Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tolperis

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Tolperis
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tolperis VP - tabletki powlekane?

Substancją czynną preparatu jest tolperyzon, który działa ośrodkowo i zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych poprzez działanie na komórki nerwowe. Jego działanie przypomina strukturę lidokainy, hamując przewodzenie impulsów nerwowych. Tolperyzon jest stosowany w leczeniu bólów mięśniowych i stanów spastycznych mięśni poprzecznie prążkowanych. Szybko się wchłania z przewodu pokarmowego i jest metabolizowany w wątrobie i nerkach. Jego dokładny mechanizm działania nie jest jeszcze do końca poznany.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tolperis VP - tabletki powlekane?

Preparat znajduje zastosowanie w terapii objawowej spastyczności po udarze u osób dorosłych.

Kiedy nie stosować preparatu Tolperis VP - tabletki powlekane?

Nawet jeśli istnieją wskazania do skorzystania z danego preparatu, nie zawsze można go zastosować. Koniecznie unikaj stosowania preparatu jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik lub na eperyzon. Preparatu nie można stosować u osób chorych na miastenię, z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, kobiet w ciąży (szczególnie w I trymestrze) oraz kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się również stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tolperis VP- tabletki powlekane?

Okoliczności takie jak niektóre choroby mogą być przyczyną zmian w stosowaniu preparatu lub konieczności zmiany dawki. Przed zastosowaniem preparatu warto przeprowadzić odpowiednie badania kontrolne.
Preparat może wywoływać reakcje nadwrażliwości, które mogą stanowić poważne zagrożenie zdrowotne. Objawami mogą być m.in. zaczerwienienie skóry, wysypka, swędzenie, obrzęk naczynioruchowy, gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego, duszność. W przypadku wystąpienia tych objawów należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem, a w przypadku obrzęku naczynioruchowego natychmiast szukać pomocy medycznej.
Ryzyko reakcji nadwrażliwości jest większe u kobiet i osób, które wcześniej reagowały alergicznie na inne leki lub alergeny.
Osoby nadwrażliwe na lidokainę powinny być pod stałą obserwacją podczas stosowania preparatu. Ponowne stosowanie preparatu po wystąpieniu reakcji nadwrażliwości jest zabronione.
U osób starszych preparat może nasilać senność i osłabienie, dlatego lekarz może zalecić zmniejszenie dawki. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby nietolerujące galaktozy lub zespołu złego wchłaniania nie powinny go stosować.

Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów, jednak może powodować działania niepożądane, które osłabiają sprawność psychiczną. Osoby odczuwające senność, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji lub zaburzenia widzenia powinny skonsultować się z lekarzem. Przed prowadzeniem pojazdów należy zwrócić uwagę na ewentualne działania niepożądane i skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie preparatu Tolperis VP - tabletki powlekane

Preparat dostępny jest w formie tabletek powlekanych i przeznaczony jest do zażywania doustnego. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.Dla osób dorosłych zalecana dawka wynosi od 150 do 450 mg na dobę, podzielona na 3 dawki (1–3 tabletki 3 razy dziennie). Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając szklanką wody.U osób starszych używanie preparatu może częściej prowadzić do senności i osłabienia; dlatego zaleca się rozpoczęcie terapii od niewielkich dawek, które można stopniowo zwiększać, zgodnie z zaleceniami lekarza.W przypadku pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami funkcji nerek lub wątroby zalecane jest stopniowe zwiększanie dawki przy dokładnym monitorowaniu stanu zdrowia i funkcji nerek/wątroby. Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami funkcji nerek i/lub wątroby.Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci i młodzieży, dlatego nie jest zalecane jego stosowanie w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Tolperis VP - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem. W każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o swoim stanie. Unikaj stosowania preparatu podczas ciąży (szczególnie w I trymestrze), chyba że lekarz uzna to za niezbędne i korzyści ze stosowania leku przewyższają potencjalne ryzyko. Ocena stosunku korzyści do ryzyka powinna być dokonana przez lekarza. Nie stosuj preparatu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiedz lekarzowi o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty. Zażywanie tego preparatu może wpłynąć na stężenie innych leków w organizmie, które są metabolizowane przez izoenzym 2D6 cytochromu P450, takich jak tiorydazyna, tolterodyna, wenlafaksyna, atomoksetyna, dezypramina, dekstrometorfan, metoprolol, nebiwolol, perfenazyna. Tolperyzon może być mniej skuteczny, jeśli jest stosowany między posiłkami. Najlepiej zażywać go w czasie posiłku. Należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu tego preparatu z innymi lekami o działaniu uspokajającym mięśnie; lekarz może zalecić zmniejszenie dawki. Preparat wzmacnia działanie kwasu niflumowego; konieczne może być zmniejszenie dawki tego kwasu. Jeśli stosowane są inne leki przeciwzapalne, lekarz rozważy konieczność zmniejszenia ich dawek.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tolperis VP- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, również Tolperis VP może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie będą one występować u wszystkich pacjentów stosujących ten produkt. Trzeba pamiętać, że korzyści związane z zażywaniem leku z reguły przewyższają ewentualne szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.
Niezbyt często: trudności ze snem, bóle głowy, senność, obniżone ciśnienie krwi, utrata łaknienia, dyskomfort brzuszny, biegunka, suchość ust, problemy trawienne, nudności, osłabienie mięśni, bóle mięśni, zmęczenie, osłabienie. Rzadko: drętwienie, zaburzenia koncentracji, apatia, drżenia mięśni, napady padaczkowe, depresja, problemy ze wzrokiem, zawroty głowy, szum w uszach, kołatanie serca, przyspieszony rytm serca, duszności, ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, wymioty, trudności z oddawaniem moczu, alergiczne reakcje skórne, nadmierna potliwość, świąd, wysypka, reakcje anafilaktyczne. Bardzo rzadko może dojść do ciężkich reakcji alergicznych i wstrząsu anafilaktycznego. Bardzo rzadko: niedokrwistość, powiększenie węzłów chłonnych, spowolniony rytm serca, splątanie, nadmierne pragnienie, osłabienie kości, dyskomfort klatki piersiowej, podwyższone stężenie kreatyniny we krwi.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł