Co to jest białko całkowite?
Białko całkowite we krwi to suma białek krążących we krwi. Istnieją dwa główne rodzaje białek: albuminy i globuliny. Zmiany stężenia białka całkowitego mogą wynikać z zmniejszenia albumin lub zwiększenia globulin. Oprócz albumin i globulin we krwi można znaleźć również fibrynogen, glikoproteiny, lipoproteiny oraz inne białka, które pojawiają się wraz z chorobami. Większość białek osocza jest wytwarzana przez wątrobę.Podstawowe funkcje białek w organizmie człowieka obejmują utrzymanie ciśnienia w naczyniach krwionośnych, udział w procesach krzepnięcia krwi, ochronę organizmu, transport hormonów oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej.
Jakie są wskazania do oznaczenia stężenia białka całkowitego we krwi?
Do głównych powodów zlecania testu na stężenie białka całkowitego należą: choroby wątroby, nerek, zaburzenia odżywiania (wyniszczenie, anoreksja), choroby nowotworowe, urazy, oparzenia, krwotoki, zaburzenia wchłaniania, obecność procesu zapalnego, nieprawidłowości funkcjonowania układu odpornościowego, stany przewodnienia lub odwodnienia organizmu.
Jak przygotować się do badania?
Osoba, która ma być poddana badaniu, powinna przyjść na czczo.
Jakie są przeciwwskazania do badania białka całkowitego?
Nie ma zastrzeżeń co do możliwości przeprowadzenia analizy całkowitego białka we krwi. Do tego celu potrzebna jest tylko niewielka ilość krwi pobranej z żyły.