Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Diuretyki

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Diuretyki
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

W jaki sposób działają?

Preparaty moczopędne wpływają na nerki, co skutkuje modyfikacją ilości wydalonej wody i składników mineralnych (takich jak sód i potas) z moczem. Poprzez zwiększenie usuwania wody i sodu z moczem, leki moczopędne obniżają ciśnienie krwi. W zależności od grupy, diuretyki różnią się między sobą siłą działania obniżającego ciśnienie krwi, mechanizmem działania (np. diuretyki tiazydowe prowadzą do obniżenia poziomu potasu we krwi, podczas gdy diuretyki antagonistów aldosteronu zwiększają jego stężenie we krwi) oraz wskazaniami i przeciwwskazaniami w określonych chorobach.

Do najczęściej stosowanych grup leków w leczeniu nadciśnienia tętniczego zaliczamy diuretyki tiazydowe, choć w pewnych sytuacjach używa się również preparatów z innych grup, takich jak antagoniści aldosteronu lub diuretyki pętlowe.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosuje się leki?

Diuretyki są stosowane głównie, gdy pacjent cierpi na nadciśnienie tętnicze oraz dodatkowo na niewydolność serca, przewlekłą chorobę nerek, izolowane nadciśnienie skurczowe, przebyty zawał serca, wiek powyżej 60 lat oraz u osób rasy czarnej.

O czym należy pamiętać podczas stosowania leków?

Podczas stosowania leków moczopędnych należy pamiętać o konieczności regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego oraz o tym, że mogą one wpływać na ilość wydalanego moczu. Kontrola stężenia elektrolitów we krwi oraz monitorowanie poziomu potasu są również istotne przy używaniu tych leków. Należy zwracać uwagę na ewentualne objawy hiponatremii oraz hipokaliemii. Leki moczopędne mogą także wpływać na metabolizm tłuszczów, węglowodanów oraz kwasu moczowego. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia zaburzeń potencji seksualnej u mężczyzn.

Przeciwwskazania

Diuretyki nie powinny być stosowane w przypadku:

  • dny moczanowej (dotyczy to diuretyków tiazydowych)
  • w cukrzycy, stanach przedcukrzycowych i zespole metabolicznym (dotyczy to diuretyków tiazydowych, ponieważ zmniejszają one wrażliwość tkanek na insulinę i osłabiają jej działanie); na początkowych etapach leczenia nadciśnienia tętniczego u osób z tymi schorzeniami lepiej unikać ich, stosując raczej inne leki, chyba że konieczne jest dołączenie diuretyków tiazydowych do terapii, jeśli inne leki nie wystarczają
  • w ciąży, chociaż istnieją wyjątkowe sytuacje, w których korzyści z podania leku z tej grupy przeważają nad ryzykiem dla płodu
  • w przypadku zaburzeń gospodarki elektrolitowej pacjenta (w tej sytuacji przeciwwskazania dotyczą różnych grup diuretyków z uwagi na ich mechanizm działania).
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł