Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Choroba Scheuermanna

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Choroba Scheuermanna
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest choroba Scheuermanna?

Choroba Scheuermanna, zwana również jako kifoza młodzieńcza, dotyka odcinka piersiowego kręgosłupa, przeważnie u osób w okresie dorastania, głównie chłopców. Najczęściej objawia się po ukończeniu 13. roku życia. Proces chorobowy prowadzi do deformacji kręgów poprzez obniżanie ich wysokości i degenerację krawędzi. W rezultacie kręgi nabierają kształtu klina zamiast prawidłowego, prostokątnego kształtu.

Zdrowy kręgosłup charakteryzuje się naturalnymi krzywiznami - kifoza piersiowa i krzyżowa do tyłu oraz lordoza lędźwiowa i szyjna do przodu.

W przypadku choroby Scheuermanna następuje pogłębienie kifozy piersiowej, co powoduje nadmierną wypukłość odcinka piersiowego, prowadząc do okrągłych, "garbatych" pleców. Zniekształcenie kręgosłupa, które rozwija się w wyniku tej choroby, staje się nieodwracalne po kilku latach jej trwania.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Choroba Scheuermanna – przyczyny

Pochodzenie choroby Scheuermanna pozostaje niejasne. Istnieje tendencja rodzinna do jej występowania, jednak nie ma potwierdzenia związku między praktykowaniem określonych dyscyplin sportowych (np. podnoszenie ciężarów) a rozwojem tej choroby.

Jak często zdarza się choroba Scheuermanna?

Dane wskazują, że od 4 do 8 procent młodzieży w wieku dojrzewania cierpi na tę chorobę, zazwyczaj częściej mężczyzn. Wysocy chłopcy są bardziej narażeni na rozwinięcie ciężkiej postaci schorzenia.

Objawy choroby Scheuermanna

Głównym objawem choroby Scheuermanna jest widoczne i powiększające się deformacja pleców. Plecy osoby dorastającej stają się nadmiernie zaokrąglone, "garbate", cała postawa pacjenta może być nieprawidłowa (pochylenie do przodu całego tułowia, wysunięcie barków do przodu), a ruchomość kręgosłupa ograniczona. Dlatego nieprawidłowości łatwo można zauważyć, patrząc na plecy dziecka z boku. Deformacji towarzyszyć mogą dolegliwości bólowe oraz ogólne uczucie zmęczenia, osłabienia i rozbicia. Ból zazwyczaj nie jest silny, czasami dolegliwości mogą wzrastać przy zginaniu kręgosłupa, po aktywności fizycznej i ustępować w spoczynku.

Początkowy ból nie wynika z urazu. Choroba rozwija się stopniowo w ciągu kilku lat, gdy pacjent dorasta. Po zakończeniu wzrostu powstała deformacja staje się trwała i nie ulega zmianie.

W bardzo rzadkich sytuacjach deformacja jest tak duża, że prowadzi do trudności z oddychaniem z powodu zniekształcenia klatki piersiowej lub zaburzeń neurologicznych spowodowanych uciskiem kości kręgosłupa na rdzeń kręgowy (mrowienie kończyn, zaburzenia czucia itd.).

U wielu osób choroba Scheuermanna przebiega bezobjawowo lub objawy są tak łagodne, że nie zmuszają pacjentów do konsultacji lekarskiej. Często chorzy dowiadują się o swojej chorobie przypadkowo, podczas rutynowych badań kręgosłupa z innych powodów, często wiele lat po zakończeniu wzrastania.

Co zrobić w przypadku podejrzenia choroby Scheuermanna?

Młoda, dorastająca osoba powinna skonsultować się z ortopedą dziecięcym w przypadku zauważenia deformacji kręgosłupa, aby postawić diagnozę. W przypadku ciężkiego postępu choroby, konieczne może być skierowanie pacjenta do specjalistycznego ośrodka leczenia deformacji kręgosłupa, ale jest to rzadkie zdarzenie.

Czy choroba Scheuermanna występuje u dorosłych?

Choroba Scheuermanna, jak wspomniano, zaczyna się w okresie dojrzewania i po zakończeniu wzrostu zmiany stają się trwałe. Wykrycie zmian w badaniach obrazowych u dorosłych pacjentów, sugerujących przebytą chorobę Scheuermanna, nie jest samo w sobie powodem do konsultacji z ortopedą – dorośli pacjenci nie wymagają leczenia z tego powodu, o ile nie doświadczają żadnych dolegliwości. Przebycie tej choroby może jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia dyskopatii w odcinku piersiowym kręgosłupa u osób dorosłych, co może wymagać interwencji lekarskiej.

Jak lekarz ustala rozpoznanie choroby Scheuermanna?

Rozpoznanie choroby Scheuermanna ustala się na podstawie analizy medycznej, badania pacjenta oraz odpowiedniego badania radiologicznego. U osób chorych badanie radiologiczne może wykazać kręgi o nietypowych kształtach oraz degenerację kręgów.

W przypadku zaawansowanej postaci choroby - znacznego zniekształcenia kręgosłupa - konieczne może być dodatkowo wykonanie rezonansu magnetycznego i/lub tomografii komputerowej.

Jakie są metody leczenia choroby Scheuermanna? Jakie ćwiczenia zalecane są w przypadku choroby Scheuermanna?

W większości przypadków postępowanie jest minimalizujące i polega na wykorzystaniu różnych technik mających na celu zmniejszenie objawów. Wykorzystuje się terapię fizyczną - głównie ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni pleców oraz techniki manipulacyjne. Zalecana jest aktywność fizyczna, która pomaga utrzymać sprawność, poprawia kondycję pacjenta i zapobiega negatywnym skutkom choroby. Czasami konieczne może być również stosowanie leków przeciwbólowych.

W bardzo sporadycznych przypadkach, gdy zniekształcenie jest poważne, mogą być wymagane bardziej agresywne interwencje, takie jak leczenie w sztywnym gorsecie ortopedycznym lub operacyjna korekcja zniekształceń i stabilizacja kręgosłupa.

Choroba Scheuermanna - rokowanie i profilaktyka

Prognoza w przypadku choroby Scheuermanna jest stosunkowo dobra - u większości pacjentów choroba przebiega bez symptomów lub można łagodzić dolegliwości za pomocą metod nieinwazyjnych (takich jak fizjoterapia, aktywność fizyczna, a czasami środki przeciwbólowe). Nawet jeśli choroba pozostawi pewne skutki (jak deformacje kręgosłupa czy ograniczenia ruchomości), nie powinny one utrudniać normalnego funkcjonowania większości osób.

U niektórych chorych, poza defektem estetycznym, przebyta choroba może sprzyjać wystąpieniu przewlekłego bólu spowodowanego zmianami zwyrodnieniowymi - w takich przypadkach rokowanie może być gorsze, szczególnie jeśli deformacja była duża i wymagała leczenia gorsetem lub operacyjnego.

Ponieważ nie znamy przyczyn choroby, nie mamy także pewnych metod profilaktyki.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł