- Co zawiera i jak działa Sumamed - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Sumamed - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Sumamed - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sumamed- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Sumamed - tabletki powlekane
- Czy można stosować Sumamed - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Sumamed- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Sumamed - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym preparatu jest azytromycyna. To antybiotyk z grupy makrolidów, który powstał jako ulepszona wersja erytromycyny. Działa on poprzez blokowanie produkcji białek bakteryjnych, co uniemożliwia bakteriom rozmnażanie się. Azytromycyna ma zdolność dobrze się wchłaniać po podaniu doustnym i szybko przenikać do zakażonych tkanek, co skraca czas trwania leczenia.
Terapia tym antybiotykiem może trwać zaledwie 1-5 dni, ponieważ charakteryzuje się wysokim stężeniem w zakażonych obszarach i długim czasem działania. Azytromycyna należy do substancji o szerokim spektrum działania, działając przede wszystkim bakteriostatycznie, a w niektórych przypadkach także bakteriobójczo.
Kiedy stosować Sumamed - tabletki powlekane?
Preparat jest zalecany do terapii różnych infekcji spowodowanych przez mikroorganizmy wrażliwe na azytromycynę:
• infekcje górnych dróg oddechowych: bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie zatok
• infekcje dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc o lekkim do umiarkowanie ciężkim nasileniu, w tym śródmiąższowe zapalenie płuc
• infekcje skóry i tkanek miękkich: róża, liszajec, wtórnie zakażone ropne zapalenie skóry; rumień wędrujący (pierwszy objaw boreliozy); dodatkowo tabletki powlekane 500 mg mogą być stosowane w leczeniu trądziku pospolitego o umiarkowanym nasileniu, tylko u osób dorosłych
• leczenie chorób przenoszonych drogą płciową: niepowikłane zakażenia spowodowane przez Chlamydia trachomatis (to wskazanie nie dotyczy preparatu w postaci tabletek powlekanych 125 mg).
Kiedy nie stosować preparatu Sumamed - tabletki powlekane?
Niestety, pomimo obecności wskazań do używania specyfiku, nie zawsze jest możliwe jego stosowanie. Konieczne jest zdanie sobie sprawy, że nie można korzystać z preparatu w przypadku występowania uczulenia na którykolwiek z jego składników, erytromycynę lub inne antybiotyki z grupy makrolidów lub ketolidów.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sumamed- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie określonych testów kontrolnych. Przyjmowanie antybiotyków makrolidowych (w tym preparatu) rzadko może powodować ciężkie reakcje alergiczne, takie jak obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne czy ciężkie reakcje skórne. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów skórnych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Niektóre z tych reakcji mogą być nawracające i wymagać dłuższej obserwacji i leczenia. Podczas stosowania antybiotyku mogą wystąpić zaburzenia funkcji wątroby, włącznie z groźnym zapaleniem wątroby prowadzącym do niewydolności wątroby.
Warto zachować ostrożność u osób z ciężkimi chorobami wątroby oraz u osób przyjmujących inne leki toksyczne dla wątroby. W przypadku poważnych zaburzeń czynności nerek zaleca się ostrożność ze względu na większe ryzyko ogólnoustrojowego narażenia na antybiotyk. Leczenie antybiotykami makrolidowymi może wydłużyć odstęp QT w zapisie EKG i zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca, stanowiących zagrożenie życia. Należy być szczególnie ostrożnym u osób z czynnikami ryzyka takimi jak choroby serca, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia elektrolitowe czy przyjmowanie leków wpływających na rytm serca. Azytromycyna nie jest zalecana w leczeniu niektórych infekcji gardła wywołanych przez paciorkowce, ani w zapobieganiu gorączce reumatycznej.
W przypadku chorób przenoszonych drogą płciową zaleca się wykonanie badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia ewentualnych dodatkowych infekcji. Stosowanie antybiotyków może prowadzić do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów opornych na leczenie. Należy monitorować pojawianie się nowych zakażeń podczas leczenia. Preparatu nie należy stosować u osób z zaburzeniami neurologicznymi lub psychicznymi, ani w leczeniu ran pooparzeniowych. Należy zawsze brać pod uwagę lokalne dane dotyczące oporności drobnoustrojów. Przyjmowanie preparatu może powodować działania niepożądane, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. Należy zachować ostrożność.
Dawkowanie preparatu Sumamed - tabletki powlekane
Preparat występuje w postaci kapsułek lub tabletek powlekanych. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dawkowanie preparatu jest ustalane przez lekarza z uwzględnieniem wskazań, nasilenia zakażenia i stanu pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie modyfikacji dawkowania.
Dla dorosłych i dzieci powyżej 45 kg zalecana jest dawka 500 mg raz dziennie przez 3 dni lub jednorazowo 1000 mg, a następnie 500 mg raz dziennie przez 4 dni. W przypadku boreliozy zalecana jest inna dawka. W przypadku trądziku dawka wynosi 500 mg raz dziennie przez 3 dni, a następnie 500 mg raz w tygodniu przez kolejne 9 tygodni. Dla dzieci poniżej 45 kg zalecane dawkowanie dotyczy preparatu w postaci tabletek powlekanych 125 mg. Zwykle stosuje się 10 mg/kg masy ciała raz dziennie przez 3 dni.
Inne formy preparatu mogą być bardziej odpowiednie dla dzieci w zależności od masy ciała. Osoby w podeszłym wieku nie muszą dostosowywać dawkowania, ale ze względu na ryzyko zaburzeń rytmu serca należy zachować ostrożność. Dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby konieczna jest ostrożność przy stosowaniu preparatu. Preparat w postaci tabletek lub kapsułek należy przyjmować doustnie. Kapsułki 250 mg należy przyjmować raz dziennie, co najmniej godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletki lub kapsułki należy połykać w całości, nie dzielić ani rozgryzać.
Czy można stosować Sumamed - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży lub laktacji, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu zrozumienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym, zanim przepisze Ci jakikolwiek lek.
Stosowanie leku w okresie ciąży powinno być ograniczone do przypadków, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko i tylko lekarz może ocenić tę sytuację. Lekarz jest w stanie dokładnie ocenić, czy korzyści zastosowania leku są większe od ewentualnych ryzyk.
Azytromycyna przenika do mleka matki karmiącej, dlatego należy zachować ostrożność przy jej stosowaniu w okresie karmienia piersią, choć brak jest danych na temat bezpieczeństwa stosowania preparatu w tym okresie.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, włącznie z tymi dostępnymi bez recepty.
Nie używaj tego preparatu z żadnymi z następujących leków: - alkaloidy sporyszu (ergotamina, dihydroergotamina); może wystąpić zatrucie alkaloidami sporyszu, które objawia się skurczem naczyń, niedokrwieniem kończyn i innych tkanek, włącznie z ośrodkowym układem nerwowym. - leki wydłużające odstęp QT w EKG, takie jak leki przeciwarytmiczne klasy IA i III, leki przeciwhistaminowe, cisapryd, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwdepresyjne, fluorochinolony. Bądź ostrożny przy stosowaniu tego preparatu z niektórymi innymi lekami, takimi jak: - preparaty zobojętniające sok żołądkowy, - digoksyna i kolchicyna, - zydowudyna, - astemizol, alfentanyl, - statyny, - cisapryd, - doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy pochodnych kumaryny, - cyklosporyna, - nelfinawir, - ryfabutyna, - terfenadyna, - teofilina.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Sumamed- tabletki powlekane?
Sumamed, podobnie jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą: biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, ból głowy oraz różne zmiany w wynikach badań diagnostycznych. Rzadziej mogą wystąpić: nadkażenia opornymi bakteriami i drożdżakami, zmniejszenie liczby leukocytów/granulocytów, zmniejszenie łaknienia, niepokój, bezsenność, zawroty głowy, uczucie kołatanie serca, zaparcia, wzdęcia, suchość w jamie ustnej, bóle mięśni, zmęczenie oraz wiele innych. Możliwe są także reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka, wysypka, świąd oraz obrzęk naczynioruchowy, który może być groźny dla życia. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów reakcji alergicznych należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.