Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zapalenie Jądra

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Zapalenie Jądra
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest zapalenie jądra i jakie są jego przyczyny?

Zapalenie Jądra Jądro znajdujące się w mosznie jest organem parzystym odpowiedzialnym za produkcję plemników. Przy jądrze znajduje się najądrze, które magazynuje nasienie i pomaga w dojrzewaniu plemników. Zapalenie jądra może być spowodowane zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. Najczęstsze przyczyny to wirus świnki, zakażenie bakteryjne oraz choroby przenoszone drogą płciową. Zapalenie jądra często poprzedza zapalenie najądrza, a w wyniku zakażenia obu narządów może wystąpić zapalenie jądra i najądrza.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje zapalenie jądra?

Zakażenie jądra występuje u około 25-30% chłopców cierpiących na świnkę oraz u około 70% dorosłych mężczyzn cierpiących na świnkę. Zakażenie jądra spowodowane chorobami przenoszonymi drogą płciową jest najczęstsze u młodych mężczyzn (w wieku od 17 do 40 lat), podczas gdy bakteryjne zapalenie jądra najczęściej pojawia się u mężczyzn powyżej 60. roku życia z problemami gruczołu krokowego.

Jak się objawia zapalenie jądra?

Zapalenie jądra zwykle stanowi ostre schorzenie. Objawia się bólem w mosznie, zazwyczaj po jednej stronie, z obrzękiem połowy moszny oraz bólem podczas dotykania. Skóra moszny może być zaczerwieniona, a jądro po tej stronie uniesione oraz powiększone. Może wystąpić obecność krwi w nasieniu.

Wcześniej lub równocześnie mogą pojawić się objawy związane z zakażeniem układu moczowego (częstsze oddawanie moczu, ból lub pieczenie podczas mikcji) lub objawy zapalenia cewki moczowej (pieczenie w cewce moczowej, wydzielina z cewki moczowej). Mogą również wystąpić objawy zapalenia gruczołu krokowego (ból w kroczu lub u nasady prącia).

Mogą również występować ogólne objawy choroby, takie jak gorączka, ogólne złe samopoczucie, nudności, ból głowy. Zwykle są one wynikiem zakażenia układu moczowego lub zapalenia gruczołu krokowego.

W przypadku świnki zapalenie jądra zazwyczaj występuje 4-6 dni po pojawieniu się objawów świnki (ale może pojawić się nawet do 10 dni).

Zapalenie jądra może być poprzedzone przewlekłym zapaleniem najądrza. Wtedy przez długi czas (tygodnie) występuje niewielki ból w mosznie, który często ustępuje i wraca, a w miejscu najądrza można wyczuć tkliwe lub niebolesne zgrubienie.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów zapalenia jądra?

Pojawienie się bólu w okolicy moszny, obrzęku moszny lub powiększenia jądra stanowi sygnał, że należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ prawie zawsze wskazuje na obecność choroby, która wymaga diagnozy i leczenia. Kluczowe jest wykluczenie skrętu jądra jako przyczyny ostrej dolegliwości, ponieważ brak natychmiastowej interwencji może skutkować utratą jądra.Zignorowanie objawów lub próby samodzielnego leczenia mogą pogorszyć stan zdrowia i prowadzić do powikłań, takich jak ropień moszny, utrata jądra czy trwała niepłodność.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie?

Na podstawie skarg pacjentów, lekarz podejrzewa zapalenie jądra. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, oceniając wielkość, kształt i bolesność jąder oraz najądrzy i powrózków nasiennych. Znaczne powiększenie jądra może wskazywać na wodniaka jądra spowodowanego zapaleniem. Podejrzewając zapalenie cewki, lekarz ocenia jej ujście oraz obecność wydzieliny, natomiast podejrzewając zapalenie gruczołu krokowego, wykonuje badanie palcem przez odbytnicę.

W większości przypadków informacje od pacjenta oraz badanie lekarskie są wystarczające do diagnozy zapalenia jądra, często również najądrza.

Często zlecanymi badaniami diagnostycznymi są:

  • USG moszny, aby wykluczyć skręt jądra lub inne problemy, takie jak guz jądra lub ropień w mosznie
  • ogólne badanie moczu oraz posiew moczu, gdy występują cechy zakażenia układu moczowego oraz zawsze u chłopców
  • badanie wydzieliny z cewki moczowej, gdy występują objawy zapalenia cewki moczowej.

Jakie są metody leczenia zapalenia jądra?

Leczenie pomocnicze polega na odpoczynku, najlepiej w pozycji leżącej z uniesieniem moszny, a podczas aktywności noszenie bardziej obcisłej bielizny, tak aby moszna była unieruchomiona i podtrzymywana. Ból i obrzęk można zmniejszyć stosując zimne okłady oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (takie jak ibuprofen, naproksen, paracetamol). Zimne okłady należy stosować kilka razy dziennie przez kilkanaście minut, ale nie można przykładać lodu bezpośrednio do skóry, musi być zawinięty w ręcznik lub ściereczkę, aby uniknąć odmrożeń skóry.W przypadku świnkowego zapalenia jądra, powyższe postępowanie jest wystarczające, nie stosuje się antybiotyków. Poprawa zazwyczaj następuje po kilku dniach, a ostre objawy zwykle ustępują w ciągu 10 dni. Niemniej jednak, niewielka tkliwość i bolesność jądra mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.Jeśli zapalenie jądra jest spowodowane zakażeniem przenoszonym drogą płciową i występują również objawy zapalenia cewki moczowej, lekarz przepisuje antybiotyk podobny do tego stosowanego w zapaleniu cewki moczowej, aby leczyć oba schorzenia. Jeśli nie jest jasne, czy to zapalenie rzeżączkowe czy nierzeżączkowe, lekarz zaleca lek skuteczny w obu postaciach zapalenia cewki moczowej, na przykład azytromycynę podawaną doustnie jednorazowo.W przypadku zapalenia rzeżączkowego lekarz może zalecić inne leki, takie jak cyprofloksacyna lub ofloksacyna podawane doustnie przez 7 dni, lub jednorazowy zastrzyk domięśniowy ceftriaksonu. W przypadku zapalenia nierzeżączkowego lekarz może zalecić doksycyklinę doustnie przez 7 dni. Ważne jest również leczenie wszystkich partnerów seksualnych mężczyzny.Jeśli istnieje również zakażenie układu moczowego, lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyk z grupy fluorochinolonów (takich jak cyprofloksacyna, ofloksacyna) przez 10–14 dni. W przypadku wykonania posiewu moczu, antybiotyk jest dobierany na podstawie wyniku tego badania. Może zajść konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, jeśli doszło do powstania ropnia w mosznie. W przypadku ciężkiego ropnego zapalenia lub martwicy jądra, może być konieczne nawet usunięcie jądra i najądrza.Do czasu całkowitego wyleczenia zapalenia jądra zaleca się unikanie stosunków płciowych i ciężkiego wysiłku fizycznego.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zapalenie jądra?

Dolegliwości i symptomy zapalenia jądra spowodowanego wirusem zwykle ustępują w ciągu 10 dni.

W przypadku zapalenia bakteryjnego i zakażenia przenoszonego drogą płciową objawy zwykle ustępują po odpowiednim zastosowaniu antybiotyku w odpowiedniej dawce i zaleconym przez lekarza czasie. Ważne jest, aby kontynuować całą terapię antybiotykiem i nie przerywać leczenia po zaobserwowaniu poprawy.

Jeśli zapalenie jądra zostało spowodowane zakażeniem przenoszonym drogą płciową, partnerzy seksualni także powinni być leczeni.

Około połowy mężczyzn po przebytym zapaleniu jądra może zauważyć nieznaczne zmniejszenie jądra.

Po przebyciu wirusowego zapalenia jądra i najądrza, może wystąpić upośledzenie płodności u nawet do 10% mężczyzn, a w rzadszych przypadkach nawet bezpłodność, szczególnie gdy zapalenie dotyczy obu jąder.

Jednym z możliwych następstw zapalenia jądra jest wodniak jądra.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia zapalenia jądra?

Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Może on zalecić kontrolną wizytę po zakończeniu terapii (zazwyczaj po około 2 tygodniach), aby ocenić skuteczność leczenia i upewnić się, że partnerzy seksualni również przeszli terapię, jeśli było to konieczne.

W przypadku braku całkowitego ustąpienia objawów i dolegliwości, konieczne może być przeprowadzenie badań diagnostycznych układu moczowo-płciowego.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na zapalenie jądra?

Należy dbać o bezpieczny seks, stosując prezerwatywy, które skutecznie chronią partnerów przed zakażeniem. Zwiększone ryzyko zakażenia występuje przy większej liczbie partnerów seksualnych, zwłaszcza przygodnych.

Nie istnieje skuteczny sposób zapobiegania zapaleniu jądra w przebiegu wirusowego zapalenia przyusznic (świnka) u chłopców i mężczyzn. Jedynym sposobem zapobiegania jest szczepienie ochronne przeciwko śwince. W Polsce używa się szczepionki potrójnej (świnka, odra, różyczka), którą podaje się dzieciom zgodnie z kalendarzem szczepień (po pierwszym roku życia i w 10. roku życia).

Skuteczne leczenie chorób gruczołu krokowego u starszych mężczyzn, które prowadzą do problemów z oddawaniem moczu, zapobiega zakażeniu układu moczowego i zapaleniu jądra, które mogą być jego skutkiem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł