Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Kość Ogonowa

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Kość Ogonowa
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Kość ogonowa – co to jest?

Kość Ogonowa

Kość ogonowa (zwana również kością guziczną) to końcowy fragment kręgosłupa, znajdujący się poniżej kości krzyżowej. Zazwyczaj dolna część kości ogonowej zakrzywia się ku przodowi, w kierunku miednicy.

Kość ogonowa składa się z 3–5 kręgów guzicznych. Mięśnie i więzadła, które przyczepiają się do kości krzyżowej i kości ogonowej wspierają dno miednicy i biorą udział w kontroli oddawania stolca (defekacji).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Ból kości ogonowej (kokcygodynia)

Ból w okolicy kości ogonowej, zwany również kokcygodynii, występuje w dolnej części pleców, pośrodku. Może być spowodowany urazem, przeciążeniem lub występować bez wyraźnej przyczyny.

Choć u większości pacjentów kokcygodynia ustępuje po leczeniu zachowawczym, objawy mogą być przewlekłe, utrzymując się nawet przez długi czas - nawet miesiące lub lata.

Jak często występuje ból kości ogonowej?

Ból kości ogonowej jest częstszy u kobiet niż u mężczyzn i występuje rzadziej u dzieci. Może być spowodowany urazami, zwłaszcza podczas porodu, oraz jest związany z otyłością. Warto zwracać uwagę na zmiany sposobu siedzenia i kontrolować masę ciała, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości.

Ból kości ogonowej – przyczyny

Ból w obrębie kości ogonowej może mieć różne przyczyny, z których najczęściej wymienianą jest kontuzja.

Jednym z powodów bólu w okolicy kości ogonowej jest uraz spowodowany upadkiem do tyłu, na twardą powierzchnię, który może prowadzić do stłuczenia, złamania lub zwichnięcia kości ogonowej. Kolejną przyczyną może być przeciążenie, wynikające np. z długotrwałego siedzenia na niewłaściwej powierzchni, które prowadzi do stanu zapalnego i zwiększonego napięcia mięśni. Uraz podczas porodu, ostroga kości ogonowej, niestabilność stawu krzyżowo-guzicznego oraz choroba zwyrodnieniowa stawów to również czynniki mogące powodować ból kości ogonowej.

W niektórych przypadkach ból może być także spowodowany somatyzacją, czyli bólem o podłożu psychicznym. Innymi przyczynami mogą być czynniki zewnętrzne, jak torbiel włosowa lub ból odbytu. W rzadszych przypadkach ból w okolicy kości ogonowej może być wynikiem obecności nowotworu złośliwego w miednicy mniejszej.

Złamanie kości ogonowej

Złamanie kości ogonowej może wystąpić w wyniku różnych sytuacji, takich jak upadek na twardą powierzchnię, poród, kontuzja sportowa lub wypadek komunikacyjny. Charakteryzuje się bólem, który nasila się podczas siedzenia lub defekacji. Czasem można zauważyć siniak w okolicy kości ogonowej.

Leczenie złamania kości ogonowej polega na łagodzeniu bólu i unikaniu czynników nasilających dolegliwości. Nie stosuje się unieruchamiania ani gipsu. W niektórych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko braku samoistnego zrostu odłamków kostnych. Czas rekonwalescencji zależy od rodzaju złamania i wieku pacjenta, przy czym u dzieci trwa krócej niż u osób starszych - zwykle około kilku tygodni, a maksymalnie do 12 tygodni.

Ból kości ogonowej – objawy

Ból w okolicy kości ogonowej zazwyczaj jest dobrze zlokalizowany, co oznacza, że pacjent odczuwa go dokładnie w tej okolicy. Często występuje także tkliwość w tej okolicy podczas dotyku. Ból ten może się zaostrzyć podczas siedzenia, zwłaszcza gdy osoba odchyla się do tyłu. Niektórzy doświadczają nasilenia bólu przy zmianie pozycji, na przykład z siedzącej na stojącą. Może także wystąpić podczas defekacji, stosunku płciowego oraz promieniować w kierunku dna miednicy. Kobiety czasami mogą odczuć nasilenie bólu w okresie przedmiesiączkowym lub podczas miesiączki.

Ból kości ogonowej u dzieci

U dzieci dyskomfort kości krzyżowej najczęściej wynika z upadku na pośladki na twardą powierzchnię i uszkodzeniem wierzchołka kości lub samym stłuczeniem okolicy krzyżowej.

Jak lekarz ustala rozpoznanie bólu kości ogonowej?

Lekarz rozpocznie od wywiadu, aby dowiedzieć się, jak doszło do wystąpienia bólu kości ogonowej i czy mogły wystąpić urazy lub przeciążenia. Następnie przeprowadzi badanie pacjenta. Zazwyczaj ból kości ogonowej jest dobrze zlokalizowany, co ułatwia określenie jego przyczyny. W przypadku wątpliwości co do diagnozy, konieczne może być badanie tego obszaru przez odbyt. Jeśli lekarz nie jest pewny, skieruje pacjenta na dodatkowe badania, takie jak np. zdjęcie rentgenowskie. Czasem ból kości ogonowej może być objawem innych schorzeń, dlatego konieczne mogą być inne badania, zależnie od podejrzewanej przyczyny.

Ból kości ogonowej – leczenie

W większości przypadków ból kości ogonowej ustępuje bez konieczności leczenia lub po zastosowaniu terapii zachowawczej. Ból spowodowany urazem częściej ustępuje niż ten, który pojawia się stopniowo i nie jest związany z konkretną przyczyną. Większość pacjentów może spodziewać się poprawy stanu zdrowia w ciągu kilku tygodni.

Sposoby leczenia bólu kości ogonowej zawierają:

  • Unikanie siedzenia przez dłuższe czasu, przede wszystkim z dala od twardych powierzchni, co może prowadzić do złagodzenia objawów. Korzystanie z poduszek z otworem w środku lub poduszek w kształcie klina, które odciążają kość guziczną podczas siedzenia, może przynieść ulgę. W pozycji siedzącej pacjenci powinni pochylać się do przodu, by rozłożyć obciążenie na guzach kulszowych i tylnej górnej części ud. Specjalne poduszki typu „pączek” lub „klin” umożliwiają odciążenie kości ogonowej.
  • Stosowanie leków przeciwbólowych – lekarz może zalecić przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w celu złagodzenia bólu, o ile nie ma podejrzenia złamania. W przypadku silnego bólu lekarz może zalecić mocniejsze środki przeciwbólowe (opioidowe).
  • Zastosowanie ciepła lub zimna – dla niektórych pacjentów ciepłe okłady lub chłodne kompresy mogą przynieść ulgę.

W przypadku braku poprawy po zastosowaniu powyższych metod, lekarz może zalecić podanie zastrzyków miejscowo znieczulających lub znieczulających wraz z glikokortykosteroidami. Dodatkową opcją dla niektórych pacjentów może być fizjoterapia lub fizykoterapia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł