Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Choroba Wrzodowa Żołądka

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Choroba Wrzodowa Żołądka
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Czym są wrzody żołądka i dwunastnicy?

Choroba owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, popularnie nazywana wrzodami żołądka i dwunastnicy, polega na regularnym pojawianiu się owrzodzeń trawiennych w żołądku lub dwunastnicy. Owrzód trawienny to ograniczone uszkodzenie błony śluzowej, które towarzyszy mu stan zapalny i martwica. Najczęściej owrzody trawienne pojawiają się w opuszce dwunastnicy i żołądku, rzadziej w dolnej części przełyku i pętli dwunastnicy.

Choroba owrzodzenia żołądka i dwunastnicy jest efektem zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi (kwas solny, pepsyna) i ochronnymi (prawidłowo ukrwiona pokryta śluzem błona śluzowa).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy – zakażenie bakterią Helicobacter pylori

Najczęstszym powodem powstawania owrzodzeń żołądka i dwunastnicy jest infekcja bakterią Helicobacter pylori, która potrafi przetrwać w kwaśnych warunkach żołądka. Bakteria ta jest odpowiedzialna za większość wrzodów dwunastnicy (75–90%) i około 70% wrzodów żołądka.

Helicobacter pylori wydziela toksyny, które uszkadzają komórki błony śluzowej i powodują jej zapalenie. To z kolei prowadzi do zwiększonego wytwarzania hormonu gastryny, co skutkuje większym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku i finalnie prowadzi do powstawania owrzodzeń żołądka i dwunastnicy. Bakteria Helicobacter pylori jest obecna u większości pacjentów z wrzodami dwunastnicy oraz u 70% pacjentów z wrzodami żołądka.

Zakażenie tą bakterią następuje głównie drogą pokarmową. Choć infekcja Helicobacter pylori jest powszechna w dorosłej populacji (około 67%), to nie u wszystkich zakażonych prowadzi do powstania wrzodów żołądka czy dwunastnicy.

Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy – niesteroidowe leki przeciwzapalne

Choroba owrzodzenia żołądka i dwunastnicy może pojawić się jako efekt uboczny przyjmowania pewnych leków, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)

- popularnych środków przeciwbólowych, takich jak aspiryna, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, naproksen i inne podobne środki.

Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy – czynniki genetyczne

Poza bakterią Helicobacter pylori i lekami przeciwzapalnymi w procesie powstawania owrzodzeń żołądka i dwunastnicy dużą rolę odgrywają czynniki dziedziczne, a także palenie tytoniu. Zwiększone ryzyko wystąpienia owrzodzeń stwierdzono u osób będących w grupie krwi 0. Inne czynniki, takie jak stres, spożywanie alkoholu czy pikantne przyprawy, nie mają bezpośredniego wpływu na rozwój wrzodów, ale mogą powodować dolegliwości dyspeptyczne.

Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy – palenie tytoniu

Osoby palące tytoń mają większe ryzyko zachorowania na wrzody żołądka oraz wrzody dwunastnicy, co skutkuje częstszymi nawrotami i utrudnionym gojeniem się owych wrzodów. Substancje zawarte w dymie tytoniowym oraz bakteria wspólnie przyczyniają się do powstawania tych schorzeń.

Jak często występują wrzody żołądka i dwunastnicy?

Choroba żołądka i dwunastnicy jest częstym schorzeniem przewodu pokarmowego, które dotyczy około 5-10% dorosłych. Obserwuje się spadek częstości występowania wrzodów żołądka i dwunastnicy w ostatnich latach.

Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy

Wiele osób chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości. Objawami wrzodów żołądka i dwunastnicy są bóle o piekącym charakterze i dyskomfort w nadbrzuszu, występujące na czczo (tzw. bóle głodowe, często w nocy lub wcześnie rano) lub 1–3 godziny po posiłkach i ustępujące po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może czasem powodować nieprzyjemne uczucie "pełności" lub rozpierania po posiłkach, a nawet wymioty. Ból w górnej części brzucha jest mało charakterystyczny dla wrzodów trawiennych – w 50% przypadków jest to objaw innej choroby. Mogą również wystąpić nudności i wymioty.

Co robić w razie wystąpienia objawów wrzodu żołądka lub wrzodu dwunastnicy?

Choroba owrzodzenia żołądka i dwunastnicy jest poważnym schorzeniem, związane z potencjalnymi niebezpiecznymi komplikacjami i wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych brzucha należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu celem podstawowej diagnostyki w tym zakresie.

Osoby cierpiące na owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy mogą czasami doświadczać powikłań (u niektórych pacjentów mogą być one pierwszymi objawami choroby).

Jeśli wystąpią:

  • wymioty krwią lub „kawą” (zob. Krwiste lub fusowate wymioty)
  • tarry stolce („czarne jak smoła”, zob. Stolec - zmieniony wygląd)
  • objawy wstrząsu (osłabienie, zimna, spocona skóra, spadek ciśnienia tętniczego)
  • silny ból brzucha, towarzyszący niezależne od woli pacjenta napięcie mięśni brzusznych
należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się na SOR, ponieważ w takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja (sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższą Izbę Przyjęć i SOR).

Jak lekarz stawia diagnozę wrzodów żołądka lub wrzodów dwunastnicy?

Najważniejszym testem, potrzebnym do zdiagnozowania choroby wrzodowej, jest badanie endoskopowe. Pozwala ono potwierdzić chorobę, wykryć obecność Helicobacter pylori i pobrać wycinki do dalszej analizy pod mikroskopem.

Istnieją również testy nieinwazyjne do wykrywania Helicobacter pylori, które nie wymagają endoskopii. Należy pamiętać, że testy te wykrywają zakażenie bakterią, a nie same wrzody żołądka i dwunastnicy. Światowa Organizacja Zdrowia uznała Helicobacter pylori za czynnik rakotwórczy, związanym z rozwojem raka żołądka i chłoniaka żołądka.

Wrzody żołądka i dwunastnicy - leczenie

Zalecenia ogólne obejmują regularne spożywanie posiłków z wyłączeniem potraw, które nasilają lub wywołują dolegliwości, zaprzestanie palenia tytoniu oraz unikanie przyjmowania niektórych leków. Należy także ograniczyć spożycie kawy i mocnych alkoholi

Główną metodą leczenia choroby wrzodowej u osób zakażonych jest usunięcie zakażenia przez zastosowanie antybiotyków i leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. Schemat leczenia ustala lekarz.

Skuteczność eradykacji zależy od wielu czynników, m.in. od dyscypliny pacjentów w zakresie stosowanego leczenia.

W razie występowania objawów wrzodów żołądka lub wrzodów dwunastnicy ulgę mogą przynieść dostępne bez recepty leki zobojętniające sok żołądkowy zawierające różne kombinacje związków glinu, wapnia, magnezu i kwasu alginowego lub blokery receptorów histaminowych H2.

Większą skuteczność wykazują inhibitory pompy protonowej, które hamują wytwarzanie kwasu solnego przez pompę protonową znajdującą się w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka.

Leczenie chirurgiczne obecnie stosuje się głównie w przypadku powikłań wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy.

Powikłania wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy

Choroba owrzodzenia żołądka i dwunastnicy może doprowadzić do poważnych, czasem nawet zagrażających życiu konsekwencji. Wrzód może spowodować potencjalnie niebezpieczne krwawienia, które mogą prowadzić do niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza.

Bliznowacenie obszaru połączenia żołądkowo-dwunastniczego może spowodować niedrożność mechaniczną, która uniemożliwia przemieszczanie się treści pokarmowej w dalsze części przewodu pokarmowego. Perforacja (przedziurawienie) ściany żołądka lub dwunastnicy przez wrzód jest innym poważnym, choć rzadkim powikłaniem, które wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Jak postępować po zakończeniu leczenia wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy?

Ważne jest przestrzeganie dokładnego schematu przyjmowania leków. Palenie tytoniu należy przerwać.

Na chorobę wrzodową nie ma konkretnej diety, jednak zaleca się unikanie pokarmów, które mogą pogarszać dolegliwości.

W razie wystąpienia objawów alarmowych należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub udać się na SOR.

Czasem konieczna jest kontrolna gastroskopia po zakończeniu leczenia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł