Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Biała Ciągnąca Wydzielina Z Oka Przyczyną

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Biała Ciągnąca Wydzielina Z Oka Przyczyną
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest i jakie są przyczyny?

Łzy są naturalną wydzieliną oczu. W przypadku stanów zapalnych może pojawić się dodatkowy wysięk zapalny, spowodowany procesem zapalnym w gałce ocznej. Powoduje to zwiększoną przepuszczalność naczyń włosowatych, co skutkuje obecnością składników osocza krwi i komórek zapalnych w wysięku, a w przypadku ropy również bakterii.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje?

Zapalenie spojówek jest najczęstszym stanem zapalnym gałki ocznej, jednakże nie są prowadzone szczegółowe statystyki dotyczące jego częstości występowania.

Jak się objawia?

Patologiczny wyciek z oka charakteryzuje się nadmierną ilością płynu i/lub zmienioną konsystencją w porównaniu do naturalnych łez. Objawia się zazwyczaj zaczerwienieniem oczu. W przeciwieństwie do nadmiernego łzawienia, oczy pozostają blade.

W pierwszej kolejności wyciek występuje w kącikach oczu, gdzie jest łatwy do zauważenia. Duża ilość wycieku, zwłaszcza ropnego, może prowadzić do sklejania się rzęs i powiek. Rodzaj wycieku z worka spojówkowego może wskazywać na przyczynę zapalenia:

  • wyciek o kolorze żółtym to wyciek ropny - związany z zakażeniem bakteryjnym;
  • wyciek o kolorze białożółtym to wyciek śluzowo-ropny - występuje w łagodnych infekcjach bakteryjnych i chlamydialnych;
  • wyciek o kolorze białym to wyciek śluzowy - występuje przy zespole suchego oka;
  • przezroczysty wyciek to wyciek wodnisty - objaw zakażeń wirusowych lub toksycznej reakcji spojówki na leki.

Poniżej zestawienie dodatkowych cech zakażeń spojówki wywołanych przez bakterie, wirusy lub chlamydie.

Cechy zakażeń spojówki wywołanych przez bakterie, wirusy lub chlamydie
ZakażeniePrzebiegWygląd spojówkiRodzaj wyciekuWęzły chłonne
bakteryjneostry/przewlekłyprzekrwionażółta - ropnazwykle prawidłowe
chlamydioweprzewlekły z okresami zaostrzeń i remisjiumiarkowanie przekrwionażółtobiała - śluzowo-ropnapowiększone, tkliwe
wirusoweostrysilnie przekrwiona, możliwa obecność wybroczynprzezroczysta - wodnistapowiększone, tkliwe

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Zgłoszenie się do lekarza w ciągu 1-2 dni od pojawienia się objawów jest konieczne w przypadku zakażeń oczu (zalecana jest wizyta w poradni, nie wymaga to udania się na SOR). Wyjątkiem są osoby noszące soczewki kontaktowe, które powinny natychmiast szukać pomocy, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia rogówki. W przypadku chorób zakaźnych ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad: po dotknięciu oczu należy dokładnie umyć ręce, unikać wspólnego użytkowania ręczników i pościeli z domownikami, nie dzielić przyborów do makijażu, nie nosić soczewek kontaktowych podczas zakażenia i wyrzucić zainfekowane soczewki razem z płynem, unikać stosowania tych samych kropli lub maści do oczu.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Przeważnie zbieranie informacji i dokładne badanie okulistyczne, zawierające ocenę ostrości wzroku, sprawdzenie ruchomości gałek ocznych, przeprowadzenie badania w lampie szczelinowej oraz wziernikowanie dna oka, są wystarczające do postawienia diagnozy. W niektórych przypadkach lekarz może pobrać wymaz z worka spojówkowego do badań mikrobiologicznych, chociaż zwykle terapia rozpoczyna się na podstawie wyników badania klinicznego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł