Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Błyski W Oku Od Kręgosłupa

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Błyski W Oku Od Kręgosłupa
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest i jakie są przyczyny?

Błyski w oku to doznania wzrokowe generowane w gałce ocznej lub w systemie nerwowym przez stymulację siatkówki, nerwu wzrokowego lub struktur centralnego układu wzrokowego za pomocą bodźców innych niż światło.

Najczęstsze błyski w oku to zjawisko znane jako fotopsje. Powstają one przez mechaniczne pociąganie siatkówki przez przylegające ciało szkliste, które z upływem czasu ulega procesowi starzenia, prowadzącemu do utraty swojej żelowej konsystencji. Podczas tego procesu tworzą się zarówno zagęszczenia, jak i obszary wypełnione płynem. Stopniowo dochodzi również do skurczenia ciała szklistego oraz jego oddzielenia od siatkówki (tylne odłączenie ciała szklistego). Podczas pociągania siatkówki przez ciało szkliste, pojawia się doznanie wzrokowe przypominające błysk. Jeśli siatkówka zostanie rozdart...

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje?

Dotychczas nie przeprowadzono analizy dotyczącej częstotliwości występowania migotania w oku, jednak w praktyce medycznej często spotyka się osoby skarżące się na ten problem.

Jak się objawiają?

Osoby cierpiące na migrenę opisują błyski w oku jako "zygzaki", "błyskawice" lub "rozbłyskiwanie światła". Mają one kształt przypominający burzowe zjawiska lub bezkształtne wybuchy światła. W przypadku pacjentów z migreną, błyski przybierają charakterystyczny zygzakowaty kształt przypominający fortyfikacje. Zaobserwować je można szczególnie dobrze w miejscach o ograniczonym oświetleniu.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Jeżeli zauważysz błyski światła w oku, warto skonsultować się z lekarzem okulistą i wykonać badanie dna oka z poszerzeniem źrenic, aby dowiedzieć się, co może być potencjalną przyczyną tego objawu.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Na bazie rozmowy z pacjentem oraz analizy klinicznej.

Jakie są sposoby leczenia?

Fantomowe zjawiska związane z oderwaniem tylnego ciała szklistego nie wymagają interwencji medycznej, ponieważ są one naturalnym objawem starzenia się. Konieczne jest jednak leczenie w przypadku pociągnięcia siatkówki przez ciało szkliste lub powstania nadżerek na siatkówce. Fosfeny nie podlegają specyficznemu leczeniu, ponieważ są one zjawiskiem fizjologicznym. W przypadku, gdy stanowią one objaw innych schorzeń (np. zaburzenia krążenia, udar tylnej części mózgu lub dysfunkcje układu kręgowo-podstawnego), istotne jest leczenie chorób podstawowych. Iluzje fortyfikacyjne towarzyszące migrenie należy traktować jak migrenowe bóle głowy.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Po całkowitym oderwaniu się ciała szklistego od siatkówki, zjawiska fotopsji przestają całkowicie.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Jeśli wykryto błyski w oku spowodowane pociągnięciem siatkówki przez ciało szkliste, zaleca się regularne monitorowanie stanu siatkówki.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Błyski w oku nie da się uniknąć.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł