Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Obrzek Pluc

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Obrzek Pluc
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest obrzęk płuc i jakie są jego przyczyny?

Pęcherzyki płucne to obszar w płucach, gdzie zachodzi wymiana gazowa i są one wypełnione powietrzem w warunkach normalnych. O obrzęku płuc mówi się, kiedy w pęcherzykach płucnych gromadzi się płyn uniemożliwiający prawidłową wymianę gazową, co jest stanem zagrażającym życiu. Najczęstszą przyczyną obrzęku płuc jest ostre niewydolność serca, która prowadzi do zastoju krwi w krążeniu płucnym. W rezultacie krwionośne płuc zatrzymują krew, która następnie przenika do pęcherzyków płucnych.

Przyczyny ostrej niewydolności serca to między innymi:

  • ostry zespół wieńcowy i jego powikłania,
  • przełom nadciśnieniowy,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaawansowane wady zastawek serca,
  • zaostrzenie przewlekłej niewydolności serca.

Przyczyny pozasercowe obrzęku płuc to między innymi:

  • wdychanie substancji toksycznych,
  • zapalenie płuc,
  • udar mózgu,
  • podtopienie,
  • zachłyśnięcie,
  • urazy klatki piersiowej,
  • przewodnienie,
  • sepsa,
  • zapalenie trzustki,
  • narkotyki.

Obrzęk płuc występuje również u osób przebywających na dużych wysokościach (wysokogórski obrzęk płuc).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje obrzęk płuc?

W przypadku osób zdrowych, obrzęk płuc jest rzadkim zjawiskiem, zazwyczaj występującym jako objaw ostrego zespołu wieńcowego. Jednakże u pacjentów z zdiagnozowanymi chorobami serca, problem ten jest znacznie częstszy.

Jak się objawia obrzęk płuc?

Objawy obrzęku płuc często pojawiają się nagle. U pacjenta występuje intensywna trudności w oddychaniu, mogą towarzyszyć sinica ust, kaszel oraz odkrztuszanie pianki podbarwionej na różowo. Pacjent jest zazwyczaj blady i spocony, z siedzącą pozycją ułatwiającą oddychanie, czasem odczuwając znaczny niepokój. Oddychanie jest przyspieszone i płytkie, określane jako „charczące”. Mogą także występować inne objawy związane z chorobą prowadzącą do tego stanu, np. ból w klatce piersiowej lub uczucie kołatania serca.

Badanie pacjenta z obrzękiem płuc pozwala lekarzowi słyszeć charakterystyczne zmiany osłuchowe nad płucami. Może również zauważyć zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca oraz obrzęki kończyn dolnych (u osób z zaostrzeniem przewlekłej niewydolności serca).

Co robić w przypadku wystąpienia objawów obrzęku płuc?

Jeśli zauważysz silną duszność u pacjenta, niezwłocznie powiadom służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy lub 112. Usiądź go wygodnie i zapewnij dostęp do świeżego powietrza. W przypadku, gdy osoba korzystała wcześniej z koncentratora tlenu, podaj mu tlen. Nieustannie monitoruj chorego do czasu przybycia karetki ratunkowej, aby natychmiast zareagować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (mocowanie serca i sztuczne oddychanie).

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie obrzęku płuc?

Lekarz identyfikuje obecność obrzęku płuc poprzez badanie historii choroby oraz obserwację charakterystycznych zmian w badaniu fizykalnym. Pełna diagnostyka w warunkach szpitalnych jest konieczna do określenia przyczyny obrzęku płuc. Zazwyczaj będą wymagane badania laboratoryjne, EKG, RTG klatki piersiowej oraz echo serca. Dodatkowe testy mogą być zalecane w zależności od podejrzanej przyczyny.

Jakie są metody leczenia obrzęku płuc?

Obrzęk płuc jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. Konieczne jest szybkie rozpoczęcie intensywnej terapii, która obejmuje podawanie tlenu w dużym przepływie oraz leków moczopędnych dożylnie. W przypadku niskiego ciśnienia tętniczego stosuje się odpowiednie leki w celu jego ustabilizowania. W niektórych sytuacjach, mimo podawania leków, stan pacjenta nie ulega poprawie, dlatego może być konieczna intubacja i tymczasowe wspomaganie oddychania za pomocą respiratora. Ważne jest także leczenie przyczyny, która spowodowała obrzęk płuc, np. infekcji, nadciśnienia tętniczego, zawału serca lub zaburzeń rytmu serca.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie obrzęku płuc?

Powszechnie, natychmiastowe i właściwe leczenie prowadzi do ustąpienia symptomów obrzęku płuc. Należy jednak zaznaczyć, że ten stan zwykle pojawia się u osób cierpiących na wiele chorób (w tym choroby serca) i jest stanem zagrażającym życiu.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia obrzęku płuc?

Po przejściu obrzęku płuc, pacjent powinien być regularnie monitorowany przez lekarza rodzinnego i kardiologa. Należy dokładnie stosować się do zaleceń dotyczących farmakoterapii i unikać kontaktu z infekcjami. Zaleca się także coroczne szczepienia przeciwko grypie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł