Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Xarelto

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Xarelto
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Xarelto 20 mg - tabletki powlekane?

Substancją czynną preparatu jest rywaroksaban, lek działający przeciwzakrzepowo. Poprzez blokowanie aktywności czynnika krzepnięcia Xa, rywaroksaban uniemożliwia proces krzepnięcia krwi. Kaskada krzepnięcia jest skomplikowanym procesem, który jest uruchamiany przez uszkodzenie naczynia krwionośnego. W wyniku tego procesu powstaje skrzep, który zapobiega nadmiernemu wypływowi krwi. Istnieje wiele czynników krzepnięcia, które są zaangażowane w ten proces, a rywaroksaban działa bezpośrednio na aktywny czynnik X, hamując przemiany fibryny i tworzenie skrzepu. Po podaniu rywaroksabanu doustnie wchłania się szybko, a następnie jest metabolizowany i wydalany z organizmu. Cały proces trwa około 7-11 godzin.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Xarelto 20 mg - tabletki powlekane?

Wskazania do stosowania tego preparatu obejmują:

- zapobieganie udarowi i zatorowości obwodowej u dorosłych cierpiących na migotanie przedsionków niezwiązane z wadą zastawkową oraz posiadających jeden lub więcej czynników ryzyka, takich jak: niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, wiek 75 lat lub powyżej, cukrzyca, udar lub przemijający napad niedokrwienny w wywiadzie;

- leczenie zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej oraz zapobieganie ich nawrotom u dorosłych;

- leczenie i profilaktyka nawrotów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat oraz o masie ciała wynoszącej co najmniej 30 kg po przynajmniej 5 dniach inicjalnego leczenia przeciwzakrzepowego pozajelitowego.

Kiedy nie stosować preparatu Xarelto 20 mg - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Stosowanie preparatu jest niewskazane u osób:

• z istotnym klinicznie aktywnym krwawieniem

• z obecnymi nieprawidłowościami i stanami, które stanowią duże ryzyko wystąpienia poważnych krwawień:
- czynne lub niedawno przebyte owrzodzenia przewodu pokarmowego
- nowotwór złośliwy z wysokim ryzykiem krwawienia
- niedawno odniesiony uraz głowy lub kręgosłupa
- niedawno przeprowadzony zabieg chirurgiczny na mózgu, kręgosłupie lub okulistyka
- niedawno wystąpiły krwotoki wewnątrzczaszkowe
- stwierdzona lub podejrzewana obecność żylaków przełyku
- wady naczyniowe żyłno-tętnicze
- tętniak naczyniowy lub poważne nieprawidłowości naczyń wewnątrzrdzeniowych lub śródmózgowych

• z chorobą wątroby z towarzyszącą koagulopatią i znaczącym ryzykiem klinicznym krwawienia, w tym u pacjentów z niewydolnością wątroby klasy B i C według klasyfikacji Childa i Pugha.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatu z innymi lekami przeciwzakrzepowymi np. heparyną niefrakcjonowaną, heparynami drobnocząsteczkowymi (enoksaparyna, dalteparyna itp.), pochodnymi heparyny (fondaparynuks itp.), doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, eteksylan dabigatranu, apiksaban, itp.) z wyjątkiem zmiany leczenia na rywaroksaban lub z rywaroksabanu, lub jeśli heparyna niefrakcjonowana jest podawana w dawkach niezbędnych do utrzymania drożności cewnika żył głównych lub tętnic.

Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xarelto 20 mg- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia lub pewne sytuacje mogą uniemożliwiać stosowanie preparatu lub wymagać zmiany dawki. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Podczas leczenia zaleca się regularny nadzór kliniczny zgodnie z praktyką leczenia przeciwzakrzepowego.

Podczas stosowania preparatu należy zachować ostrożność ze względu na możliwe krwawienia oraz zaburzenia hematologiczne. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem objawów krwawienia i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

Chorzy zwiększonym ryzykiem krwotoków powinni być szczególnie ostrożni, a pojawienie się poważnego krwotoku może być sygnałem do przerwania leczenia.

Podczas długotrwałego stosowania preparatu mogą wystąpić krwawienia z różnych miejsc, niedokrwistość oraz inne powikłania. Lekarz będzie zalecał odpowiednie badania i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.

Przed zastosowaniem preparatu u dzieci leczonych z powodu zagrożenia zakrzepicą zaleca się ocenę ryzyka krwawienia przez lekarza.

Osoby z zaburzeniami funkcji nerek powinny zachować ostrożność, ponieważ stężenie preparatu może wzrosnąć, zwiększając ryzyko krwawienia.

Preparat nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży z ciężkimi zaburzeniami funkcji nerek oraz u osób przyjmujących inne leki mogące wpłynąć na stężenie preparatu w organizmie.

Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku osób o zwiększonym ryzyku krwawienia z powodu określonych schorzeń.

Leczenie preparatem nie jest zalecane u osób z chorobami nowotworowymi ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia i zakrzepicy.

Preparatu nie należy stosować w pewnych sytuacjach, np. u osób po zabiegach chirurgicznych, u osób w podeszłym wieku, u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, czy w niektórych schorzeniach.

W przypadku konieczności wykonania zabiegów chirurgicznych należy przerwać stosowanie preparatu co najmniej 24 godziny przed zabiegiem.

Podczas leczenia mogą wystąpić poważne reakcje skórne, dlatego w przypadku objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z nietolerancją galaktozy nie powinny go stosować.

Preparat nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów, jednak w przypadku działań niepożądanych należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Xarelto 20 mg - tabletki powlekane

Produkt przyjmuje postać tabletek powlekanych do zażycia doustnego. Należy przestrzegać zalecanych dawek, aby uniknąć szkodliwych skutków dla zdrowia. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania produktu, należy skonsultować się z lekarzem.

Preewencja udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych:

Dawka dla dorosłych to 20 mg raz na dobę. Leczenie jest kontynuowane pod warunkiem, że korzyści wynikające ze stosowania przeważają nad ryzykiem krwawienia.

Jeśli pominięto dawkę, należy przyjąć ją jak najszybciej i wrócić do zalecanego schematu przyjmowania leku. Nie należy podwajać dawki w celu uzupełnienia pominiętej.

Leczenie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP) oraz profilaktyka nawrotów u dorosłych:

Dawka dla dorosłych to 15 mg 2 razy na dobę przez 3 tygodnie, a następnie 20 mg raz na dobę. Lekarz może rozważyć krótkoterminowe stosowanie u osób z ryzykiem ZŻG i ZP spowodowanym przejściowymi czynnikami ryzyka.

Przy przedłużonej profilaktyce, zalecana dawka to 10 mg raz na dobę. U osób z dużym ryzykiem nawrotu ZŻG lub ZP lekarz może rozważyć dawkę 20 mg raz na dobę.

Czas trwania leczenia i dawkę ustala lekarz, uwzględniając korzyści i ryzyko krwawienia.

Jeśli zmiana leczenia przeciwzakrzepowego jest konieczna, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami nerek.

Leczenie i profilaktyka dla dzieci i młodzieży zależą od masy ciała. Należy monitorować masę ciała dziecka i dostosować dawkowanie. Nie należy dzielić tabletek ani stosować preparatu u osób z chorobą wątroby.

Sposób stosowania: tabletki należy połykać z płynem, najlepiej podczas posiłku. W przypadku problemów z połykaniem, tabletkę można rozgnieść i przyjmować z wodą.

Dzieci i młodzież nie powinny dzielić tabletek.

Czy można stosować Xarelto 20 mg - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem!

Ważne jest uzyskanie informacji od lekarza dotyczących potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych ze stosowaniem konkretnego leku w tym okresie. Poinformuj lekarza o swoim stanie, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę przed stosowaniem leku.

Należy unikać stosowania preparatu w czasie ciąży.

Kobiety w wieku rozrodczym powinny zapobiegać zajściu w ciążę podczas stosowania preparatu.

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich stosowanych niedawno lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Poniższe wytyczne dotyczą stosowania leku u osób dorosłych. Interakcje u dzieci i młodzieży nie zostały jeszcze zbadane. Należy unikać jednoczesnego stosowania rywaroksabanu z silnymi inhibitorami izoenzymu 3A4 cytochromu P450 i glikoproteiny P, ponieważ może to prowadzić do znacznego wzrostu stężenia leku we krwi i nasilenia jego działania, co z kolei zwiększa ryzyko krwawień. W przypadku hamowania tylko CYP3A4 lub tylko glikoproteiny P, interakcja z rywaroksabanem będzie ograniczona. Istotność kliniczna interakcji z klaritromycyną (silny inhibitor CYP3A4) czy erytromycyną i flukonazolem (umiarkowane inhibitory CYP3A4) jest mało prawdopodobna, jeśli pacjent nie ma zaburzeń czynności nerek. Równoległe stosowanie dronedaronu powinno być omijane ze względu na brak danych klinicznych. Ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu rywaroksabanu i leków hamujących agregację płytek krwi, takich jak kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, klopidogrel, leki hamujące wychwyt zwrotny serotoniny, czy leki z grupy SSRI lub SNRI, ze względu na zwiększone ryzyko krwawień. Nie zaleca się stosowania rywaroksabanu z innymi lekami przeciwzakrzepowymi, chyba że zachodzi konieczność zmiany leczenia. Równoczesne stosowanie leków zwiększających aktywność CYP3A4 może zmniejszać stężenie rywaroksabanu i zwiększać ryzyko zakrzepicy, dlatego należy unikać ich jednoczesnego stosowania. Do tej pory nie zidentyfikowano istotnych klinicznie interakcji rywaroksabanu z midazolamem, digoksyną, atorwastatyną czy omeprazolem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Xarelto 20 mg- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, również Xarelto może wywoływać skutki uboczne, choć nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten środek. Koniecznie pamiętaj, że korzyści z stosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Do częstych skutków ubocznych należą: niedokrwistość, zawroty głowy, ból głowy, krwotok w oku (w tym podspojówkowy), niskie ciśnienie tętnicze, siniak, krwawienie z nosa, krwioplucie, krwawienie z dziąseł, krwotok z przewodu pokarmowego (w tym krwotok z odbytnicy), bóle brzucha, żołądka, jelit, niestrawność, nudności, zaparcie, biegunka, wymioty, świąd (w tym rzadko świąd ogólny), wysypka skórna, siniaczenie, krwotok podskórny, ból kończyny, krwawienie z układu moczowo-płciowego (w tym krwiomocz i obfite krwawienia miesiączkowe), zaburzenia czynności nerek, gorączka, obrzęk obwodowy, osłabienie, zmęczenie, astenia, podwyższone aktywności enzymów wątrobowych, krwawienie po zabiegu medycznym (w tym pooperacyjna niedokrwistość, krwotok z rany), stłuczenie, wydzielina z rany.

Do rzadziej występujących skutków ubocznych należą: nadmierna liczba płytek krwi, małopłytkowość, reakcje alergiczne, alergiczne zapalenie skóry, reakcje alergiczne naczynioruchowe, krwotok wewnątrzczaszkowy, omdlenia, przyspieszenie akcji serca (tachykardia), suchość w ustach, zaburzenia czynności wątroby (zwiększone stężenie bilirubiny, wzrost aktywności enzymów wątrobowych), pokrzywka, wylew krwi do stawów, złe samopoczucie, zwiększenie aktywności dehydrogenazy mleczanowej, zwiększenie aktywności lipazy i amylazy.

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić: żółtaczka, podwyższone stężenie sprzężonej bilirubiny (z lub bez wzrostu aktywności enzymów wątrobowych), zatrzymanie żółci (cholestaza), zapalenie wątroby (w tym uszkodzenie komórek wątroby), wylew krwi mięśniowej, ograniczony obrzęk, tętniak rzekomy.

Wyjątkowo rzadko mogą wystąpić: reakcje alergiczne (w tym wstrząs anafilaktyczny), eozynofilowe zapalenie płuc, ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa i Johnsona, toksyczna martwica naskórka, reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi (zespół DRESS).

Z częstością nieznaną mogą pojawić się: zespół ciasnoty powięziowej wtórny do krwawienia, niewydolność nerek i ostre uszkodzenie nerek, spowodowane wystąpieniem krwawienia prowadzącego do niedotlenienia, nefropatia związana z lekami przeciwkrzepliwymi.

Profil bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u dzieci i młodzieży jest podobny do tego u osób dorosłych, jednakże u dzieci częściej niż u dorosłych mogą wystąpić: bóle głowy, gorączka, krwawienie z nosa, wymioty, przyspieszenie akcji serca, podwyższenie stężenia bilirubiny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł