Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Suliqua

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Suliqua
15.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Hitaxa - roztwór doustny?

Składnikiem aktywnym preparatu jest desloratadyna, lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, który eliminuje działanie uspokajające, nie działając na ośrodkowy układ nerwowy. Desloratadyna jest głównym metabolitem loratadyny i działa jako przeciwhistaminowy blokując receptory histaminowe typu 1. Poprzez hamowanie uwalniania cytokin desloratadyna zmniejsza reakcje alergiczne, łagodząc objawy alergiczne takie jak kichanie, wyciek z nosa czy pokrzywka.

Desloratadyna dobrze wchłania się po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 3 godzinach. Nieznany jest enzym odpowiedzialny za metabolizm desloratadyny, możliwe są więc interakcje z innymi lekami. Działanie desloratadyny utrzymuje się przez dłuższy czas niż 24 godziny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Hitaxa - roztwór doustny?

Preparat jest przeznaczony do użytku u osób dorosłych, nastolatków i dzieci powyżej roku życia w celu złagodzenia symptomów związanych z:

• alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa

• pokrzywką.

Kiedy nie stosować preparatu Hitaxa - roztwór doustny?

Niestety, nie zawsze można stosować preparat pomimo wskazań do jego używania. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników lub na loratadynę.

Preparatu nie należy również stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Hitaxa- roztwór doustny?

Niektóre schorzenia mogą sugerować zmianę dawkowania leku. W niektórych przypadkach zalecane jest regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych. Ostrożność należy zachować u osób, u których wystąpiły drgawki lub obserwowano je u członków rodziny, zwłaszcza u dzieci, które są bardziej podatne na drgawki podczas stosowania desloratadyny. W przypadku wystąpienia drgawek, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku u małych dzieci należy upewnić się, czy zapalenie błony śluzowej nosa jest spowodowane alergią. U dzieci do 2. roku życia rozróżnienie postaci alergicznej od innych postaci zapalenia nosa może być trudne.

Lekarz może zalecić dodatkowe badania laboratoryjne. U osób z zaburzeniami nerek zaleca się konsultację z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Ostrożność należy zachować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. Preparat zawiera sorbitol, dlatego osoby z nietolerancją fruktozy lub innymi nietolerancjami powinny powstrzymać się od jego stosowania.

Nie stwierdzono zmniejszenia sprawności psychoruchowej u osób przyjmujących desloratadynę w badaniach klinicznych. Niemniej jednak, przed prowadzeniem pojazdów lub obsługiwaniem maszyn należy sprawdzić reakcję na lek i zachować ostrożność, ponieważ niektórzy pacjenci mogą odczuwać senność i inne działania niepożądane, mogące wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Hitaxa - roztwór doustny

Preparat występuje w postaci płynu do spożycia. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zalecana dawka wynosi 5 mg (10 ml) raz dziennie.

Dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat zalecana dawka wynosi 2,5 mg (5 ml) raz dziennie.

Dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat zalecana dawka wynosi 1,25 mg (2,5 ml) raz dziennie.

Produkt jest dostarczany z dołączoną strzykawką dozującą. Stosować doustnie, niezależnie od posiłku.

W przypadku okresowego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy trwają krócej niż 4 dni w tygodniu lub nie dłużej niż 4 tygodnie) należy przerwać leczenie po ustąpieniu objawów i wznowić je po ich ponownym wystąpieniu. W przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy trwają przez 4 lub więcej dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie) lekarz może zalecić kontynuowanie leczenia przez cały okres narażenia na alergeny.

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 1. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Hitaxa - roztwór doustny w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem! Ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie zagrożenia i korzyści mogą wynikać z przyjmowania danego leku. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w ciąży, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym.

Niebezpieczne jest stosowanie leków w trakcie ciąży i karmienia piersią, dlatego nie należy podawać ich kobietom w tych okresach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Skonfrontuj swojego lekarza z informacją o wszelkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty.

Równoczesne stosowanie preparatu z ketokonazolem lub erytromycyną nie wiąże się z istotnymi interakcjami klinicznymi.

W badaniach klinicznych desloratadyna nie wykazywała potencjalizacji działania alkoholu ani nie powodowała zaburzeń funkcji psychoruchowych spowodowanych alkoholem. Niemniej jednak po wprowadzeniu preparatu na rynek zaobserwowano przypadki nietolerancji alkoholu i zatrucia alkoholem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Hitaxa- roztwór doustny?

Hitaxa, podobnie jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie u każdego pacjenta korzystającego z tego preparatu. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.

Najczęstszymi objawami niepożądanymi są: ból głowy, suchość w ustach oraz zmęczenie. Natomiast bardzo rzadko mogą pojawić się: senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki, omamy, zawroty głowy, tachykardia, kołatanie serca, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność, zaburzenia czynności wątroby, bóle mięśni, reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd) i reakcje anafilaktyczne (takie jak obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, duszność, niedociśnienie tętnicze, wstrząs anafilaktyczny). Ponadto mogą wystąpić inne działania niepożądane, których częstość nie została określona, takie jak astenia, zwiększenie masy ciała, zwiększony apetyt, nadwrażliwość na światło, żółtaczka, zachowania nietypowe, zachowania agresywne, wydłużenie odstępu QT w zapisie EKG.

W badaniach klinicznych u dzieci do ukończenia 2. roku życia najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi były: biegunka, gorączka i bezsenność.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł