Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Cieśnia Nadgarstka Objawy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Cieśnia Nadgarstka Objawy
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest zespół cieśni nadgarstka i jakie są jego przyczyny?

Cieśnia Nadgarstka Objawy

Zespół cieśni nadgarstka jest związany z uciskiem na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Choroba ta wynika z ucisku mechanicznego na nerw, który może być spowodowany różnymi chorobami i stanami, takimi jak choroby reumatyczne, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, choroby zakaźne, choroby zawodowe i urazy oraz inne choroby i stany. Powodują go przede wszystkim powtarzające się jednakowe ruchy palców i nadgarstka, które mogą występować przy różnych czynnościach, jak praca ręczna, pisanie, obsługa komputera, jazda na rowerze czy granie na instrumentach. Zespół ten jest częstszy u osób pracujących w określonych zawodach, jak sekretarki, muzykanci czy rzeźnicy. Może również być spowodowany urazem lub obrzękiem struktur w kanale nadgarstka, na przykład w czasie ciąży.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka jest dość powszechny, występujący u około 50 na 1000 osób. Może on wystąpić u ludzi w dowolnym wieku, ale najczęściej po 50. roku życia i dotyka 3–6% społeczeństwa. Objawy choroby pojawiają się zazwyczaj w jednej ręce (najczęściej w dominującej dla danej osoby, czyli prawej u osób praworęcznych, lewej u leworęcznych) lub obu rękach. Kobiety są bardziej podatne na to schorzenie niż mężczyźni.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy

Objawy zespołu cieśni nadgarstka to najczęściej nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego. Zazwyczaj towarzyszy im mrowienie, drętwienie oraz dyskomfort. Często występuje także osłabienie mięśni, a czasem nawet zanik. Choroba nie dotyczy jednak palca małego.

Pacjenci mają trudności z precyzyjnymi ruchami chorą ręką, czują jej osłabienie. Problemy pojawiają się także podczas trzymania przedmiotów czy pisania. Symptomy nasilają się zwłaszcza w nocy, gdy ręka jest uniesiona. Mrowienie i drętwienie często powodują, że pacjent budzi się w nocy. Czynności wymagające powtarzających się ruchów zginania nadgarstka mogą zaostrzyć objawy.

Początkowo objawy mogą wystąpić okazjonalnie, ale z czasem będą coraz częstsze, a u niektórych osób mogą być stałe. Niektórzy pacjenci odczuwają ulgę po strzepnięciu nadgarstka lub potrząśnięciu nim, a nawet po polewaniu rąk ciepłą wodą.

Co robić w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?

Jeśli zauważysz objawy cieśni nadgarstka u siebie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Czasem, gdy ręka jest nadmiernie obciążana powtarzającymi się ruchami, mogą pojawić się przejściowe objawy zespołu cieśni nadgarstka, które z reguły nie wymagają diagnozy ani leczenia.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka?

Lekarz bada pacjenta w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Ważne jest podanie informacji o swoim zdrowiu i przyjmowanych lekach. Badanie fizykalne może wykazać specyficzne objawy sugerujące konkretne schorzenie. Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak elektromiografia, aby potwierdzić diagnozę.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Metoda terapii jest dostosowywana w zależności od długości trwania i zaawansowania schorzenia. U osób z łagodnymi i umiarkowanymi objawami zaleca się terapię konserwatywną, która po 2–6 tygodniach prowadzi do poprawy, a po około 3 miesiącach notuje się najlepsze rezultaty. Terapia konserwatywna obejmuje stosowanie ortez na nadgarstek, wstrzyknięcia glikokorykosteroidów (czasem także doustne), fizjoterapię, ultradźwięki lecznicze oraz praktykę jogi.

W sytuacji braku poprawy przeprowadza się zabieg operacyjny, którego celem jest usunięcie przyczyny zmian, czyli ucisku na nerw pośrodkowy. Tego rodzaju terapia przynosi trwałe i zadowalające rezultaty w 70–90% przypadków.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Większość pacjentów doświadcza poprawy po leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, jednakże u niektórych osób, zwłaszcza jeśli zespół cieśni jest związany z chorobą przewlekłą, może powrócić.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia zespołu cieśni nadgarstka?

Po przeprowadzeniu operacji często konieczna jest rehabilitacja, która umożliwia powrót do pełnej sprawności. Czasami konieczne jest również zmiana zawodu lub wykluczenie zadań, które obciążają nadgarstek.

Co trzeba zrobić, żeby uniknąć zachorowania na zespół cieśni nadgarstka?

Pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka często wynika z nieprawidłowej budowy nadgarstka, pracy w nieergonomicznej pozycji lub z użycia wibracyjnych narzędzi. Osoby narażone na ten problem powinny regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające i dbać o prawidłową postawę podczas pracy. Dodatkowo, zespołowi cieśni nadgarstka sprzyjają pewne choroby, takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz nowotwory krwi.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł