Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clostridium

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Clostridium
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zakażenie Clostridioides difficile (C. difficile) i jakie są przyczyny?

jest bakterią beztlenową, która pod odpowiednimi warunkami powoduje zapalenie jelita grubego. Infekcja jest przenoszona drogą pokarmową i dotyczy głównie osób starszych, przebywających w szpitalach i domach opieki.

Infekcja manifestuje się biegunką o zróżnicowanym nasileniu.

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit (RZJ), jedna z cięższych postaci infekcji , to ostra choroba biegunkowa, charakteryzująca się obecnością szaro-żółtych błon na błonie śluzowej jelita grubego.

Przyczyną choroby są toksyny A i B produkowane przez , które nadmiernie rozmnażają się w jelicie w wyniku zaburzeń równowagi flory bakteryjnej spowodowanych przeważnie stosowaniem (z różnych przyczyn) antybiotyków o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego.

Główne czynniki ryzyka infekcji :

  1. obecna lub ostatnia (do 2 mies.) antybiotykoterapia – ryzyko wzrasta wraz z ilością stosowanych antybiotyków oraz czasem trwania antybiotykoterapii
  2. hospitalizacja (ryzyko wzrasta z długością pobytu w szpitalu) lub pobyt w ośrodku długoterminowej opieki medycznej
  3. wiek (ryzyko wzrasta wraz z wiekiem)
  4. poważne współistniejące choroby (szczególnie liczne), włączając stany immunosupresji lub chemioterapii
  5. stosowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku (inhibitorów pompy protonowej lub antagonistów receptora H2)
  6. zabiegi chirurgiczne w jamie brzusznej
  7. stosowanie zgłębnika nosowo-żołądkowego

Ryzyko infekcji jest największe w trakcie antybiotykoterapii i stopniowo maleje od 1. do 3. miesiąca po jej zakończeniu (u większości chorych objawy pojawiają się w 1. tygodniu antybiotykoterapii).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak można się zakazić Clostridioides difficile?

występuje w glebie i otoczeniu zewnętrznym (szczególnie w szpitalach, domach opieki zdrowotnej, przedszkolach) oraz u osób zarażonych, które nie wykazują objawów choroby (2–4% dorosłych, częściej osoby starsze; do 50% noworodków i niemowląt) i pacjentów. Zakażenie następuje poprzez spożycie spor przy niewystarczającej higienie.

Okres inkubacji wynosi 2–3 dni, ale może być dłuższy (>7 dni). Chory może zarażać innych podczas choroby oraz bezobjawowego wydzielania w kale (nosicielstwo).

Jak często występuje zakażenie Clostridioides difficile (C. difficile)?

W 2020 roku w Polsce zanotowano 10 047 przypadków zakażeń spowodowanych przez bakterię (wskaźnik zachorowalności wyniósł 26,2/100 000).

Zakażenie Clostridioides difficile (C. difficile) - objawy

Głównym symptomem jest biegunka o różnym nasileniu, z nielicznymi luźnymi stolcami do 30 wodnistych wypróżnień na dobę. Rzadko obserwuje się obecność krwi w kale.

Dodatkowo występują bóle brzucha i gorączka. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się odwodnienie, wstrząs, oraz obrzęki.

U większości pacjentów przebieg poantybiotykowego zapalenia jelit jest łagodny, z samoistym ustąpieniem biegunki w ciągu 5-10 dni po zakończeniu antybiotykoterapii odpowiedzialnej za rozwój infekcji. Jednak u 20-25% chorych może dojść do nawrotu zapalenia.

W najbardziej poważnych przypadkach może wystąpić piorunujący przebieg z wstrząsem, niedrożnością jelit i rozdęciem okrężnicy. Malejąca liczba wypróżnień w połączeniu z narastającym wzdęciem i bólem brzucha może wskazywać na zagrożenie życia.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Jeśli pojawią się symptomy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Clostridioides difficile (C. difficile) – badania

Badania potwierdzające obecność to głównie badania stolca w celu wykrycia tych bakterii i ich toksyn, które mogą uszkadzać jelito grube. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie kolonoskopii z pobraniem próbek do badania mikroskopowego.

Dodatkowo lekarz może zlecić badania laboratoryjne krwi (morfologię, elektrolity, albuminę) oraz czasami RTG jamy brzusznej, aby zdiagnozować ewentualne powikłania zakażenia , takie jak ostre rozdęcie okrężnicy.

Leczenie zakażenia Clostridioides difficile (C. difficile)

Leczenie zależy od formy choroby.

W przypadku łagodnej postaci, lekarz może zalecić odstawienie antybiotyku, który jest podejrzaną przyczyną choroby. Jeśli konieczne jest leczenie pierwotnego zakażenia (na które został przepisany antybiotyk), można zmienić lek na inny skuteczny, który ma mniejsze ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

W przypadku cięższej postaci konieczna jest hospitalizacja. Terapia obejmuje stosowanie antybiotyków oraz korygowanie zaburzeń spowodowanych przez infekcję (np. elektrolity).

U pacjentów z rozszerzeniem jelita grubego i niedrożnością konieczne jest leczenie operacyjne.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

W większości sytuacji istnieje możliwość całkowitego wyleczenia. Nawet w przypadku powtórzenia objawów, istnieje skuteczna terapia.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Nie ma konkretnego sposobu na uniknięcie infekcji bakterią . Istnieją jednak metody zmniejszające ryzyko zachorowania, takie jak:

  1. Unikanie nadmiernego stosowania antybiotyków.
  2. Częste mycie rąk oraz korzystanie z jednorazowych rękawiczek przez personel medyczny opiekujący się pacjentami w szpitalach i domach opieki.
  3. Izolacja chorych zakażonych bakterią .

Czy zakażenie Clostridioides difficile jest groźne dla życia?

Infekcja bakteryjna spowodowana przez może prowadzić do poważnego zapalenia jelita grubego, które wiąże się z jego uszkodzeniem i blokadą. Największe ryzyko występuje u osób starszych, będących przykute do łóżka oraz pacjentów stosujących leki immunosupresyjne i przeciwnowotworowe.

Czy stosowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku sprzyja zakażeniom Clostridioides difficile?

Ostatnie badania potwierdzają tę tezę.

Czy badanie kolonoskopowe przy podejrzeniu zakażenia Clostridioides difficile jest konieczne?

Kolonoskopia nie jest stosowana do diagnozowania zakażenia i nie powinna być rutynowo wykonywana u pacjentów podejrzewanych o zakażenie.

Czy można się zarazić Clostridioides difficile bezpośrednio od chorych? Jak się ustrzec?

Niewątpliwie tak. Mikroorganizmy przenoszą się między ludźmi oraz w formie przetrwalnikowej za pośrednictwem przedmiotów z otoczenia chorych. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom jest noszenie rękawiczek i regularne mycie rąk po kontakcie z chorym. Przedmioty powinny być dezynfekowane za pomocą środków zawierających chlor.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł