Co to jest guz szyi?
Guz szyi to nienormalna struktura, którą można wyczuć lub zobaczyć na szyi. Na szyi znajdują się trójkąty, które pomagają określić lokalizację zmiany. Trójkąty te są zaznaczone na rycinie.
Czym jest spowodowany guz szyi?
Etiologia guzów szyi może być różnorodna. Mogą być one wrodzone, powstać w wyniku stanu zapalnego lub być rezultatem procesu nowotworowego. U dzieci większość guzów szyi (90%) ma podłoże wrodzone lub zapalne, co dotyczy również pacjentów do 40. roku życia. Z wiekiem jednak zwiększa się ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Powyżej 40. roku życia, zwłaszcza u osób palących, guz na szyi przede wszystkim należy poddać ocenie w kierunku nowotworu. Nawet u dzieci z guzem o jednolitej konsystencji, bez oznak stanu zapalnego, pierwszeństwo powinno być dane wykluczeniu etiologii nowotworowej.
Jakich badań wymaga guz szyi?
Co należy zrobić w przypadku pojawienia się objawu?
Jeśli pojawiła się zmiana na szyi w okolicach podżuchwowych i jest związana z stanem zapalnym gardła lub jamy ustnej, lub występuje podczas choroby zakaźnej, leczenie choroby podstawowej jest wystarczające. W innych przypadkach zalecana jest specjalistyczna diagnostyka.