- Co zawiera i jak działa Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy stosować Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy nie stosować preparatu Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sumamed forte- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
- Dawkowanie preparatu Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
- Czy można stosować Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Sumamed forte- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Co zawiera i jak działa Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Substancją czynną preparatu jest azytromycyna. Antybiotyk ten należy do grupy makrolidów, jest półsyntetyczną pochodną erytromycyny. Działa poprzez blokowanie rybosomów bakteryjnych, co uniemożliwia namnażanie się bakterii. Azytromycyna jest substancją bakteriostatyczną o szerokim spektrum działania. Po podaniu doustnym szybko przenika z surowicy do tkanek, skracając czas leczenia.
Kiedy stosować Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Lek ten jest skuteczny w zwalczaniu różnych infekcji spowodowanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę, takie jak:
• infekcje górnych dróg oddechowych: zapalenie gardła lub migdałków, zapalenie zatok
• ostre infekcje ucha środkowego
• infekcje dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, lekkie i umiarkowanie ciężkie zapalenie płuc, w tym śródmiąższowe
• infekcje skóry i tkanek miękkich: róża, liszajec, wtórne ropne zapalenie skóry; wczesne stadium boreliozy (rumień wędrujący).
Kiedy nie stosować preparatu Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niestety, mimo istnienia wskazań do użycia tego produktu, nie zawsze jest on odpowiedni. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników, na erytromycynę lub inne antybiotyki makrolidowe lub ketolidowe.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sumamed forte- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą stanowić przeciwwskazania do stosowania lub wskazania do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań monitorujących. Stosowanie antybiotyków makrolidowych (w tym konkretnego preparatu) rzadko może wiązać się z ryzykiem ciężkich reakcji alergicznych, mogących stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, takich jak obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne czy ciężkie reakcje skórne. W przypadku pierwszych objawów zmian skórnych, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W sytuacji konieczności, lekarz zaleci przerwanie stosowania preparatu i wprowadzenie odpowiedniego leczenia objawowego. W przypadku poważnych zaburzeń czynności wątroby zaleca się zachowanie ostrożności, ze względu na ryzyko wystąpienia niewydolności wątroby. Stosowanie preparatu może także prowadzić do wydłużenia odstępu QT w EKG oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Należy zachować szczególną ostrożność u osób z czynnikami ryzyka, takimi jak zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca czy przyjmowanie leków wpływających na rytm serca. Azytromycyna nie jest zalecana w leczeniu niektórych zakażeń gardła czy migdałków, ani w zapobieganiu gorączce reumatycznej. W przypadku ciężkich zaburzeń czynności nerek zaleca się ostrożność ze względu na większe ogólnoustrojowe narażenie na antybiotyk. Stosowanie preparatu może prowadzić do nadmiernego rozwoju opornych na leczenie bakterii i grzybów. Jeśli wystąpi biegunka podczas leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.
Leczenie antybiotykiem może przyczynić się do wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Preparatu nie należy stosować równolegle z pewnymi lekami, a także u osób z zaburzeniami neurologicznymi lub psychicznymi. Bezpieczeństwo i skuteczność długotrwałego stosowania azytromycyny nie zostały ustalone. W przypadku nawracających zakażeń, należy skonsultować się z lekarzem. Preparatu nie należy stosować w leczeniu ran pooparzeniowych ani w zapobieganiu/zwalczaniu zakażeń kompleksem M. avium u dzieci. Należy również uwzględnić lokalne informacje dotyczące oporności bakterii na antybiotyki. Preparat zawiera sacharozę i należy zachować ostrożność u osób z określonymi schorzeniami. Preparat może powodować działania niepożądane, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń.
Dawkowanie preparatu Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
Preparat dostępny jest w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Ważne jest nieprzekraczanie zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dawkowanie jest dobierane indywidualnie przez lekarza, zależnie od potrzeb pacjenta. Zwykle stosuje się 10 mg/kg masy ciała raz na dobę przez 3 dni, z wyjątkiem leczenia rumienia wędrującego. Preparat jest stosowany doustnie, a przed każdym użyciem należy wstrząsnąć mieszankę. Dawkę należy odmierzyć za pomocą dołączonych do opakowania miarek.
Czy można stosować Sumamed forte - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Niebezpieczne jest stosowanie leków w okresie ciąży bez konsultacji z lekarzem!
Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem tego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym podczas wizyty.
Podawanie leku w okresie ciąży jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy lekarz uznaje to za konieczne i kiedy korzyści z jego stosowania przewyższają ewentualne ryzyko. Ocenę korzyści i ryzyka w Twoim przypadku może dokonać jedynie lekarz!
Azytromycyna przenika do mleka matki karmiącej. Danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego preparatu podczas karmienia piersią brakuje.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Informuj lekarza o wszystkich używanych ostatnio lekach, również tych, które są dostępne bez recepty. Nie należy używać preparatu z ergotaminą, dihydroergotaminą ani z innymi lekami, które mogą powodować zatrucie alkaloidami sporyszu.
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu z różnymi lekami, np. z lekami przeciwarytmicznymi, przeciwhistaminowymi, przeciwdepresyjnymi, fluorochinolonami, digoksyną, kolchicyną, zydowudyną, astemizolem, alfentanylem, statynami, cisaprydem, doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, cyklosporyną, nelfinawirem, ryfabutyną, terfenadyną i teofiliną. Należy skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem preparatu z wymienionymi lekami.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Sumamed forte- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej?
Jak każdy lek, również Sumamed forte może wywoływać niepożądane działania, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody.
Najczęstsze skutki uboczne to: biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, ból głowy, zmiany w obrazie krwi (zmniejszenie liczby limfocytów, zwiększenie liczby eozynofili, bazofili, monocytów, neutrofilów, zmniejszenie stężenia wodorowęglanów we krwi). W niektórych przypadkach mogą wystąpić nadkażenia opornymi bakteriami i drożdżakami, leukopenia/neutropenia, eozynofilia, zaburzenia apetytu, niepokój, bezsenność, zawroty głowy, zaburzenia wzroku i słuchu, duszność, zaparcia, niestrawność, bóle mięśni i stawów, gorączka, zmęczenie, obrzęki, problemy z wątrobą i nieprawidłowości w badaniach krwi. Inne możliwe reakcje to: pokrzywka, wysypka, świąd, nadwrażliwość na światło, suchość skóry, nadmierna potliwość, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne, ciężkie reakcje skórne. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów reakcji alergicznych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.