Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ecpw

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Ecpw
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest ECPW i na czym polega?

Badanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej, zwanej również ECPW, jest jedną z najbardziej skutecznych technik oceniających drogi żółciowe i przewody trzustkowe. Czasami procedura ta jest nazywana ERCP, co pochodzi od angielskiej nazwy (). Ponieważ jest to badanie inwazyjne, stosuje się je wyłącznie w celach diagnostycznych, gdy inne badania nie są możliwe lub ich wyniki są niejednoznaczne, a konieczne jest pobranie próbek do badań histologicznych. ECPW wykonuje się głównie w celach terapeutycznych, takich jak usuwanie kamieni z dróg żółciowych i trzustkowych, zakładanie protez, poszerzanie dróg żółciowych lub pobieranie wycinków.

Wykorzystanie techniki ECPW pozwala pacjentom uniknąć leczenia operacyjnego, pomaga zlokalizować przeszkodę w odpływie żółci oraz jej przyczynę, a w przypadku chorób trzustki pomaga w diagnozie nowotworów i przewlekłych stanów zapalnych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są wskazania do ECPW?

Zabieg ECPW jest stosowany w celach diagnostycznych i leczniczych w przypadku chorób dróg żółciowych i trzustki. Istnieje konieczność precyzyjnego określenia wskazań do tego zabiegu ze względu na inwazyjny charakter oraz potencjalne ryzyko powikłań. Wyróżnia się dwie główne grupy wskazań – diagnostyczne i terapeutyczne.Wskazania diagnostyczne obejmują sytuacje, w których konieczne jest wykonanie ECPW w celu ustalenia diagnozy. Takie badanie jest zazwyczaj wykonywane w przypadkach, gdy inne, mniej inwazyjne testy nie przynoszą jednoznacznych wyników, lub gdy istnieje podejrzenie nowotworu brodawki Vatera lub chorób dróg żółciowych i trzustki. Wskazania diagnostyczne obejmują również konieczność pobrania materiału do analizy mikroskopowej przed planowanym leczeniem onkologicznym.Natomiast wskazania terapeutyczne obejmują sytuacje, w których ECPW jest wykonywane w celu przeprowadzenia konkretnego zabiegu medycznego. Objawami, które sugerują konieczność wykonania zabiegu, są m.in. żółtaczka i bóle brzucha wskazujące na obecność przeszkody w drogach żółciowych. Wskazaniem terapeutycznym może być m.in. kamica żółciowa przewodowa, ostre zaporowe zapalenie dróg żółciowych, nienowotworowe zwężenie dróg żółciowych, czy rak brodawki Vatera.Wskazania do zabiegu ECPW należy zawsze precyzyjnie analizować i oceniać, aby umożliwić skuteczne leczenie pacjenta.

Jak przebiega ECPW?

Podczas procedury pacjent leży na brzuchu lub na plecach w zależności od rodzaju znieczulenia. Na początkowym etapie ECPW wykorzystuje się narzędzia endoskopowe. Duodenoskop wprowadza się do dwunastnicy w okolicę brodawki Vatera, gdzie łączą się drogi żółciowe i trzustkowe. Podaje się środek kontrastowy do dróg żółciowych i trzustkowych, a następnie ocenia się ich obraz za pomocą metod radiologicznych. W razie wykrycia nieprawidłowości można podjąć odpowiednie działania terapeutyczne, np. usunięcie złogów.

Jak przygotować się do ECPW?

Zabieg jest przeprowadzany u pacjenta na czczo. Przed planowanym zabiegiem najczęściej konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi, układ krzepnięcia, stężenia elektrolitów oraz ewentualnie hormonów tarczycy. Czasami lekarz zleca dodatkowe badania, takie jak oznaczenie grupy krwi, aktywności amylazy, stężenia mocznika i kreatyniny oraz EKG.Pacjenci cierpiący na poważne choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, padaczka, cukrzyca, którzy regularnie przyjmują leki, powinni skonsultować się z lekarzem dotyczące przyjęcia porannej dawki leku. W przypadku cukrzycy zaleca się pominięcie porannej dawki zarówno insuliny, jak i doustnych leków przeciwcukrzycowych.Osoby przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi (w tym kwas acetylosalicylowy) wymagają specjalnego przygotowania. Należy skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnej modyfikacji leczenia już na etapie kwalifikacji do ECPW.Dodatkowo, przed badaniem pacjent może otrzymać inne leki, na przykład antybiotyk lub diklofenak.Osobne przygotowanie może być konieczne w przypadku zastosowania znieczulenia do zabiegu, takiego jak głęboka sedacja, znieczulenie dożylne lub ogólne. O odpowiednim postępowaniu poinformuje pacjenta anestezjolog.

Jakie są przeciwwskazania do ECPW?

ECPW jest przeprowadzane jedynie, gdy jego wynik ma wpływ na dalsze postępowanie i potencjalne korzyści przewyższają związane z nim ryzyko. Konieczną przeciwwskazaniem jest brak zgody pacjenta na procedurę. Do ogólnych przeciwwskazań należą:

  • ostre zespoły wieńcowe
  • ostra lub ciężka przewlekła niewydolność serca
  • ostra niewydolność oddechowa
  • niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi
  • zwężenie w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego o średnicy mniejszej niż średnica duodenoskopu
  • perforacja przewodu pokarmowego.

ECPW w ciąży przeprowadza się jedynie w przypadkach terapeutycznych, w bezpiecznym dla ciężarnej i płodu znieczuleniu, z minimalnym narażeniem na promieniowanie jonizujące i elektrokoagulację oraz z zastosowaniem osłon macicy.

Jakie powikłania mogą wystąpić po wykonaniu ECPW?

Endoskopowa chirurgia pęcherzyka żółciowego jest bezpieczną procedurą pod warunkiem, że wykonuje ją doświadczony lekarz. Jednak jak przy każdej inwazyjnej procedurze terapeutycznej, istnieje ryzyko powikłań. Częstość powikłań związanych z endoskopową chirurgią pęcherzyka żółciowego wynosi 5–10% i wzrasta wraz z liczbą przeprowadzanych procedur. Najczęstszymi powikłaniami są ostre zapalenie trzustki (najczęściej łagodne, ale w skrajnych przypadkach mogące prowadzić nawet do zgonu), krwawienie (zwykle samoistnie ustępujące), zapalenie dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz perforacja przewodu pokarmowego (rzadko).

Możliwe są również powikłania związane z znieczuleniem podanym przed zabiegiem.

Jak postępować po ECPW?

Po zakończeniu procedury endoskopii należy pozostać na czczo, aż lekarz udzieli odpowiednich wskazówek. Bezpośrednio po zabiegu monitorowany jest stan pacjenta, a niezbędne badania biochemiczne są wykonywane w celu szybkiego wykrycia ewentualnych powikłań. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak bóle, wymioty (również z krwią lub przypominające fusy kawy), obecność krwi w stolcu lub czarny stolec, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką. W ciągu dnia lub dwóch po zabiegu pacjent może doświadczać lekkiego bólu gardła.

Zazwyczaj po procedurze endoskopii konieczne jest pozostanie w szpitalu przez dobę. W niektórych sytuacjach może być konieczne przedłużenie hospitalizacji.

Jeśli endoskopia wykonywana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym, w dniu zabiegu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i konieczna jest obecność drugiej osoby podczas powrotu do domu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł