- Co zawiera i jak działa Spironol - tabletki?
- Kiedy stosować Spironol - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Spironol - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Spironol- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Spironol - tabletki
- Czy można stosować Spironol - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Spironol- tabletki?
Co zawiera i jak działa Spironol - tabletki?
Substancją czynną leku jest spironolakton, który jest lekiem moczopędnym oszczędzającym potas z grupy antagonistów aldosteronu. Jego działanie polega na blokowaniu receptorów dla aldosteronu, co zapobiega wiązaniu aldosteronu i hamuje jego działanie. Aldosteron jest hormonem sterydowym kory nadnerczy, który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową. Spironolakton działa poprzez zahamowanie zwrotnego wchłaniania jonów sodu i chloru, co skutkuje zwiększonym wydalaniem wody z zachowaniem potasu i magnezu.
Po podaniu doustnym spironolakton dobrze się wchłania i osiąga maksymalne stężenie po około 2,5 godziny. Jest metabolizowany do aktywnych metabolitów i głównie wydalany z moczem. W przypadku chorych z przewlekłą niewydolnością serca spironolakton może znacząco poprawić przeżycie poprzez zmniejszenie ryzyka śmierci z przyczyn sercowych.
Kiedy stosować Spironol - tabletki?
Wskazania do zastosowania produktu obejmują:
• zaburzenia funkcji serca
• uszkodzenie wątroby z nagromadzeniem płynu w jamie brzusznej i obrzękiem
• wodobrzusze w przypadku nowotworu złośliwego
• zespół nerczycowy
• hiperaldosteronizm pierwotny
• nadciśnienie tętnicze, jako lek dodatkowy u pacjentów nereagujących wystarczająco na inne leki przeciwnadciśnieniowe.
Leczenie dzieci powinno być prowadzone pod kontrolą pediatry.
Kiedy nie stosować preparatu Spironol - tabletki?
Niestety, nawet jeśli są wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować, jeśli istnieje: - ostra niewydolność nerek, ciężkie zaburzenia czynności nerek, bezmocz - hiperkaliemia (zwiększone stężenie potasu we krwi) - choroba Addisona oraz, - jeśli jednocześnie stosowany jest eplerenon lub inne leki moczopędne oszczędzające potas. Nie stosować u dzieci i młodzieży z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek.
W trakcie stosowania preparatu nie należy rutynowo przyjmować suplementów potasu. Preparatu nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Spironol- tabletki?
Niektóre schorzenia mogą być przeszkodą do stosowania preparatu lub wskazaniem do zmiany jego dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Preparat, podobnie jak inne leki moczopędne, może zakłócać równowagę wodno-elektrolitową. Lekarz zaleci regularne badania stężenia elektrolitów, zwłaszcza u pacjentów w starszym wieku i u osób z zaburzeniami nerek lub wątroby. Należy uważać na zwiększone stężenie potasu we krwi (hiperkaliemię), które może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, a nawet zagrażać życiu. Ryzyko hiperkaliemii wzrasta u osób z zaburzeniami funkcji nerek oraz u osób stosujących dietę bogatą w potas lub przyjmujących suplementy potasu. W przypadku wystąpienia hiperkaliemii lekarz zaleci zaprzestanie stosowania preparatu i w razie potrzeby zastosowanie odpowiedniego leczenia. Użycie spironolaktonu u pacjentów z marskością wątroby może wywołać hiperchloremiczną kwasicę metaboliczną, zwykle równocześnie z hiperkaliemią, nawet jeśli funkcja nerek jest normalna. Pacjenci z marskością wątroby i inni, którzy są narażeni na ryzyko kwasicy, powinni być uważnie monitorowani. Współużywanie innych leków moczopędnych oszczędzających potas, inhibitorów ACE, sartanów, NLPZ, antagonistów aldosteronu, heparyny, suplementów potasu lub produktów spożywczych bogatych w potas może prowadzić do poważnej hiperkaliemii. Stosowanie preparatu może tymczasowo zwiększyć stężenie mocznika we krwi, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek. W trakcie leczenia szczególnie ważne jest monitorowanie stężenia potasu u pacjentów z ciężką niewydolnością serca. Należy unikać stosowania innych leków moczopędnych oszczędzających potas i doustnych suplementów potasu. Po tygodniu od rozpoczęcia leczenia lub zmiany dawki należy sprawdzić stężenie potasu i kreatyniny, a następnie kontrolować je miesięcznie przez 3 kolejne miesiące.
Częstotliwość dalszych badań kontrolnych ustali lekarz. Jeśli stężenie potasu osiągnie lub przekroczy 5 mmol/l albo stężenie kreatyniny przekroczy 4 mg/dl, lekarz zaleci zaprzestanie stosowania preparatu. Należy zachować ostrożność u dzieci i młodzieży z łagodną niewydolnością nerek z powodu nadciśnienia, ze względu na ryzyko hiperkaliemii. Przy umiarkowanej lub ciężkiej niewydolności nerek stosowanie preparatu jest przeciwwskazane. Informacje o pozostałych składnikach preparatu: - Preparat zawiera laktozę; osoby nietolerujące galaktozy, cierpiące na niedobór laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny przyjmować tego preparatu. Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może powodować senność lub zawroty głowy, co może negatywnie wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn do momentu poznania reakcji organizmu na rozpoczęte leczenie.
Dawkowanie preparatu Spironol - tabletki
Preparat dostępny jest w postaci tabletek do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zalecanych dawek i nie przekraczać ich, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Podczas leczenia zaleca się monitorowanie stężenia potasu i kreatyniny we krwi. Dawkowanie preparatu zależy od diagnozy. Dla dorosłych z zastoinową niewydolnością serca z obrzękiem zaleca się początkowo 100 mg na dobę, ustalaną przez lekarza. W przypadku ciężkiej niewydolności serca klasa III-IV wg NYHA, dawka początkowa wynosi 25 mg na dobę. W innych przypadkach, takich jak wodobrzusze w przebiegu chorób wątroby czy zespół nerczycowy, dawki również są dostosowywane indywidualnie.
W przypadku nadciśnienia tętniczego zaleca się przyjmowanie 25-100 mg na dobę. Konieczna jest jednak stała kontrola stężenia potasu i kreatyniny we krwi u osób przyjmujących już inne leki na nadciśnienie. Warto zauważyć, że preparat nie jest zalecany dla osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby ani nerek. Dzieci i młodzież powinny być leczone pod specjalistycznym nadzorem.
Czy można stosować Spironol - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zaleca się unikanie stosowania leków bez konsultacji lekarskiej.
Jest bardzo istotne, aby przed podaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj swojego lekarza o tym, gdy Ci przepisuje receptę na ten lek.
Nie zaleca się stosowania tego preparatu w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna, po rozważeniach korzyści i ewentualnych zagrożeń, że konieczne jest zastosowanie preparatu i zaleci odpowiednie środki ostrożności.
Przyjmowanie tego preparatu jest przeciwwskazane w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiedz lekarzowi o wszystkich ostatnio używanych lekach, łącznie z tymi, które można dostać bez recepty. Uważaj na równoczesne stosowanie eplerenonu lub innych leków moczopędnych oszczędzających potas. Unikaj również suplementów potasu, żywności bogatej w potas, innych leków moczopędnych oszczędzających potas oraz niektórych leków obniżających ciśnienie krwi, heparyny i innych leków zwiększających stężenie potasu - może to prowadzić do poważnej hiperkaliemii. Spironolakton używany jednocześnie z kotrimoksazolem może spowodować istotną hiperkaliemię. Preparat może wpływać na zwiększenie stężenia digoksyny.
Uważaj na równoczesne stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych i innych leków obniżających ciśnienie - może to prowadzić do nasilenia działania przeciwnadciśnieniowego. Unikaj także równoczesnego stosowania inhibitorów konwertazy angiotensyny. Spironolaktonu nie należy stosować z karbenoksolonem, z diuretykami oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Pamiętaj o zwiększonej ostrożności podczas znieczulenia. Metabolity spironolaktonu mogą wpływać na wyniki badań laboratoryjnych. Nie stosuj spironolaktonu jednocześnie z abirateronem.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Spironol- tabletki?
Jak każde lekarstwo, również Spironol, może wywoływać efekty uboczne, jednak nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem skutków ubocznych.
Bardzo często może wystąpić hiperkaliemia (objawy mogą obejmować osłabienie, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia w sercu).
Często można doświadczyć zawrotów głowy, stanów splątania, nudności, skurczów mięśni, ostrych problemów z nerkami, ginekomastii, złego samopoczucia, wysypki, świądu.
Niezbyt często mogą wystąpić łagodne nowotwory piersi u mężczyzn, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, problemy z wątrobą, problemy z miesiączkowaniem, bóle piersi, pokrzywka.
Z nieznanym natężeniem możliwe są zaburzenia krwi (małopłytkowość, zmniejszenie liczby białych krwinek, w tym granulocytów [leukopenia/agranulocytoza]), zaburzenia libido, problemy żołądkowo-jelitowe, łysienie, nadmierny owłosienie, reakcje alergiczne i ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa-Johnsona, martwicze rogowacenie naskórka, wysypka z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (ang. DRESS), pemfigoid.