Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ból Łokcia

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Ból Łokcia
04.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Ból łokcia - informacje ogólne

Ból w okolicy łokcia jest częstym objawem, który może być wynikiem poprzedniego urazu, nadmiernego obciążenia tej części ciała (np. podczas aktywności sportowej) lub może pojawić się spontanicznie.

Ból łokcia może mieć charakter przejściowy - występować np. tylko w nocy lub okresowo, pojawiać się przy konkretnych ruchach lub być stały.

Ból w okolicy łokcia może wynikać z różnych zaburzeń dotyczących samego stawu, otaczających go tkanek miękkich lub mieć swoje źródło w innych obszarach ciała, jak na przykład szyi, barku czy nadgarstka.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Ból bocznej (zewnętrznej) części łokcia

Powszechną przyczyną bólu łokcia jest entezopatia. Entezopatia to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia struktury ścięgna lub więzadła w miejscu, w którym przyczepia się ono bezpośrednio do kości. Najczęstszą przyczyną bólu bocznej części łokcia, czasem z promieniowaniem do przedramienia, jest tzw. łokieć tenisisty. Jest to entezopatia wspólnego przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej – to okolica położona po bocznej, zewnętrznej stronie łokcia. Objawem łokcia tenisisty jest punktowy ból w okolicy bocznej łokcia, który może promieniować po górnej powierzchni przedramienia do nadgarstka.

Ból pojawia się i nasila przy wykonywaniu czynności, takich jak naciskanie klamki, odkręcanie słoika, czesanie się, podnoszenie lub obracanie ciężkich przedmiotów, rzadko występuje w spoczynku.

Ból wewnętrznej części łokcia

Za ból wewnętrznej części łokcia może być odpowiedzialna inna entezopatia, znana jako "łokieć golfisty". W tym przypadku nieprawidłowości dotyczą przyczepu wspólnego ścięgien zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, czyli okolicy znajdującej się po wewnętrznej stronie łokcia. Ból objawia się wewnętrzną częścią łokcia i może promieniować do przedramienia.

Czasem zdarza się, że pacjent może cierpieć jednocześnie na oba te zaburzenia w obu łokciach.

Ból i obrzęk łokcia

Obrzęk w okolicach łokcia jest najczęściej wynikiem zapalenia kaletki wyrostka łokciowego. Występuje obrzęk z tyłu łokcia, który może przybrać postać "kulki", mogą pojawić się także zaczerwienienie oraz nadmierne ucieplenie tej okolicy. Zazwyczaj ruchomość łokcia nie jest ograniczona.

Niemożność wyprostowania ręki w łokciu

Jeśli w stawie łokciowym wystąpią nieprawidłowości, może wystąpić obrzęk i ból w okolicy łokcia. Objawy te jednak zazwyczaj są mniej dokuczliwe niż trudności w wyprostowaniu ręki w łokciu. Zapalenie błony maziowej może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, spondyloartropatie zapalne (np. reaktywne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenie stawów towarzyszące nieswoistym zapaleniom jelit), zapalenie stawów związane z odkładaniem kryształów (np. dna moczanowa, pseudodna) oraz septyczne bakteryjne zapalenie stawów.

U sportowców, szczególnie tych trenujących dyscypliny wymagające przeciążenia stawu łokciowego poprzez rzucanie, uderzanie lub inne obciążające działania na kończynę górną (np. bokserzy, gimnastycy), może wystąpić utrata płynności ruchu w stawie łokciowym bez obecności objawów zapalenia.

Ból łokcia od kręgosłupa

Ból łokcia może mieć również inne przyczyny niż problemy ze stawem łokciowym. Jeden z powodów to radikulopatia szyjna, czyli uszkodzenie korzeni nerwowych w szyjnym odcinku kręgosłupa, które może wystąpić gdy wyrośli kostne lub krążek międzykręgowy uciskają na nerwy. Ten ucisk może powodować ból w szyi oraz promieniujący ból w obszarze unerwionym przez dany nerw. Często występuje także drętwienie, zaburzenia czucia oraz ruchomości w okolicy szyi, barku oraz rąk.

Radikulopatia szyjna, w połączeniu z problemami barkowymi, może przejawiać się bólem w okolicach łokcia. Ból ten zazwyczaj jest odczuwany głęboko w łokciu i nie zależy od ruchów łokciem. Dołączone mogą być też symptomy, takie jak:

  • parestezje (niewygodne doznania, jak drętwienie, mrowienie, pieczenie, kłucie)
  • brak wrażliwości, niebolesność (łokieć nie jest bolesny podczas dotykania)
  • opuchnięcie łokcia
  • nasilenie bólu podczas ruchów barku lub szyi.

Ból łokcia po urazie

Urazy łokcia mogą prowadzić do bólu i powodować różne powikłania. Na przykład, w wyniku urazu możliwe jest zwichnięcie stawu łokciowego lub złamanie wyrostka łokciowego. Główne objawy złamania wyrostka łokciowego to ból, obrzęk, zasinienie i ograniczenie ruchomości.

Ból łokcia w nocy i parestezje (nieprzyjemne doznania) w palcu małym i serdecznym

Jeśli doświadczasz bólu łokcia głównie w nocy, a towarzyszą mu nieprzyjemne doznania takie jak mrowienie, drętwienie i pieczenie w palcach, to możliwe, że cierpisz na zespół kanału łokciowego. Jest to stan spowodowany uciskiem na nerw łokciowy, a objawy najczęściej nasilają się podczas zginania łokcia. Najbardziej uciążliwe symptomy dotyczą zwykle palców, natomiast ból łokcia pojawia się najczęściej w nocy.

Ból tylnej części łokcia – tendinopatia przyczepu mięśnia trójgłowego

Mięsień trójgłowy jest głównym mięśniem umożliwiającym wyprostowanie ręki w stawie łokciowym. Czasami może wystąpić tendinopatia w przyczepie mięśnia trójgłowego – zwłaszcza u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną lub angażujących się w powtarzalne wyprostywanie łokcia z oporem.

Symptomy to ból w tylnej części łokcia podczas prostowania ręki w łokciu, zwłaszcza z oporem oraz tkliwość w miejscu przyczepu mięśnia trójgłowego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł