Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Solpadeine

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Solpadeine
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Solpadeine - kapsułki?

Solpadeine Jest to kompleksowy preparat zawierający trzy substancje czynne: paracetamol, kodeinę i kofeinę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie aktywności enzymu COX-2. Kodeina, działająca na ośrodkowy układ nerwowy, ulega metabolizacji do morfiny. Kofeina wspomaga działanie przeciwbólowe paracetamolu. Preparat ma silniejsze działanie przeciwbólowe niż substancje stosowane osobno. Po podaniu doustnym składniki preparatu dobrze się wchłaniają. Może przenikać przez łożysko i do mleka matki.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Solpadeine - kapsułki?

Preparat jest zalecany w sytuacjach takich jak: bóle głowy, migrenowe dolegliwości, bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, nerwobóle, dolegliwości reumatyczne, dolegliwości pleców, ból gardła, ból kości i stawów spowodowany stanem zapalnym lub reumatyzmem, a także bóle wynikające z nadmiernego wysiłku, skręceń oraz dolegliwości związanych z rwy kulszowej.Preparat należy stosować w przypadku ostrych dolegliwości bólowych o umiarkowanym nasileniu, które nie ustępują po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen.

Kiedy nie stosować preparatu Solpadeine - kapsułki?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania danego preparatu, nie zawsze można go zastosować. Nie wolno korzystać z preparatu, jeśli istnieje uczulenie na którykolwiek z jego składników lub na inne leki opioidowe. Stosowanie preparatu jest niewskazane u osób z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek, chorobą alkoholową, niewydolnością oddechową, depresją oddechową, astmą oskrzelową, stosujących inhibitory MAO, cierpiących na przewlekłe zaparcia, dzieci i młodzieży do 18. roku życia po wykonaniu operacji usunięcia migdałka podniebiennego i/lub gardłowego w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego, oraz u dzieci do 12. roku życia.

Dodatkowo, preparat nie jest zalecany dla osób szybko metabolizujących leki z udziałem izoenzymu 2D6 cytochromu P450, uzależnionych od opioidów, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Solpadeine- kapsułki?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawkowania leku. W niektórych przypadkach mogą być konieczne regularne badania kontrolne. Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol lub kodeinę, ponieważ istnieje ryzyko przedawkowania i wystąpienia poważnych działań niepożądanych, włączając uszkodzenie wątroby. Ważne jest kontrolowanie zawartości paracetamolu i kodeiny w innych preparatach. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż nie zwiększa to skuteczności leku, a może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak uszkodzenie wątroby. Osoby z chorobami wątroby powinny stosować paracetamol ostrożnie, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia tego narządu.

Przed zastosowaniem preparatu osoby z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek powinny skonsultować się z lekarzem. Należy szczególnie uważać u osób z niewydolnością wątrobowokomórkową, przewlekłym alkoholizmem, niewydolnością nerek, zespołem Gilberta, niedoborem pewnych enzymów, niedokrwistością hemolityczną, a także u osób starszych i młodzieży o niskiej masie ciała. Długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych w przypadku bólu głowy może nasilić dolegliwości. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Osoby cierpiące na astmę i jednocześnie stosujące kwas acetylosalicylowy powinny unikać paracetamolu, ze względu na możliwe skurcze oskrzeli. Stosowanie preparatu zawierającego kodeinę jest przeciwwskazane u osób stosujących inhibitory MAO, oraz u osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego, gdyż może spowodować ból brzucha związany z drogami żółciowymi. Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania preparatu, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia wątroby oraz nasilenia działania kodeiny. Długotrwałe stosowanie dużej dawki kodeiny może prowadzić do uzależnienia i objawów odstawiennych. Metabolizm kodeiny może być szybki u osób z nasiloną aktywnością izoenzymu 2D6 cytochromu P450, co może prowadzić do toksycznego działania opioidów.

Powinno się zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu kodeiny u dzieci z zaburzeniami układu oddechowego, ciężkimi zaburzeniami serca lub układu oddechowego, a także u osób wyniszczonych, niedożywionych lub regularnie spożywających alkohol. Należy także uważać przy jednoczesnym stosowaniu paracetamolu i flukloksacyliny u osób z zaburzeniami nerek, sepsą, niedożywieniem, a także u osób stosujących maksymalne dawki paracetamolu. Preparat w postaci tabletek musujących zawiera sorbitol, co oznacza, że osoby z nietolerancją fruktozy powinny go unikać. W okresie stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń psychoruchowych.

Dawkowanie preparatu Solpadeine - kapsułki

Preparat może być w postaci kapsułek, tabletek lub tabletek musujących do stosowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej korzyści, a może być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, zawsze skonsultuj się z lekarzem.

U dorosłych zaleca się stosowanie 1-2 kapsułek/tabletek do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 4-6 godzin.

Dla młodzieży w wieku 16-18 lat zalecana jest dawka 1-2 kapsułek/tabletek do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin, zależna od masy ciała. Nie należy przekraczać 8 kapsułek/tabletek na dobę.

Dla młodzieży w wieku 12-15 lat, zaleca się 1 kapsułkę/tabletkę do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin, zależnie od masy ciała. Nie przekraczać 4 kapsułek/tabletek na dobę.

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku 12-18 lat z zaburzeniami układu oddechowego. Tabletki musujące należy rozpuścić w szklance wody. Preparatu nie powinno się również stosować u dzieci do 12 roku życia.

W przypadku osób starszych, osłabionych lub unieruchomionych, lekarz może zalecić zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępów pomiędzy nimi. U pacjentów z niewydolnością nerek ważne jest zachowanie 6-godzinnego odstępu między dawkami preparatu.

Osoby z zaburzeniami nerek i/lub wątroby, a także z zespołem Gilberta, powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Należy unikać przekraczania zalecanej dawki oraz ilości dawek, aby uniknąć uszkodzenia wątroby.

W przypadku utrzymującego się bólu lub gorączki przez dłużej niż 3 dni, nasilenia objawów lub pojawienia się nowych, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem. Należy unikać stosowania preparatu z innymi lekami zawierającymi paracetamol, kodeinę lub kofeinę.

Czy można stosować Solpadeine - kapsułki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie przyjmuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu.

Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży jest niewskazane.

Stosowanie preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią jest niewskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich zażywanych lekach, także tych bez recepty. Należy unikać jednoczesnego stosowania leków zawierających paracetamol, alkoholu oraz niektórych innych substancji, aby uniknąć uszkodzenia wątroby.

Stosowanie preparatu zawierającego kodeinę jest niewskazane u osób przyjmujących inhibitory MAO. Należy również unikać alkoholu podczas przyjmowania leku. Kofeina, będąca składnikiem preparatu, może reagować z niektórymi substancjami, np. disulfiramem i estrogenami. Konieczne jest zachowanie ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu tych leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Solpadeine- kapsułki?

Jak każde lekarstwo, także Solpadeine może powodować skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów zażywających ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

W rzadkich przypadkach mogą pojawić się: reakcje alergiczne bez obrzęku naczynioruchowego. Bardzo rzadko mogą wystąpić: małopłytkowość, anafilaksja, skurcz oskrzeli u osób uczulonych na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, zaburzenia czynności wątroby, reakcje nadwrażliwości skórnej, takie jak wysypka, świąd, pocenie, plamica, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy, martwica toksyczna-rozpływna naskórka, zapalenie skóry spowodowane lekami, zespół Stevensa i Johnsona, ostra uogólniona wysypka krostkowa (AGEP), sterylny ropomocz (mętny mocz).

Dodatkowo, z nieokreśloną częstotliwością, mogą wystąpić: nerwowość, zawroty głowy ośrodkowego pochodzenia, uzależnienie od kodeiny (w przypadku stosowania większych dawek), zwiększenie bólu głowy przy długotrwałym stosowaniu, senność, zaparcia, nudności, wymioty, niestrawność, uczucie suchości w jamie ustnej, ostre zapalenie trzustki u pacjentów po cholecystektomii (usunięcie pęcherzyka żółciowego) w wywiadzie, świąd, nadmierne pocenie, trudności z oddawaniem moczu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł