Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Choroba Perthesa

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Choroba Perthesa
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Choroba Perthesa – co to jest?

Jałowa martwica głowy kości udowej to schorzenie, w którym dochodzi do obumierania tkanki kostnej w tej części ciała bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych. Obszar kości udowej tworzący staw biodrowy ulega stopniowej degeneracji. Choroba najczęściej występuje u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu, znana jest również jako choroba Legga, Calvégo i Perthesa. U dorosłych jałowa martwica głowy kości udowej jest znacznie rzadsza.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jałowa martwica głowy kości udowej – przyczyny

Przyczyny powstawania choroby Perthesa nie są dokładnie znane. Rozważa się wpływ wielu czynników, zwłaszcza tych, które zakłócają ukrwienie głowy kości udowej. Mogą to być:

  • zmiany w budowie tętnic i żył
  • zaburzenia w układzie krzepnięcia
  • problemy z synteza kolagenu
  • historyczne urazy
  • przebyte nadżerki stawu biodrowego oraz
  • czynniki genetyczne.

U dorosłych zauważa się związek między jałową martwicą głowy kości udowej a:

  • historią urazów (lub częstymi mikrourazami)
  • zaburzeniami w metabolizmie tłuszczów
  • stosowaniem leków (glikokortykosteroidy, leki stosowane w chemioterapii)
  • nadmiernym spożywaniem alkoholu
  • chorobami krwi.

Istnieją doniesienia o częstszym występowaniu choroby u nurków.

Jak często zdarza się jałowa martwica głowy kości udowej?

Przypuszcza się, że to schorzenie ma wpływ na mniej niż 1% społeczeństwa. Najczęściej występuje u dzieci w wieku od 4 do 10 lat, zdecydowanie częściej dotyka chłopców, a w późniejszym wieku mężczyzn.

Jałowa martwica głowy kości udowej - objawy

U dzieci i młodzieży, a także u dorosłych, głównym objawem jest ból w okolicy stawu biodrowego, początkowo występujący tylko po aktywności fizycznej, a następnie także w spoczynku. U dorosłych ból wyraźnie koncentruje się w okolicach biodra i pachwiny. U dzieci może być trudniejsze jednoznaczne określenie bolesnego miejsca - często zgłaszają bóle związane z kolanem. Rodzice często zauważają, że dziecko zaczyna utykać. Dorosłe osoby same dostrzegają trudności w poruszaniu się.

W miarę postępu choroby ruchomość stawu biodrowego jest ograniczana, mogą również pojawić się skurcze mięśniowe lub ich zaniki.

Co zrobić w przypadku podejrzenia jałowej martwicy kości udowej?

Jeśli wystąpią dolegliwości bólowe w okolicy biodra, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem ortopedą, niezależnie od wieku pacjenta.

Jak lekarz ustala rozpoznanie jałowej martwicy kości udowej?

Rozpoznanie zgorzeli aseptycznej kości udowej specjalista stawia na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz odpowiednich badań obrazowych. Podstawę diagnostyki stanowi zdjęcie rentgenowskie, jednak na wczesnym etapie schorzenia może nie wykazać żadnych zmian. Obszar zgorzeli dobrze ukazuje rezonans magnetyczny. W przypadku dzieci pomocne jest również badanie ultrasonograficzne.

W zależności od sytuacji klinicznej lekarz dobiera odpowiednie badanie do postawienia diagnozy, a następnie do monitorowania przebiegu choroby.

Jałowa martwica kości udowej – leczenie u dzieci

Niezależnie od wieku i przyczyn wystąpienia choroby, metody jej leczenia można podzielić na dwie kategorie: leczenie zachowawcze i operacyjne. Głównym celem terapii jest redukcja dolegliwości, przywrócenie ruchomości biodra oraz utrzymanie odpowiedniego kształtu kości dotkniętej martwicą. Metoda leczenia jest dostosowywana indywidualnie do stopnia zaawansowania choroby.

Leczenie zachowawcze choroby Perthesa - jałowej martwicy głowy kości udowej u dzieci - obejmuje

  • wykonywanie odpowiednich ćwiczeń
  • odciążanie kończyny
  • stosowanie leczenia farmakologicznego.

Możliwe jest także zastosowanie wyciągów, które pomagają odciążyć kończynę, oraz szyn mających na celu utrzymanie kończyny w odwiedzionej pozycji.

W przypadku zaawansowanych zmian w chorobie Perthesa należy rozważyć interwencję operacyjną. Możliwe jest przeprowadzenie nawiercania obszaru kości z martwicą lub bardziej inwazyjne procedury korekcji kształtu i ułożenia kości (osteotomie).

Jałowa martwica kości udowej – leczenie u dorosłych

W przypadku stwierdzenia jałowej martwicy głowy kości udowej u osób dorosłych konieczne jest zastosowanie długotrwałego unieruchomienia kończyny, czyli zabranie chodzenia i stosowanie kuli.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów lub choroba postępuje, rozważyć należy wykonanie operacyjnego nawiercenia kości, ewentualnie z użyciem przeszczepów kostnych. Dodatkowo, w okolicach dotkniętych chorobą można podać czynniki wzrostu oraz zastosować zabiegi dystrakcji powierzchni stawowych.

W przypadku braku poprawy po wyczerpaniu innych możliwości terapeutycznych konieczna może być całkowita wymiana stawu na protezę.

Osoby, które jako dzieci cierpiały na chorobę Perthesa, a diagnoza została postawiona późno lub leczenie było niewłaściwe, mogą wymagać w młodym wieku operacji wymiany stawu na protezę biodra.

Jałowa martwica kości udowej - rokowanie

Rokowanie w przypadku jałowej martwicy głowy kości udowej jest niepewne i zależy od wielu czynników. Niezależnie od wieku, opóźnienie w postawieniu diagnozy i niestosowanie się do zaleceń lekarskich działa na niekorzyść pacjenta i pogarsza wyniki leczenia. W przypadku choroby Perthesa rokowanie jest gorsze u dziewczynek oraz gdy choroba wystąpi po 10. roku życia, niezależnie od płci. Z kolei wystąpienie choroby przed 5. rokiem życia w większości przypadków nie pozostawia trwałych następstw. U osób dorosłych rokowanie generalnie jest gorsze – leczenie częściej może wiązać się z koniecznością wymiany stawu na sztuczny, czyli protezoplastyką stawu.

Co zrobić, żeby uniknąć wystąpienia jałowej martwicy głowy kości udowej?

Przyczyna choroby Perthesa pozostaje nieznana, dlatego nie istnieją specyficzne metody zapobiegania. W przypadku jałowej martwicy głowy kości udowej również trudno wskazać metody profilaktyki. Konieczne jest zapobieganie i leczenie alkoholizmu. Stosowanie glikokortykosteroidów i chemioterapii nie może być ograniczone ze względu na ryzyko powikłań - leczenie choroby podstawowej jest priorytetem.

Nie ustalono czynników predysponujących nurków do jałowej martwicy kości, więc nie ma ogólnej rekomendacji unikania nurkowania.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł