Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tobradex Krople

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Tobradex Krople
18.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tobradex - krople do oczu, zawiesina?

Preparat zawierający tobramycynę o działaniu przeciwbakteryjnym i deksametazon o działaniu przeciwzapalnym. Tobramycyna to antybiotyk z grupy aminoglikozydów, który hamuje syntezę białek bakteryjnych. Deksametazon natomiast jest kortykosteroidem, który ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwysiękowe. Po podaniu miejscowym do oka, substancje przenikają w niewielkim stopniu do krążenia.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tobradex - krople do oczu, zawiesina?

Preparat przeznaczony jest do stosowania przy zapaleniu oraz profilaktyce infekcji po operacji zaćmy, a także w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek i brzegów powiek.

Kiedy nie stosować preparatu Tobradex - krople do oczu, zawiesina?

Niestety, mimo zaleceń dotyczących stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie jego stosowania w przypadku wystąpienia uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Preparat jest również przeciwwskazany w przypadku zakażenia rogówki wirusami opryszczki, ospy krowiej, ospy wietrznej, innych chorób wirusowych rogówki lub spojówek, gruźliczego zakażenia oka, grzybiczego zakażenia oka, nieleczonego ropnego zakażenia oka oraz po usunięciu ciała obcego z rogówki.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tobradex- krople do oczu, zawiesina?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach może być konieczne regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Produkt przeznaczony jest tylko do użytku zewnętrznego, lokalnego do worka spojowego.
Długotrwałe stosowanie może spowodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, schorzenia oczu takie jak jaskra, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zmniejszenie ostrości i pola widzenia oraz rozwój zaćmy podtorebkowej. Rekomenduje się regularne monitorowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do nadmiernego namnażania się opornych na leczenie bakterii i grzybów. W trakcie terapii zaleca się obserwację na obecność nowych infekcji. W przypadku wystąpienia nowych bakteryjnych lub grzybiczych infekcji podczas stosowania leku, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Należy zawsze uwzględnić możliwość grzybiczej infekcji rogówki, jeśli po zastosowaniu preparatu pojawi się oporne owrzodzenie rogówki. Wtórne infekcje oka są częste u pacjentów z osłabionym układem odpornościowym. Kortykosteroidy mogą zasłonić rozwój ostrą ropną infekcję. Stosowanie miejscowe steroidów w chorobach prowadzących do rozrzedzenia rogówki lub twardówki może spowodować wystąpienie perforacji.
Produkt może wywoływać reakcje nadwrażliwości (świąd powiek, obrzęk, zaczerwienienie spojówek). Należy zachować ostrożność. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczne może być przerwanie stosowania preparatu.
Miejscowe stosowanie kortykosteroidów do oka może spowolnić proces gojenia uszkodzeń rogówki.
W trakcie stosowania preparatu nie zaleca się używania soczewek kontaktowych.
Informacje dodatkowe dotyczące pozostałych składników preparatu:
produkt w postaci kropli do oczu zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może osadzać się na miękkich soczewkach kontaktowych i je uszkadzać (powodować zmiany w kolorze soczewek). Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny je zdjąć przed instylacją leku do oka i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem.

Czy ten produkt wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Należy zachować ostrożność, ponieważ bezpośrednio po zastosowaniu leku do oka mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do momentu ustąpienia zaburzeń i powrotu normalnego, prawidłowego widzenia.

Dawkowanie preparatu Tobradex - krople do oczu, zawiesina

Preparat w postaci kropli przeznaczony jest do stosowania miejscowego do oka. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Dla dorosłych i młodzieży zaleca się zazwyczaj 1-2 krople do worka spojówkowego co 4-6 godzin, przy czym w cięższych przypadkach częstotliwość podawania może być zwiększona. Po operacji zaćmy zaleca się stosowanie preparatu co 6 godzin przez 24 dni. Przed użyciem preparatu należy delikatnie zamknąć powiekę i ucisnąć przewód nosowo-łzowy. Należy zachować odstęp czasowy pomiędzy podaniami innych preparatów ocznych. Preparat można stosować u dzieci po 1. roku życia. Przed użyciem należy wstrząsnąć zawiesinę. Dzięki małemu wchłanianiu ogólnoustrojowemu nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u chorych z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby.

Czy można stosować Tobradex - krople do oczu, zawiesina w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku!
Niebezpieczne jest stosowanie leków w okresie ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, dlatego zawsze pamiętaj o dostosowaniu się do zaleceń lekarskich. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiedz to swojemu lekarzowi zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek leki.
Należy unikać stosowania leków w ciąży, chyba że lekarz na to zezwoli. Decyzja o podjęciu leczenia w okresie ciąży powinna być dokładnie przemyślana i uzgodniona z lekarzem. Tylko on będzie w stanie ocenić korzyści i ryzyko związane z przyjmowaniem leku w Twoim konkretnym przypadku.
Podczas stosowania leku zwykle należy zaprzestać karmienia piersią, ze względu na ryzyko przenikania substancji czynnych do mleka matki.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty. Preparat jest używany lokalnie i nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami. Jeśli stosujesz inne preparaty do oczu, pamiętaj o zachowaniu odstępu czasowego między kolejnymi podaniami leków wynoszącym co najmniej 10-15 minut.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tobradex- krople do oczu, zawiesina?

Jak każdy lek, Tobradex może wywoływać niepożądane skutki, choć nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów korzystających z tego leku. Należy pamiętać, że korzyści wynikające z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody spowodowane przez potencjalne działania niepożądane.
Objawy związane z oczami mogą obejmować: pieczenie lub kłucie, podrażnienie, świąd, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, przekrwienie oka, zapalenie rogówki, zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk i świąd powiek. Może wystąpić jaskra, a także zaćma podtorebkowa. Możliwe są również reakcje alergiczne.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł