Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tobradex

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Tobradex
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tobradex - krople do oczu, zawiesina?

Jest to specyfikat zawierający dwie aktywne substancje: tobramycynę, która działa przeciwbakteryjnie, i deksametazon, który działa przeciwzapalnie. Tobramycyna to antybiotyk z grupy aminoglikozydów o szerokim zakresie działania, hamujący syntezę białek bakteryjnych. Deksametazon natomiast należy do grupy kortykosteroidów i charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwobrzękowym.

Po zastosowaniu miejscowym w oku, obie substancje w niewielkim stopniu przenikają do krążenia (ewentualne zwiększenie wchłaniania deksametazonu może wystąpić w przypadku podrażnienia lub uszkodzenia nabłonka rogówki).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tobradex - krople do oczu, zawiesina?

Produkt jest skuteczny w terapii stanów zapalnych oraz profilaktyce infekcji po operacjach zaćmy, a także w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek i zapalenia powiek.

Kiedy nie stosować preparatu Tobradex - krople do oczu, zawiesina?

Niestety, jeśli masz uczulenie na którykolwiek składnik preparatu lub antybiotyk z grupy aminoglikozydów, nie możesz go stosować. Preparat jest również przeciwwskazany przy zakażeniach wywoływanych wirusami, gruźliczych czy grzybiczych, nieleczonych zakażeniach oka oraz po usunięciu ciała obcego z rogówki.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tobradex- krople do oczu, zawiesina?

Niektóre przypadki zdrowotne mogą być przeciwwskazaniem do stosowania danego preparatu lub wskazywać na konieczność dostosowania dawki. W niektórych sytuacjach konieczne może być regularne wykonanie określonych badań kontrolnych.
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do używania zewnętrznego, lokalnie do worka spojówkowego.
Długotrwałe stosowanie może prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzeń widzenia i ograniczeń pola widzenia, a także do rozwoju zaćmy podtorebkowej. Zalecana jest regularna kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Długotrwałe stosowanie preparatu może sprzyjać rozwojowi opornych na leczenie bakterii i grzybów. W trakcie terapii zaleca się monitorowanie, czy nie pojawiają się objawy nowych infekcji. W przypadku wystąpienia nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych podczas stosowania preparatu, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Należy zawsze brać pod uwagę możliwość zakażenia grzybiczego rogówki, jeśli wystąpi uporczywe owrzodzenie rogówki po zastosowaniu preparatu. Infekcje wtórne oka są szczególnie częste u pacjentów z obniżoną odpornością. Kortykosteroidy mogą maskować rozwój ostrego zakażenia ropnego. Stosowanie miejscowe steroidów w przypadku schorzeń prowadzących do zcieńczenia rogówki lub twardówki może prowadzić do perforacji.

Preparat może wywoływać reakcje nadwrażliwości (swędzenie powiek, obrzęk, zaczerwienienie spojówek). Należy zachować ostrożność. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może być konieczne przerwanie stosowania preparatu.

Stosowanie miejscowych kortykosteroidów do oka może opóźniać proces gojenia się uszkodzeń rogówki.
W trakcie terapii preparatem nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych.
Dodatkowe informacje dotyczące składników preparatu:
preparat w postaci kropli do oczu zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w miękkich soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia miękkich soczewek kontaktowych); osoby, które używają soczewek kontaktowych, powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem.

Czy preparat ten wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Należy zachować ostrożność, ponieważ po podaniu preparatu do oka mogą pojawić się tymczasowe zaburzenia widzenia, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych. W przypadku zaburzeń widzenia należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie urządzeń mechanicznych do momentu ustąpienia zaburzeń i powrotu prawidłowego widzenia.

Dawkowanie preparatu Tobradex - krople do oczu, zawiesina

Preparat w postaci kropli przeznaczony jest do stosowania miejscowego do oka. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Dorośli i młodzież zazwyczaj stosują 1-2 krople do worka spojówkowego co 4-6 godzin, można zwiększyć dawkę w ciężkich przypadkach. Po operacji zaćmy zaleca się 1-2 krople co 6 godzin. Po wkropleniu preparatu zaleca się delikatnie zamknąć powiekę i ucisnąć przewód nosowo-łzowy.

Należy zachować odstęp czasowy między kolejnymi podaniami leków ocznych. Preparat był stosowany u dzieci po 1. roku życia. Przed użyciem należy lekko wstrząsnąć zawiesinę. U chorych z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby nie ma konieczności modyfikacji dawkowania.

Czy można stosować Tobradex - krople do oczu, zawiesina w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem! Ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym przed przepisaniem leku.
 
Należy unikać stosowania leku w ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne, przy czym korzyści dla matki muszą przeważać nad ryzykiem dla płodu. Tylko lekarz może dokładnie ocenić tę sytuację. W przypadku stosowania leku, zazwyczaj należy przerwać karmienie piersią ze względu na ryzyko przedostania się substancji czynnych do mleka matki.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Przed rozmową z lekarzem warto dokładnie opisać wszystkie używane niedawno leki, także te dostępne bez recepty.
Produkt jest przeznaczony do stosowania lokalnego. Nie zaobserwowano interakcji z innymi lekami.
Jeśli stosuje się inne preparaty do oczu miejscowo, należy odczekać co najmniej 10–15 minut pomiędzy aplikacjami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tobradex- krople do oczu, zawiesina?

Jak każdy lek, Tobradex również może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie są one powszechne u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z stosowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Objawy związane z oczami mogą obejmować pieczenie, kłucie, podrażnienie, swędzenie, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, zaczerwienienie oka, zapalenie rogówki, zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk i swędzenie powiek. Możliwe jest również wystąpienie jaskry, zaćmy podtorebkowej oraz reakcji alergicznych.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł