- Co zawiera i jak działa Opatanol - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy stosować Opatanol - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy nie stosować preparatu Opatanol - krople do oczu, roztwór?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Opatanol- krople do oczu, roztwór?
- Dawkowanie preparatu Opatanol - krople do oczu, roztwór
- Czy można stosować Opatanol - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Opatanol- krople do oczu, roztwór?
Co zawiera i jak działa Opatanol - krople do oczu, roztwór?
Działaniem aktywnym w preparacie jest olopatadyna, substancja lecznicza przeciwalergiczna i przeciwhistaminowa. Olopatadyna redukuje objawy alergiczne, takie jak opuchlizna, zaczerwienienie i swędzenie, poprzez różne mechanizmy działania. Blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1), co ogranicza działanie histaminy, substancji odpowiedzialnej za objawy alergiczne. Ponadto, olopatadyna stabilizuje błonę komórek tucznych na spojówce, zapobiegając uwalnianiu mediatorów reakcji alergicznej i stanu zapalnego. Ogólne wchłanianie olopatadyny podawanej miejscowo do worka spojówkowego jest minimalne.
Kiedy stosować Opatanol - krople do oczu, roztwór?
Produkt jest zalecany do stosowania w terapii dolegliwości ocznych związanych z alergicznym zapaleniem spojówek, które występują sezonowo.
Kiedy nie stosować preparatu Opatanol - krople do oczu, roztwór?
Niestety, nie zawsze jest możliwe stosowanie preparatu pomimo wskazań do jego użycia. Koniecznie sprawdź czy nie jesteś uczulony na którykolwiek z składników preparatu.
Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Opatanol- krople do oczu, roztwór?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeszkodą w używaniu tego preparatu lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Produkt ten przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego, miejscowo w worku spojówkowym. Chociaż substancja czynna tego preparatu, olopatadyna, jest podawana miejscowo do worka spojówkowego, może w niewielkim stopniu być wchłaniana do krwiobiegu i powodować efekty uboczne ogólnoustrojowe. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych lub reakcji alergicznych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Ze względu na zawartość substancji konserwującej, czyli chlorku benzalkoniowego, stosowanie tego preparatu może rzadko prowadzić do powstania ubytków rogówki.
Długotrwałe i częste stosowanie, szczególnie u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami czynności rogówki, wymaga regularnej kontroli lekarskiej i ścisłego monitorowania ewentualnych działań niepożądanych. Preparat zawiera także chlorek benzalkoniowy, który może osadzać się na soczewkach kontaktowych i je uszkadzać. Soczewki należy zdjąć przed aplikacją kropli do oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem. Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Jak w przypadku innych preparatów do oczu, krótkotrwałe zaburzenia widzenia mogą utrudniać prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Osoby doświadczające zaburzeń widzenia po zastosowaniu tego preparatu nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki ich widzenie nie powróci do normy.
Dawkowanie preparatu Opatanol - krople do oczu, roztwór
Preparat jest w postaci kropli przeznaczonych do stosowania miejscowego w worku spojówkowym. Należy używać preparatu zgodnie z zaleceniami lekarza, nie przekraczając zalecanych dawek. Konsultuj się z lekarzem w przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu.
U dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia zaleca się podawanie 1 kropli do worka spojówkowego 2 razy dziennie, zachowując 8 godzinny odstęp między dawkami. Czas trwania leczenia oraz ewentualna kontynuacja przez 4 miesiące są ustalane przez lekarza.
Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci poniżej 3. roku życia.
Nie ma konieczności dostosowywania dawki u osób starszych.
Preparat jest sterylny, nie dotykać końcówki kroplomierza oka, powiek ani innych powierzchni, aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu i ryzyka infekcji oka. Po użyciu, szczelnie zamknąć pojemnik.
Przy stosowaniu innych preparatów okulistycznych, zachować przerwę 5-10 minut między kolejnymi podaniami. Maści do oczu stosować jako ostatnie.
Czy można stosować Opatanol - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży, przed zażyciem jakiegokolwiek leku, zaleca się konsultację z lekarzem!
Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią w celu wyjaśnienia ewentualnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym, zanim przepisze dany lek.
Nie stosować w okresie ciąży. Nie stosować u kobiet w wieku rozrodczym, które nie korzystają z efektywnej metody antykoncepcji podczas leczenia.
Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, również o tych, które nie wymagają recepty.
Nie ma informacji na temat jak preparat oddziałuje z innymi lekami.
Jeśli stosujesz inne preparaty do oczu, należy odczekać 5-10 minut między każdym podaniem leku.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Opatanol- krople do oczu, roztwór?
Opatanol, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać skutki uboczne, które jednak nie wystąpią u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że potencjalne korzyści z zażycia leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Do częstych skutków ubocznych należą: ból oka, podrażnienie oka, suchość oka, nietypowe odczucia wewnątrz oka, bóle głowy, zaburzenia smaku, suchość błony śluzowej nosa oraz zmęczenie. Natomiast do skutków ubocznych występujących rzadziej zalicza się: nieżyt błony śluzowej nosa, zawroty głowy, zaburzenia czucia dotyku, nadżerki rogówki, zapalenie rogówki, punktowe zapalenie rogówki, plamki na rogówce, wydzielina z oka, światłowstręt, niewyraźne widzenie, zmniejszona ostrość widzenia, kurcz powiek, dyskomfort w oku, świąd oka, grudki na spojówkach, choroby spojówek, przekrwienie spojówek, uczucie obecności ciała obcego w oku, zwiększone łzawienie, zaczerwienienie powiek, obrzęk powiek, choroby powiek, kontaktowe zapalenie skóry, uczucie pieczenia skóry oraz suchość skóry.
Ponadto, mogą wystąpić skutki uboczne, których częstość występowania nie została określona, takie jak: obrzęk rogówki, zapalenie spojówek, rozszerzenie źrenicy, zaburzenia widzenia, strupki na brzegach powiek, senność, duszność, zapalenie zatok, nudności, wymioty, zapalenie skóry, rumień, reakcje nadwrażliwości oraz obrzęk twarzy.