Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ból Gardła Po Jednej Stronie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Ból Gardła Po Jednej Stronie
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest ból gardła i jakie są jego przyczyny?

Ból w okolicy gardła to powszechny problem, który może sprawić wiele kłopotów. Może on występować u ludzi w różnym wieku i mieć różne nasilenie. Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje, które mogą objawiać się różnymi dolegliwościami. Oprócz infekcji ból gardła może być spowodowany również obecnością ciała obcego w gardle lub przełyku. Należy zwrócić uwagę na nagły, nasilający się ból podczas przełykania, który może być również efektem oparzenia termicznego lub chemicznego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Silny ból gardła

Silny ból w okolicach gardła, trudności z połykaniem oraz nieprzyjemny zapach z ust, w towarzystwie gorączki, mogą wskazywać na obecność mononukleozy bądź ostrej anginy. Więcej informacji na temat mononukleozy i zapalenia gardła można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej.

Jednostronny ból gardła

Przewlekły ból gardła o stałym charakterze, który może być trudny w przełykaniu, niezwiązany z infekcją, może być spowodowany nowotworem w gardle. Dolegliwość ta często jest jednostronna i może towarzyszyć jej obecność guza na szyi, ból ucha oraz szczękościsk. W zaawansowanych przypadkach może pojawić się także duszność. Najczęściej nowotwory pojawiają się w części środkowej gardła. Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu to czynniki ryzyka.

Ból gardła przy relfuksie

Jeśli ból gardła jest spowodowany przez chorobę refluksową przełyku, konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia refluksu.

Co robić w razie wystąpienia bólu gardła?

Ból w gardle to częsty objaw, który często występuje, dlatego wiele osób próbuje się go pozbyć samodzielnie, sięgając po dostępne bez recepty leki, które są łatwo dostępne w aptekach i sklepach. Jeśli ból gardła jest bardzo uciążliwy, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. Ważne jest właściwe leczenie, które zależy od przyczyny bólu. Silny i przewlekły ból gardła może być objawem poważnych chorób, dlatego w przypadku nagłego pojawienia się intensywnego bólu bez objawów infekcji lub towarzyszącymi niepokojącymi objawami, takimi jak problemy z połykaniem czy krwawienie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Pojedynczy ból, stopniowo nasilający się i dokuczliwy podczas połykania, może sygnalizować obecność nowotworu, dlatego nie wolno lekceważyć takiego bólu.

Co zrobi lekarz, jeśli zgłosimy się z bólem gardła?

Diagnoza bólu gardła opiera się głównie na wywiadzie z pacjentem, który pozwala podejrzewać przyczynę dolegliwości. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu gardła, dlatego lekarz będzie dokładnie pytać o charakter bólu, jego umiejscowienie, czas trwania, ewentualne zmiany w intensywności oraz inne objawy towarzyszące.

Następnie lekarz przeprowadza ogólne badanie pacjenta, w tym badanie gardła. Lekarz rodzinny może zbadać gardło, używając lampy lub latarki, a czasem także szpatułki, aby lepiej zobaczyć całe gardło. Jeśli pojawią się wątpliwości lub podejrzenie poważniejszych zmian, lekarz skieruje pacjenta do laryngologa, który przeprowadzi szczegółowe badanie laryngologiczne, włączając w to dokładną ocenę gardła. W niektórych przypadkach zlecone mogą być badania laboratoryjne, na przykład test antygenowy dla paciorkowców grupy A w przypadku podejrzenia anginy paciorkowcowej, posiew w przypadku anginy bakteryjnej, lub badanie krwi w przypadku podejrzenia infekcji, takiej jak mononukleoza zakaźna.

W większości przypadków dodatkowe badania obrazowe nie są konieczne.

Domowe sposoby na ból gardła

Jeśli ból w gardle występuje jako objaw infekcji, na przykład przeziębienia, istnieje możliwość skorzystania z domowych metod łagodzenia dolegliwości. W aptekach można znaleźć tabletki do ssania bez recepty, które zawierają zazwyczaj substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe, mentol, a także zioła lub środki przeciwdrobnoustrojowe. Przed zastosowaniem warto zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Same ssać tabletkę często przynosi ulgę.

Łagodzenie bólu gardła może również przynieść nawilżanie gardła, na przykład poprzez picie małymi łykami ciepłego mleka z miodem lub płukanie gardła ciepłym roztworem soli.

Czy lody pomagają na ból gardła?

Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność spożywania lodów podczas bólu gardła. Natomiast nie ma również podstaw do twierdzenia, że lody są niewskazane w przypadku ostrej infekcji górnych dróg oddechowych (np. przeziębienia). Przyczyną przeziębienia jest zazwyczaj infekcja wirusowa, na którą spożywanie lodów nie ma dużego wpływu. Obserwacje sugerują jednak, że lody (i inne zimne pokarmy) mogą łagodzić ból gardła i jamy ustnej, dlatego w przypadku przeziębienia można je spożywać. Warto jednak pamiętać, że reakcja organizmu na lody może być indywidualna, dlatego jeśli dana osoba odczuwa ulgę po spożyciu lodów, może nadal kontynuować ich spożywanie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł