Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zyrtec Działanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Zyrtec Działanie
29.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Zyrtec - tabletki powlekane?

Zyrtec Działanie

Składnikiem aktywnym tej substancji jest cetyryzyna. Cetyryzyna działa przeciwko histaminie, selektywnie blokując receptory histaminowe typu 1 (H1). Jest to lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, który nie przenika lub tylko minimalnie przenika przez barierę krew-mózg. Działa dłużej niż leki pierwszej generacji i w zalecanych dawkach nie powoduje działań uspokajających. Cetyryzyna blokuje receptory H1 na obwodzie i hamuje działanie histaminy. Redukuje napływ komórek późnej fazy reakcji zapalnej (eozynofili) do skóry i spojówek u pacjentów uczulonych. Skutecznie łagodzi objawy alergiczne, takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych, oraz zapobiega reakcjom skórnym.

Po podaniu doustnym cetyryzyna szybko się wchłania z przewodu pokarmowego. Najwyższe stężenie we krwi osiąga się w ciągu 30-90 minut po zastosowaniu preparatu. Spożycie pokarmu opóźnia wchłanianie, ale nie zmniejsza ilości substancji wchłoniętej. Około 2/3 dawki jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Zyrtec - tabletki powlekane?

Produkt ten może być stosowany u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia w celu złagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zarówno w jego formie przewlekłej, jak i sezonowej. Ponadto, preparat ten może również pomóc w łagodzeniu objawów pokrzywki idiopatycznej.

Kiedy nie stosować preparatu Zyrtec - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do użytkowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu, hydroksyzynę lub na pochodne piperazyny.

Nie stosować, jeśli występuje schyłkowa niewydolność nerek (współczynnik przesączania kłębuszkowego eGFR mniejszy niż 15 ml/min).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Zyrtec- tabletki powlekane?

Niektóre warunki zdrowotne mogą spowodować konieczność zmiany dawkowania preparatu. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób z ryzykiem zatrzymania moczu lub padaczką. Przerwanie leczenia może skutkować pojawieniem się swędzenia i pokrzywki.

U dzieci do 6 roku życia zaleca się stosowanie odpowiedniej postaci dawkowania. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby nietolerujące galaktozy powinny unikać tego preparatu. Osoby prowadzące pojazdy powinny być ostrożne, ponieważ cetyryzyna może powodować senność i obniżać sprawność psychofizyczną.

Zalecane jest też unikanie nadmiernego spożycia alkoholu przy jednoczesnym stosowaniu cetyryzyny. Wskazane jest nie przekraczanie zalecanej dawki, ponieważ może to wpływać negatywnie na ośrodkowy układ nerwowy.

Dawkowanie preparatu Zyrtec - tabletki powlekane

Preparat w formie tabletek powlekanych jest przeznaczony do stosowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia.

Dorośli i młodzież po ukończeniu 12. roku życia powinni przyjmować 10 mg preparatu raz na dobę. Dla dzieci w wieku 6-12 lat zalecane jest stosowanie 5 mg (pół tabletki) dwukrotnie na dobę. Dla dzieci poniżej 6. roku życia zaleca się stosowanie cetyryzyny w postaci kropli lub syropu zamiast tabletek powlekanych. Dawkowanie dla osób starszych bez zaburzeń czynności nerek nie wymaga modyfikacji.

Dla pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek zalecane dawkowanie to 5 mg na dobę. Dla pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek zalecane jest dawkowanie 5 mg co drugą dobę, a dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek stosowanie preparatu jest przeciwwskazane. Dla pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby nie ma konieczności dostosowania dawki. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.

Czy można stosować Zyrtec - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zaleca się unikanie przyjmowania jakichkolwiek leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj swojego lekarza o tym, gdy przepisuje Ci lek.

Nie ma wystarczających danych na temat stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Cetyryzyna przenika do mleka kobiecego.

Przyjmowanie preparatu w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią jest możliwe tylko w sytuacji, gdy lekarz uzna to za konieczne i jeśli korzyści z jego stosowania przeważają nad potencjalnym ryzykiem. To tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku!

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich przyjmowanych niedawno lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty. Nie zaobserwowano istotnych interakcji klinicznych między alkoholem a zalecaną dawką cetyryzyny, ale zaleca się zachowanie ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu cetyryzyny i alkoholu.

U osób wrażliwych, jednoczesne stosowanie cetyryzyny z alkoholem lub lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy może nasilać ich działanie hamujące i zmniejszać zdolność reagowania, sprawność psychofizyczną i koncentrację. Nie zaobserwowano istotnych interakcji cetyryzyny z pseudoefedryną ani z teofiliną.

Spożywanie pokarmu nie wpływa na wchłanianie cetyryzyny, choć może zmniejszać szybkość jej wchłaniania. Przed przeprowadzeniem testów alergicznych skóry, należy przerwać stosowanie preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Zyrtec- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, Zyrtec również może wywołać działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Warto pamiętać, że korzyści ze stosowania preparatu zazwyczaj przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Możliwe skutki uboczne to m.in. bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, senność, paradoksalne pobudzenie, nudności, bóle brzucha, zapalenie gardła, suchość w jamie ustnej.

Rzadziej mogą pojawić się: pobudzenie, parestezje (uczucie mrowienia), biegunka, osłabienie, złe samopoczucie, reakcje skórne (wysypka, świąd).

Na bardzo rzadkie działania niepożądane zaliczają się: małopłytkowość, zachowania agresywne, omamy, dezorientacja, bezsenność, depresja, tiki, drgawki, zaburzenia smaku, omdlenia, dystonia, dyskineza, drżenia, zaburzenia akomodacji oka, niewyraźne widzenie, napady mimowolnego patrzenia w górę z rotacją gałek ocznych, tachykardia, zaburzenia czynności wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, mimowolne oddawanie moczu, obrzęki, zwiększenie masy ciała, reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, wysypka lekowa, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne (bardzo rzadko i stanowiące poważne zagrożenie dla życia).

Nieokreślona częstość występowania dotyczy: wzrostu apetytu, myśli samobójcze, koszmary senne, osłabienie pamięci, amnezja, zawroty głowy, zapalenie wątroby, ostra uogólniona osutka krostkowa, zatrzymanie moczu.

Po zaprzestaniu stosowania preparatu Zyrtec mogą wystąpić intensywny świąd i/lub pokrzywka.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł