Co to jest ból w klatce piersiowej?
Ból w klatce piersiowej u dzieci stanowi subiektywny objaw, który wywołuje duże niepokoje zarówno u samego dziecka, jak i u opiekunów, a także u lekarza konsultującego.
Może prowadzić do nieobecności w szkole oraz na zajęciach fizycznych.
Czym jest spowodowany?
Dolegliwości zgłaszane przez dziecko mogą pochodzić zarówno z narządów położonych w klatce piersiowej, jak i spoza układu oddechowego. Charakter dolegliwości bólowych jest związany z unerwieniem ściany klatki piersiowej i narządów wewnętrznych. Bóle zlokalizowane w obrębie ściany klatki piersiowej należą do bólów powierzchniowych, można je dokładnie zlokalizować i opisać. Natomiast bóle pochodzące z narządów wewnętrznych mają charakter rozlany i promieniują do odległych miejsc. Trudno określić ich dokładne umiejscowienie.
Do najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w klatce piersiowej u dzieci należą bóle pochodzenia mięśniowego oraz towarzyszące chorobom układu oddechowego (np. w przebiegu astmy oskrzelowej, w zapaleniu tchawicy, w zapaleniu płuc i opłucnej).
Zdecydowanie mniej prawdopodobne jest, że dolegliwości bólowe mają związek z niedokrwieniem mięśnia sercowego (jedna z najczęstszych przyczyn u dorosłych).
Do przyczyn, które nie zagrażają życiu, ale mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu należą choroby przewodu pokarmowego, takie jak choroba refluksowa przełyku i wrzód żołądka.
Warto również wspomnieć o pojawieniu się bólu po urazie klatki piersiowej, w zapaleniu chrząstek żebrowych lub w półpaścu (choroba zakaźna wywoływana przez wirusa ospy wietrznej, częściej występująca u osób dorosłych).
Jakich badań wymaga ból w klatce piersiowej?
Podstawowym testem diagnostycznym dla bólu w klatce piersiowej u dzieci jest zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej. Dzięki niemu można zidentyfikować lub wykluczyć choroby układu oddechowego (na przykład zapalenie płuc). U dorosłych dodatkowo wykonuje się rutynowo elektrokardiografię. Jednak o konieczności dodatkowych badań decyduje lekarz pierwszego kontaktu, który opiera się na zebranym wywiadzie i badaniu fizykalnym. Jeśli objawy bólowe pojawią się nagle (w ciągu ostatnich 2-3 dni) lub sugerują ostrą chorobę układu oddechowego lub krążenia, należy je wykonać jak najszybciej.
Co należy robić w przypadku pojawienia się bólu w klatce piersiowej?
Każde dziecko, które doświadcza bólu w klatce piersiowej, powinno być dokładnie przebadane przez lekarza. Obserwacja konkretnych objawów pozwoli lekarzowi na postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia. W przypadku bólu po urazie klatki piersiowej, nasilonych objawów ze strony układu oddechowego lub krążenia należy szybko zareagować. Można również podać dziecku leki przeciwbólowe, głównie paracetamol.