Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Cynamon

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Cynamon
01.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Cynamon

Cynamon pochodzi z kory różnych gatunków drzew cynamonowych, głównie z cynamonowca cejlońskiego i cynamonowca wonnego, zwanych także cynamonowcem chińskim lub kasją.

Jest powszechnie wykorzystywany jako przyprawa na całym świecie. Dodaje się go najczęściej do różnych wypieków, takich jak pierniki lub szarlotka, oraz do słodkich potraw, chociaż można go również używać do mięsnych dań.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Właściwości zdrowotne cynamonu

Cynamon posiada wiele związków o właściwościach antyoksydacyjnych, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu. Aldehyd cynamonowy, obecny w cynamonie, jest uważany za substancję biologicznie aktywną, która odpowiada za większość korzyści zdrowotnych związanych ze spożyciem tej przyprawy.

Istnieją badania sugerujące korzystny wpływ cynamonu na czynniki ryzyka kardiometaboliczne u pacjentów z chorobami metabolicznymi. Wyniki metaanalizy z 2020 roku wskazują także na niewielką poprawę parametrów ciśnienia tętniczego po suplementacji cynamonem. Związki obecne w cynamonie mogą regulować poziom glukozy i lipidów we krwi, zwiększać wrażliwość na insulinę oraz spowalniać wchłanianie węglowodanów w jelicie cienkim.

Istnieją także informacje na temat korzystnego wpływu cynamonu na choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe, a także na jego działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Należy jednak pamiętać, że większość badań była przeprowadzana na modelach zwierzęcych lub liniach komórkowych.

Cynamon cejloński. Jaka jest różnica między cynamonem cejlońskim a cynamonem wonnym (inaczej cynamonowcem chińskim lub kasją)?

Cynamonowiec pochodzący z Cejlonu rośnie tam w warunkach naturalnych. Jednak ze względu na jego popularność w kuchni, można go spotkać również w innych regionach świata, takich jak południowo-wschodnia Azja, Ameryka Południowa i Antyle.

Cynamon dostępny w sklepach spożywczych często pochodzi z cynamonowca wonnego, zwanej także kasją. Jest to tańsza opcja niż cynamon cejloński, charakteryzuje się silniejszym aromatem i ostrzejszym smakiem.

Cynamon cejloński jest natomiast ceniony ze względu na niską zawartość kumaryn, substancji która może być szkodliwa dla zdrowia (łyżeczka cynamonu wonnego może zawierać od 7 do 18 mg kumaryn).

Przeciwwskazania do przyjmowania cynamonu. Kto nie powinien spożywać cynamonu?

Cynamon jako składnik posiłków może być bezpiecznie spożywany, bez żadnych zastrzeżeń.

Osoby, które regularnie przyjmują leki (takie jak leki zmniejszające poziom glukozy czy leki przeciwzakrzepowe), powinny zachować ostrożność przy spożywaniu cynamonu, ponieważ może on wchodzić w interakcje z medykamentami, wzmacniając ich działanie lub potęgując ewentualne skutki uboczne.

Skutki uboczne. Czy cynamon może być szkodliwy dla zdrowia?

Niekorzystne skutki uboczne spożycia cynamonu wynikają głównie z zawartości kumaryny, która może być toksyczna w nadmiarze i prowadzić do uszkodzenia wątroby. Badania sugerują, że spożywanie cynamonu jako składnika zrównoważonej diety nie stanowi zagrożenia, ale należy unikać suplementów diety z cynamonem. Istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby przy jednoczesnym stosowaniu cynamonu i statyn.

W rzadkich przypadkach spożycie produktów z aromatem cynamonowym może prowadzić do owrzodzeń jamy ustnej. Aldehyd cynamonowy zawarty w cynamonie może wywołać reakcje alergiczne u niektórych osób, objawiające się obrzękiem języka, uczuciem pieczenia lub swędzenia w jamie ustnej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł