzo podeszłym wieku lub wyniszczonych. Ostrożność należy zachować u chorych stosujących leki moczopędne; należy monitorować czynność nerek oraz stężenie potasu we krwi. Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Preparat należy przyjmować 1 raz na dobę, o tej samej porze dnia; można przyjmować niezależnie od posiłków. Kapsułki należy połykać w całości, nie należy rozgryzać ani żuć kapsułek.

Czy można stosować Rimal - kapsułki twarde w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!

Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom lekarza o przyjmowanych lekach.

Nie należy przepisywać leków w I trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania leków w II i III trymestrze.

Nie rozpoczynaj terapii lekowej w czasie ciąży. W przypadku ciąży lub podejrzenia ciąży podczas przyjmowania leków, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu zaprzestania terapii i zmiany leczenia.

Nie stosuj leku w czasie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także o tych które można kupić bez recepty. Nie zaleca się stosowania preparatu jednocześnie z aliskirenem u osób z cukrzycą lub zaburzeniami nerek, albo z lekami złożonymi zawierającymi sakubitryl i walsartan. Konieczne jest ostrożne stosowanie preparatu w połączeniu z innymi lekami działającymi na układ renina-angiotensyna-aldosteron, ze względu na ryzyko hiperkaliemii i zaburzeń nerek. Przed przeprowadzeniem zabiegów z krążeniem pozaustrojowym, należy skonsultować się z lekarzem. Ryzyko hiperkaliemii wzrasta, jeśli preparat jest stosowany razem z lekami mogącymi podwyższyć stężenie potasu we krwi.

Należy również zachować ostrożność stosując preparat z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, przeciwcukrzycowymi czy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Spożywanie alkoholu może również wpłynąć na działanie przeciwnadciśnieniowe preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Rimal- kapsułki twarde?

Rimal to lek, który może wywołać działania niepożądane, chociaż nie u każdego pacjenta. Warto pamiętać, że korzyści ze stosowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z działań niepożądanych.

Do najczęstszych skutków ubocznych należą: zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia nastroju, drętwienie, biegunka, nudności, obrzęk naczynioruchowy, wysypka, nadmierne pocenie się, bóle mięśni, osłabienie, zmiany masy ciała.

Rzadziej mogą wystąpić również: zaburzenia hematologiczne, zaburzenia równowagi, neuropatia obwodowa, zapalenie spojówek, zapalenie naczyń, uszkodzenie wątroby, reakcje skórne, omamy.

Ponadto, możliwe są inne działania niepożądane, takie jak zahamowanie szpiku kostnego, reakcje anafilaktyczne, omamy węchowe, zapalenie jamy ustnej, zespół Raynauda, pęcherzyca.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł