Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Cynamon Właściwości

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Cynamon Właściwości
27.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Cynamon

Cynamon, znany również jako kora cynamonowa, pochodzi z kory różnych gatunków drzew cynamonowych, głównie cynamonowca cejlońskiego i cynamonowca wonnego, zwanych także cynamonowcem chińskim.

Jest popularną przyprawą wykorzystywaną na całym świecie. Dodaje się go przede wszystkim do różnego rodzaju deserów, jak ciasteczka korzenne czy szarlotka, oraz do dań słodkich, ale sprawdza się także w daniach mięsnych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Właściwości zdrowotne cynamonu

Cynamon zawiera wiele związków o właściwościach antyoksydacyjnych, takich jak polifenole, które pomagają chronić organizm przed negatywnym wpływem reaktywnych form tlenu. Aldehyd cynamonowy, substancja biologicznie czynna obecna w cynamonie, jest uważany za główny składnik odpowiedzialny za korzyści zdrowotne związane ze spożyciem tej przyprawy. Niestety większość publikacji naukowych na ten temat, mimo swojej liczności, cechuje się niską jakością, co utrudnia wydanie wiarygodnych wniosków dotyczących korzyści zdrowotnych cynamonu.

Badania naukowe sugerują, że cynamon może mieć pozytywny wpływ na różne czynniki ryzyka związane z chorobami metabolicznymi. Metaanaliza z 2020 roku wskazuje również, że suplementacja cynamonem może nieznacznie poprawić parametry ciśnienia krwi. Należy jednak pamiętać, że przeprowadzono ograniczoną liczbę badań na stosunkowo niewielkich grupach pacjentów z nadciśnieniem, dlatego potrzebne są dalsze dobrze przeprowadzone badania w tej dziedzinie. Poza tym, istnieje też sugestia, że związki obecne w cynamonie mogą regulować poziom glukozy i lipidów we krwi, zwiększać wrażliwość na insulinę oraz spowalniać wchłanianie węglowodanów w jelicie cienkim.

W literaturze naukowej można znaleźć informacje na temat korzystnego wpływu związków zawartych w cynamonie na choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe. Dodatkowo, cynamon wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Wszystkie dotychczasowe badania zostały jednak przeprowadzone jedynie na modelach zwierzęcych lub liniach komórkowych.

Cynamon cejloński. Jaka jest różnica między cynamonem cejlońskim a cynamonem wonnym (inaczej cynamonowcem chińskim lub kasją)?

Cynamonowiec pochodzący z Sri Lanki występuje naturalnie na wyspie Cejlon, ale ze względu na powszechne wykorzystanie tej rośliny w kuchni, można go również znaleźć w innych regionach takich jak południowo-wschodnia Azja, Ameryka Południowa i na Antylach.

Cynamon dostępny w sklepach spożywczych, zwykle pochodzi z cynamonowca wonnego (kasji). Jest tańszy niż cynamon cejloński, ma silniejszy aromat i bardziej wyczuwalny smak.

Cynamon cejloński ma z kolei niską zawartość kumaryn, co jest jego zaletą (łyżeczka cynamonu wonnego może dostarczyć od 7 do 18 mg kumaryn).

Przeciwwskazania do przyjmowania cynamonu. Kto nie powinien spożywać cynamonu?

Cynamon może być bezpiecznie spożywany jako składnik diety, jednak osoby przyjmujące leki, zwłaszcza te zmniejszające stężenie glukozy i krzepliwość krwi, powinny zachować ostrożność. Istnieje ryzyko interakcji między cynamonem a lekami, które mogą wzmacniać działanie leków lub nasilać skutki uboczne.

Skutki uboczne. Czy cynamon może być szkodliwy dla zdrowia?

Niestosowne skutki uboczne zauważalne po spożyciu cynamonu wynikają głównie z obecności kumaryny w tym składniku. Badania sugerują, że spożycie nadmiernej ilości tych związków może być toksyczne i prowadzić do uszkodzenia wątroby. Jednakże, nie ma takiego ryzyka w przypadku spożywania cynamonu jako części zrównoważonej diety; jedynie stosowanie suplementów z cynamonem może stanowić zagrożenie.

W literaturze opisano przypadek 73-letniej kobiety, u której doszło do uszkodzenia wątroby po tygodniu stosowania suplementów z cynamonem. Pacjentka, cierpiąca na chorobę wieńcową, przyjmowała również statyny. Po czasowym zaprzestaniu, leki zostały ponownie wprowadzone, co doprowadziło do rozpoznania uszkodzenia wątroby spowodowanego jednoczesnym stosowaniem suplementów z cynamonem i statyn. W rzadkich przypadkach, po spożyciu produktów zawierających cynamonowe środki aromatyzujące, może wystąpić owrzodzenie jamy ustnej. Jak już wspomniano, cynamon zawiera związek zwanym aldehydem cynamonowym.

U niektórych osób związek ten może wywołać reakcję alergiczną, zwłaszcza przy spożywaniu w dużych ilościach (dotyczy to spożycia olejku cynamonowego lub gum cynamonowych). Objawy alergii na aldehyd cynamonowy mogą obejmować obrzęk języka lub dziąseł, oraz uczucie pieczenia lub swędzenia w jamie ustnej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł