Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Sirdalud Ulotka

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Sirdalud Ulotka
11.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Sirdalud - tabletki?

Substancją czynną leku jest tyzanidyna, która działa ośrodkowo i ma działanie zwiotczające mięśnie szkieletowe. Tyzanidyna wpływa głównie na komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym poprzez aktywację receptorów adrenergicznych typu alfa2. Działanie leku polega na hamowaniu przewodzenia impulsów, które powodują nadmierne napięcie mięśni oraz wykazuje umiarkowane działanie przeciwbólowe.

Tyzanidyna jest skuteczna zarówno w przypadku ostrych bolesnych skurczów, jak i w przypadku przewlekłej spastyczności rdzeniowej lub mózgowej. Lek szybko się wchłania z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około godzinie. Jest metabolizowana w wątrobie do nieaktywnych metabolitów, które są wydalane głównie z moczem. Dostępna jest także w postaci o przedłużonym uwalnianiu, co zapewnia utrzymywanie się terapeutycznych stężeń leku przez całą dobę.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Sirdalud - tabletki?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują:
  • bolesne skurcze mięśni związane ze schorzeniami kręgosłupa lub w wyniku operacji
  • zwiększone napięcie mięśni spowodowane chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, choroby rdzenia kręgowego, udar mózgu oraz porażenie mózgowe.

Kiedy nie stosować preparatu Sirdalud - tabletki?

Niestety, nawet jeśli są wskazania do użycia preparatu, nie zawsze można go stosować. Należy unikać preparatu jeśli jesteś uczulony na którekolwiek składniki. Nie powinno się stosować preparatu przy ciężkich zaburzeniach czynności wątroby i zwiększonej aktywności enzymów wątrobowych.

Należy unikać stosowania preparatu jednocześnie z silnymi inhibitorami izoenzymu 1A2 cytochromu P450, takimi jak fluwoksamina czy cyprofloksacyna, ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych. Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sirdalud- tabletki?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych testów kontrolnych. Inne leki mogą wpływać na działanie preparatu oraz bezpieczeństwo jego stosowania. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leków, które wydłużają odstęp QT na EKG. Należy unikać jednoczesnego podawania leków, które umiarkowanie hamują aktywność izoenzymu 1A2 cytochromu P450.

Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia lub diagnozy takich schorzeń jak niedociśnienie tętnicze, czy zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek. Lekarz zaleci odpowiednie badania i środki ostrożności. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki lub zakończenie stosowania preparatu pod kontrolą lekarza. Nagłe przerwanie leczenia może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, zwiększenia częstości rytmu serca, a nawet udaru mózgu. Stosowanie preparatu może powodować zaburzenia czynności wątroby, dlatego zaleca się regularne badania kontrolne.

U osób z zaburzeniami czynności nerek należy rozpocząć terapię od mniejszych dawek, zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby nietolerujące galaktozy, cierpiące na niedobór laktazy lub z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go stosować. Osoby odczuwające senność, zawroty głowy lub inne symptomy niedociśnienia tętniczego, powinny unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Dawkowanie preparatu Sirdalud - tabletki

Preparat dostępny w postaci tabletek jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu. Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz dostosuje dawkowanie indywidualnie, zazwyczaj rozpoczynając od małej dawki początkowej i stopniowo ją zwiększając w zależności od reakcji pacjenta.

Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych, nie zaleca się jego stosowania u dzieci i młodzieży. Osoby z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby nie powinny stosować preparatu. Podobnie, osoby w podeszłym wieku oraz z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby powinny zaczynać od najmniejszej dawki. W przypadku konieczności przerwania leczenia, należy stopniowo zmniejszać dawkę, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy można stosować Sirdalud - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Niezwykle istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji, aby wyjaśnić ewentualne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o możliwości stosowania tego leku.

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne i uzasadnione, uwzględniając przewagę potencjalnych korzyści nad ewentualnym ryzykiem. Decyzję o stosowaniu preparatu w Twoim przypadku powinien podejmować wyłącznie lekarz!
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich stosowanych niedawno lekach, w tym tych bez recepty. Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z silnymi inhibitorami izoenzymu 1A2 cytochromu P450, takimi jak fluwoksamina czy cyprofloksacyna. Również należy unikać stosowania leków hamujących aktywność tego izoenzymu, takich jak niektóre leki przeciwarytmiczne, cymetydyna czy fluorochinolony.

Stosowanie leków, które zwiększają aktywność izoenzymu 1A2 cytochromu P450, może prowadzić do zmniejszenia stężenia tyzanidyny we krwi. Ryfampicyna może zmniejszyć skuteczność działania preparatu, dlatego należy unikać jej długotrwałego stosowania. W okresie stosowania preparatu zaleca się unikanie spożywania alkoholu i nie stosowanie go jednocześnie z lekami uspokajającymi, nasennymi czy innymi lekami o podobnym mechanizmie działania.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Sirdalud- tabletki?

Jak każdy lek, również Sirdalud 4 mg może wywoływać skutki uboczne, choć nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z zażywania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Bardzo często występują: senność i zawroty głowy, suchość błony śluzowej jamy ustnej, problemy żołądkowo-jelitowe, osłabienie mięśni, zmęczenie.

Często zdarzają się: bezsenność, zaburzenia snu, uczucie zmęczenia, spadek częstotliwości rytmu serca (bradykardia), obniżenie ciśnienia tętniczego, nudności, przemijający wzrost aktywności aminotransferaz (AST, ALT) we krwi.

Dodatkowo możliwe skutki uboczne, których częstości występowania nie określono: omamy, dezorientacja, problemy z równowagą, zaburzenia widzenia (widzenie nieostre), omdlenia, zapalenie lub niewydolność wątroby, osłabienie. Po nagle przerwanym stosowaniu tyzanidyny w dużych dawkach mogą pojawić się wzrost ciśnienia tętniczego i zwiększona częstotliwość rytmu serca, co może prowadzić do udaru mózgu.

W przypadku przyjmowania większych dawek w leczeniu zwiększonego napięcia mięśni, skutki uboczne występują częściej i są bardziej nasilone, a także może pojawić się wydłużenie odcinka QT na zapisie EKG oraz potencjalnie niebezpieczne zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes, bardzo rzadko – ostra niewydolność wątroby.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł