- Co zawiera i jak działa Zofenil 30 - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Zofenil 30 - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Zofenil 30 - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zofenil 30- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Zofenil 30 - tabletki powlekane
- Czy można stosować Zofenil 30 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zofenil 30- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Zofenil 30 - tabletki powlekane?
Substancją czynną preparatu jest zofenopryl, który należy do inhibitorów konwertazy angiotensyny. Działanie tego leku polega na hamowaniu aktywności enzymu odpowiedzialnego za powstawanie angiotensyny II. Jest on stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, a także w leczeniu chorób nerek. Inhibitory ACE mają również pozytywny wpływ na jakość życia pacjentów. Zofenopryl jest prolekiem, szybko się wchłania i przekształca w aktywny metabolit. Osiągnięcie optymalnego obniżenia ciśnienia może być widoczne po kilku tygodniach stosowania preparatu.
Kiedy stosować Zofenil 30 - tabletki powlekane?
Preparat jest przeznaczony do stosowania w:
• łagodnym lub umiarkowanym samoistnym nadciśnieniu tętniczym
• stabilnych hemodynamicznie pacjentach po świeżym zawał serca, z objawami niewydolności serca lub bez nich, u których nie podano leczenia trombolitycznego – leczenie rozpoczynane w ciągu 24 godzin od wystąpienia zawału serca.
Kiedy nie stosować preparatu Zofenil 30 - tabletki powlekane?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania leku, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować leku, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik leku lub na inny inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE).
Nie stosować leku, jeśli:
• wcześniej wystąpił obrzęk naczynioruchowy (wrodzony/dziedziczny, samoistny lub związany ze stosowaniem inhibitorów ACE)
• występuje znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy zaopatrującej jedną nerkę
• występuje ciężka niewydolność wątroby.
Nie stosować leku jednocześnie:
• z aliskirenem u chorych na cukrzycę lub z zaburzeniem czynności nerek (współczynnik przesączania kłębuszkowego GFR mniejszy niż 60 ml/min/1,73 m2)
• z lekami złożonymi zawierającymi sakubitryl i walsartan; nie stosować przed upływem 36 godzin od ostatniej dawki sakubitrylu z walsartanem.
Lek jest przeciwwskazany w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku w I trymestrze ciąży.
Lek jest przeciwwskazany u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod zapobiegania ciąży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zofenil 30- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia i okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. Konieczne może być przeprowadzenie odpowiednich badań kontrolnych.
Trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ preparat może spowodować nagłe i znaczące obniżenie ciśnienia krwi. W zwiększonym ryzyku niedociśnienia tętniczego po przyjęciu preparatu znajdują się zwłaszcza osoby z niedoborem elektrolitów, zwiększoną aktywnością układu renina-angiotensyna-aldosteron, lub zwiększonym ryzykiem niedokrwienia mięśnia sercowego lub mózgu.
Konieczne jest monitorowanie ciśnienia tętniczego i specjalny nadzór medyczny, a także możliwe tymczasowe przerwanie stosowania leków moczopędnych. W razie wystąpienia objawów niedociśnienia tętniczego, należy wezwać pomoc medyczną. Stosowanie preparatu u osób ze świeżym zawałem serca jest przeciwwskazane, podobnie jak przy zaburzeniach czynności nerek.
Preparat może także prowadzić do różnych powikłań, takich jak obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne, czy zaburzenia hematologiczne. W związku z tym, konieczne jest stosowanie preparatu pod ścisłą opieką lekarską i regularna kontrola stanu zdrowia podczas terapii.
Dawkowanie preparatu Zofenil 30 - tabletki powlekane
Preparat w postaci tabletek do stosowania doustnego powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny zacząć od dawki 15 mg raz na dobę, którą stopniowo można zwiększać.
W przypadku osób starszych lub z zaburzeniami nerek należy dostosować dawkowanie. Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. W przypadku zawału serca, leczenie powinno być rozpoczęte jak najszybciej, zgodnie ze schematem.
Preparat można przyjmować niezależnie od posiłku, a tabletki w dawce 30 mg można podzielić na połowy.
Czy można stosować Zofenil 30 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W czasie ciąży nie używaj żadnego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Niezmiernie ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub laktacji skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisuje Ci lek.
Nie należy stosować tego preparatu w I trymestrze ciąży. Przyjmowanie preparatu w II i III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę, zalecana jest zmiana terapii przeciwnadciśnieniowej. Jeśli istnieje podejrzenie lub potwierdzenie ciąży podczas przyjmowania preparatu, należy przerwać stosowanie i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zaleci inną terapię przeciwnadciśnieniową.
Stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych bez recepty. Z uwagi na zwiększone ryzyko obrzęku naczynioruchowego, nie stosuj preparatu (zofenoprylu) jednocześnie z lekami zawierającymi sakubitryl i walsartan; zofenoprylu nie należy rozpoczynać wcześniej niż po 36 godzinach od ostatniej dawki sakubitrylu/walsartanu.
U osób przyjmujących ten preparat, ostrożność należy zachować przy rozpoczynaniu stosowania racekadotrylu, inhibitorów mTOR lub gliptyn ze względu na zwiększone ryzyko obrzęku naczynioruchowego. Nie zaleca się stosowania preparatu równocześnie z aliskirenem u chorych na cukrzycę lub z zaburzeniami czynności nerek. Unikaj podwójnego blokowania układu RAA poprzez jednoczesne stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny z antagonista receptora angiotensyny II lub aliskirenem ze względu na zwiększone ryzyko działań niepożądanych. W przypadku konieczności takiego skojarzonego leczenia, należy monitorować chorego pod nadzorem specjalisty.
Preparatu nie powinno się łączyć z lekami wpływającymi na stężenie potasu we krwi. Pamiętaj, że wcześniejsze stosowanie leków moczopędnych zwiększa ryzyko niedociśnienia tętniczego. Preparat może nasilać działanie innych leków przeciwnadciśnieniowych. Cymetydyna może potęgować działanie przeciwnadciśnieniowe preparatu. Stosowanie równoczesne innych leków, takich jak allopurynol, kortykosteroidy, cytostatyki, może zwiększać ryzyko zaburzeń hematologicznych.
Preparat może wpływać na skuteczność doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny. Procedury krążenia pozaustrojowego (hemodializa, hemofiltracja, afereza) mogą powodować ciężkie reakcje rzekomoanafilaktyczne. Unikaj stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i preparatu jednocześnie. Preparaty zobojętniające sok żołądkowy zmniejszają dostępność biologiczną inhibitorów ACE.
Leki zwiększające ciśnienie tętnicze mogą zmniejszać przeciwnadciśnieniowe działanie preparatu. Monitoruj swoje zdrowie podczas stosowania preparatu i informuj lekarza o wszelkich planowanych zabiegach.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zofenil 30- tabletki powlekane?
Jak wszystkie leki, Zofenil 7,5, -30 może powodować niepożądane skutki, chociaż nie u każdego pacjenta. Mimo to, korzyści płynące z jego stosowania zazwyczaj przewyższają szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.
Do częstych lub rzadszych efektów ubocznych należą: bóle głowy, zawroty głowy, kaszel, zmęczenie, nudności, wymioty, kurcze mięśni, wysypka.
W przypadkach rzadkich mogą wystąpić obrzęk naczynioruchowy, niewydolność nerek, depresja, zmiany zaburzeniach snu, parestezje, zaburzenia równowagi, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, duszność, nadmierna potliwość, bóle brzucha, biegunka, suchość jamy ustnej, reakcje alergiczne i objawy nadwrażliwości takie jak wysypka, świąd.