Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Solvetusan Tabletki

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Solvetusan Tabletki
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Solvetusan - tabletki?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest lewodropropizyna, lek o działaniu przeciwkaszlowym i rozkurczającym oskrzela. Działanie przeciwkaszlowe lewodropropizyny polega na blokowaniu aktywacji włókien C i przewodzeniu bodźców czuciowych. W odróżnieniu od opioidów, nie powoduje depresji oddychania, nie ma istotnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy ani nie powoduje zaparć. Dodatkowo nie zakłóca naturalnego oczyszczania dróg oddechowych. Lewodropropizyna skutecznie hamuje różne rodzaje kaszlu (również kaszel związany z chorobami układu oddechowego, takie jak np. rak płuca czy krztusiec) poprzez blokowanie skurczu oskrzeli wywoływanego przez histaminę, serotoninę i bradykininę, bez wpływu na skurcz oskrzeli wywołany acetylocholiną.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Solvetusan - tabletki?

Preparat jest polecany do stosowania w leczeniu objawowym nieproduktywnego (suchego) kaszlu.

Kiedy nie stosować preparatu Solvetusan - tabletki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania leku, nie zawsze można go stosować. Konieczne jest unikanie leku w przypadku alergii na którykolwiek jego składnik.

Należy również unikać u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową oraz z zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego. Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Solvetusan- tabletki?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach konieczne może być przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.

Należy zachować ostrożność u osób:
• z poważną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 35 ml/min)
• jednocześnie przyjmujących leki uspokajające
• szczególnie wrażliwych.

Środki przeciwkaszlowe działają objawowo, przeznaczone są do stosowania przed rozpoznaniem przyczyny kaszlu i/lub przed wyleczeniem choroby powodującej kaszel.

Jeśli kaszel nie ustępuje przez dłużej niż 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
Syrop:
• preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy nie powinny stosować preparatu;
• zawartość sacharozy w preparacie w postaci syropu (10 ml syropu zawiera 4 g sacharozy) powinni wziąć pod uwagę chorzy na cukrzycę;
• preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, który może powodować reakcje alergiczne (w tym typu późnego)
• preparat zawiera alkohol benzylowy, który może powodować reakcje alergiczne, należy zachować ostrożność szczególnie u małych dzieci i osób z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby
• preparat zawiera glikol propylenowy i alkohol etylowy.
Tabletki:
• preparat zawiera laktozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny stosować preparatu.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat może, u niektórych osób, powodować senność i zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Solvetusan - tabletki

Produkt występuje w formie płynu lub tabletek i jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to wzrostu skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Lek należy przyjmować pomiędzy posiłkami, a odstęp między dawkami powinien wynosić co najmniej 6 godzin. Opakowanie płynu zawiera dołączoną miarkę, która umożliwia odmierzenie dawki.

Płyn:

Dla dorosłych: 60 mg (10 ml) 3 razy dziennie.

Dla dzieci powyżej 2. roku życia:

- dzieci ważące od 10 do 20 kg: 18 mg (3 ml) 3 razy dziennie;

- dzieci ważące od 21 do 30 kg: 30 mg (5 ml) 3 razy dziennie.

Tabletki:

Dla dorosłych i dzieci o wadze powyżej 30 kg: 1 tabletka 3 razy dziennie, co najmniej co 6 godzin.

Nie stosować preparatu dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku utrzymującego się kaszlu po 7 dniach stosowania preparatu, należy zasięgnąć porady lekarza.

Nie ma konieczności dostosowywania dawek u osób starszych, jednak należy zachować ostrożność.

Czy można stosować Solvetusan - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez konsultacji lekarskiej!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku.

Stosowanie leku w czasie ciąży i u kobiet planujących ciążę jest przeciwwskazane.
Stosowanie leku podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom swojego lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, w tym o tych, które są dostępne bez recepty.

Nie ma dowodów na to, że ten preparat nasila działanie leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (takich jak benzodiazepiny, alkohol, fenytoina, imipramina). Osoby szczególnie wrażliwe powinny zachować ostrożność, jeśli jednocześnie przyjmują leki uspokajające (np. benzodiazepiny).

Nie stwierdzono interakcji tego preparatu z innymi lekami stosowanymi w chorobach oskrzeli i płuc, takimi jak beta-2 mimetyki, metyloksantyny i ich pochodne, kortykosteroidy, antybiotyki, leki regulujące wydzielanie śluzu, leki przeciwhistaminowe.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Solvetusan- tabletki?

Jak każdy lek, również Solvetusan może wywoływać niepożądane skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów przyjmujących ten preparat. Ważne jest, aby pamiętać, że zalety stosowania leku są z reguły większe niż potencjalne szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Skrajnie rzadko mogą wystąpić: wysypka, rumień, świąd, obrzęk naczynioruchowy, reakcje skórne, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, reakcje alergiczne, ogólne złe samopoczucie, zawroty głowy, drżenia, mrowienie, tachykardia, obniżenie ciśnienia krwi, nadwrażliwość, senność, duszność, kaszel, obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych, osłabienie i zmęczenie kończyn dolnych.

Z nieznanym częstością mogą pojawić się: przypadki epidermolizy; zapalenie języka i jamy ustnej z gorączką; cholestatyczne zapalenie wątroby; uogólniony obrzęk, omdlenia i osłabienie; drgawki clonic-toniczne i napad petit mal; śpiączka hipoglikemiczna; zaburzenia rytmu serca; obrzęk powiek, zwykle związany z pokrzywką.

Opisano także przypadek senności, obniżenia napięcia mięśni i wymiotów u noworodka, które przypisano przeniknięciu do organizmu dziecka lewodropropizyny zażywanej przez karmiącą matkę. Objawy ustąpiły po przerwaniu karmienia piersią. Zanotowano też pojedynczy przypadek rozszerzenia źrenic i utraty zdolności wzroku, które zniknęły po zaprzestaniu stosowania leku.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł