Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Vimetso

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Vimetso
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Vimetso - tabletki powlekane?

Vimetso Preparat z dwiema substancjami czynnymi, wildagliptyną i metforminą, został stworzony w celu poprawy kontroli stężenia glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2. Wildagliptyna wpływa na stężenie hormonów inkretynowych, a metformina zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie. Działanie obu substancji jest różne, ale ich połączenie pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Wildagliptyna jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym, podczas gdy metformina nie jest metabolizowana w wątrobie. Działa przeciwcukrzycowo, zmniejszając ryzyko powikłań związanych z cukrzycą.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Vimetso - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany w terapii cukrzycy typu 2 u osób dorosłych jako dodatek do diety i aktywności fizycznej w celu poprawy kontrolowania poziomu glukozy:

• u pacjentów, u których nie osiągnięto odpowiedniej kontroli glikemii przy stosowaniu tylko metforminy

• u pacjentów już zażywających wildagliptynę w połączeniu z metforminą w formie osobnych tabletek

• w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy, w tym z insuliną, gdy te leki nie zapewniają wystarczającej kontroli glikemii.

Kiedy nie stosować preparatu Vimetso - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Nie powinno się go stosować w przypadku uczulenia na którąkolwiek z substancji w preparacie. Preparat jest przeciwwskazany w przypadku ostrej kwasicy metabolicznej, stanu przedśpiączkowego w cukrzycy, ciężkich zaburzeń czynności nerek, stanów wiążących się z ryzykiem zaburzenia czynności nerek, chorób mogących powodować niedotlenienie tkanek, zaburzeń czynności wątroby, ostrego zatrucia alkoholem i choroby alkoholowej. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Vimetso- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeszkodą dla stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.Preparatu nie powinno się podawać pacjentom z cukrzycą typu 1 ani w leczeniu kwasicy ketonowej w wyniku cukrzycy. Nie zastępuje on insuliny i nie może być stosowany zamiast niej u osób, które wymagają podawania insuliny.Rzadko, podczas stosowania preparatu może dojść do kwasicy mleczanowej. Jest to poważne powikłanie metaboliczne, które może stanowić zagrożenie życia i wymaga natychmiastowego leczenia. Chorym z cukrzycą i znaczną niewydolnością nerek lub ostrym pogorszeniem czynności nerek grozi większe ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej.Należy zachować szczególną ostrożność po rozpoczęciu stosowania leków, które mogą wpływać na pogorszenie czynności nerek. W przypadku odwodnienia, należy przerwać przyjmowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.Objawy kwasicy mleczanowej to m.in. duszność, ból brzucha, skurcze mięśni, osłabienie, obniżenie temperatury ciała i śpiączka. W razie podejrzenia kwasicy mleczanowej, należy przerwać stosowanie preparatu i natychmiast skonsultować się z lekarzem.Badania laboratoryjne wykazują, że stosowanie preparatu może prowadzić do kumulacji metforminy i zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej. W związku z tym przed podaniem środków kontrastowych zawierających jod podczas badań radiologicznych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.Zaleca się kontrolę czynności nerek przed rozpoczęciem stosowania preparatu oraz regularne monitorowanie w trakcie leczenia. Nie powinno się stosować preparatu u osób z zaburzeniami czynności wątroby.Wśród działań niepożądanych preparatu może wystąpić ostre zapalenie trzustki, co wymaga zaprzestania stosowania leku. Przed chirurgicznym zabiegiem należy przerwać przyjmowanie preparatu.Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów. Osoby doświadczające zawrotów głowy nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń.

Dawkowanie preparatu Vimetso - tabletki powlekane

Preparat w postaci tabletek doustnych, nie przekraczaj zalecanych dawek. Dla dorosłych z GFR nie mniejszym niż 90 ml/min zwykle zalecana jest 1 tabletka 2 razy na dobę, ale lekarz mogą dostosować dawkę indywidualnie. Maksymalna dawka dobowa wildagliptyny wynosi 100 mg. Preparat może być zalecany do zastąpienia innych doustnych leków przeciwcukrzycowych. W przypadku stosowania z pochodną sulfonylomocznika, dawka pochodnej może być zmniejszona. Dla osób starszych, szczególnie powyżej 65 lat, należy zachować ostrożność z uwagi na czynność nerek. Monitorowanie czynności nerek jest istotne, zwłaszcza u osób z ryzykiem pogorszenia czynności nerek i w podeszłym wieku. U osób z zaburzeniami wątroby stosowanie preparatu jest przeciwwskazane, podobnie jak u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Preparat należy przyjmować rano i wieczorem, najlepiej podczas posiłku lub bezpośrednio po nim, aby zmniejszyć objawy żołądkowo-jelitowe związane ze stosowaniem metforminy.

Czy można stosować Vimetso - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!

Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią konieczna jest konsultacja lekarska w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym fakcie przed przepisaniem jakiegokolwiek leku.

Przyjmowanie preparatu w trakcie ciąży i karmienia piersią jest niewskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, również o tych, które kupiłeś bez recepty.Wildagliptyna nie jest przetwarzana przez izoenzymy cytochromu P450, więc interakcje z lekami metabolizowanymi przez te izoenzymy są mało prawdopodobne.Nie ma klinicznie istotnych interakcji między wildagliptyną a pioglitazonem, metforminą ani glibenklamidem.Nie zaobserwowano istotnych interakcji farmakokinetycznych między wildagliptyną a digoksyną, warfaryną, amlodypiną, ramiprylem, walsartanem ani simwastatyną.Równoczesne stosowanie inhibitorów ACE może zwiększyć ryzyko obrzęku naczynioruchowego.Równoległe przyjmowanie następujących leków może osłabić działanie hipoglikemizujące wildagliptyny: leki moczopędne tiazydowe, adrenalina i inne sympatykomimetyki, kortykosteroidy, leki stosowane przy zaburzeniach czynności tarczycy.W trakcie leczenia metforminą należy unikać alkoholu i preparatów zawierających alkohol, ponieważ zwiększa to ryzyko kwasicy mleczanowej.Podawanie środków kontrastowych zawierających jod donaczyniowo może spowodować niewydolność nerek i zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej przy stosowaniu metforminy. Przy takich badaniach należy przerwać przyjmowanie metforminy i wznowić je po 48 godzinach pod kontrolą lekarza.Inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II, leki moczopędne i niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej poprzez zaburzenie funkcji nerek. Należy monitorować funkcje nerek.Glikokortykosteroidy, sympatykomimetyki i leki moczopędne mogą działać przeciwstawnie do metforminy, powodując hiperglikemię. W takich przypadkach należy częściej sprawdzać poziom glukozy we krwi.Inhibitory ACE mogą obniżać poziom glukozy we krwi, co może wymagać dostosowania dawki leków przeciwcukrzycowych.Leki z kationami, takie jak ranolazyna, cymetydyna, dolutegravir i vandetanib, mogą konkurować z metforminą o ten sam system transportu w nerkach, zwiększając stężenie metforminy we krwi. Należy ostrożnie stosować te leki z metforminą i kontrolować poziom glukozy we krwi.W przypadku stosowania metforminy z insuliną lub lekami zwiększającymi wydzielanie insuliny może być konieczne dostosowanie dawki, aby uniknąć hipoglikemii.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Vimetso- tabletki powlekane?

Vimetso, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać działania niepożądane, choć nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Ważne jest, aby pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi efektami ubocznymi.

Efekty niepożądane związane z wildagliptyną:

Zazwyczaj działania niepożądane są łagodne, przemijające i nie wymagają przerwania terapii. W przypadku monoterapii często występują: zawroty głowy; nieco rzadziej: hipoglikemia, ból głowy, obrzęk obwodowy, zaparcia, ból stawów; bardzo rzadko: infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej.

Działania niepożądane przy stosowaniu wildagliptyny w skojarzeniu z:

• metforminą - często: hipoglikemia, drżenie, ból głowy, zawroty głowy, nudności; nieco rzadziej: zmęczenie;

• metforminą i pochodną sulfonylomocznika - często: hipoglikemia, zawroty głowy, drżenie, nadmierna potliwość, astenia;

• insuliną - często: obniżenie poziomu glukozy we krwi, bóle głowy, dreszcze, nudności, choroba refluksowa przełyku; nieco rzadziej: biegunka, wzdęcia.

Mogą także wystąpić: zapalenie trzustki, zapalenie wątroby i nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby (które ustępują po zaprzestaniu terapii), bóle mięśni, pokrzywka, pęcherzykowe lub złuszczające zmiany skórne, w tym pemfigoid pęcherzowy. W rzadszych przypadkach może pojawić się obrzęk naczynioruchowy, zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu inhibitorów ACE.

Dodatkowe efekty niepożądane związane z metforminą:

Bardzo często: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, utrata apetytu. Często: metaliczny posmak w ustach. Bardzo rzadko: kwasica mleczanowa, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby, niedobór witaminy B12 (co może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej), pokrzywka, rumień i świąd.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł