Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Guzek Na Szyi

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Guzek Na Szyi
05.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest guz szyi?

Guz na szyi to nieprawidłowa struktura, którą można wyczuć lub zobaczyć.

Istnieją trzy trójkąty anatomiczne na szyi, które pomagają określić lokalizację zmiany. 

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Czym jest spowodowany guz szyi?

Etiologia może być bardzo różnorodna: guzy mogą mieć pochodzenie wrodzone, mogą powstawać na skutek stanu zapalnego lub być rezultatem procesu nowotworowego. U dzieci większość (90%) guzów szyi ma podłoże wrodzone lub zapalne. Dotyczy to również pacjentów do 40. roku życia, choć z wiekiem wzrasta ryzyko nowotworów.

Powyżej 40. roku życia, zwłaszcza u osób palących, guz na szyi najpierw wymaga wykluczenia charakteru nowotworowego. Nawet u dzieci z gęstym, spoistym guzem, bez cech stanu zapalnego, należy w pierwszej kolejności rozważyć etiologię nowotworową.

Jakich badań wymaga guz szyi?

Dokładna analiza dotycząca pojawienia się guza oraz towarzyszących mu objawów jest kluczowa i często wystarczająca do postawienia diagnozy. Badanie USG umożliwia określenie charakteru guza, a także zmian w węzłach chłonnych. Istotne jest również przeprowadzenie wywiadu, który pozwoli skierować dalsze postępowanie diagnostyczne. Część guzów szyi ma charakter łagodny, natomiast inne są nowotworowe. Istnieją również inne przyczyny powstawania guzów szyi, takie jak zmiany wrodzone, zapalne czy inne.

W zależności od lokalizacji guza, różnicuje się jego etiologię. W przypadku guzów w okolicy nadobojczykowej, konieczne jest badanie radiologiczne klatki piersiowej, aby wykluczyć charakter nowotworowy. Diagnostyka laboratoryjna zależy od podejrzewanej przyczyny i może obejmować różne badania krwi oraz wymazy. Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny są niezbędne w przypadku rozległych lub głęboko położonych zmian. Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG jest często stosowana do diagnozy u dorosłych. W przypadku podejrzenia nowotworów złośliwych konieczne jest chirurgiczne pobranie węzła chłonnego do badania histopatologicznego.

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się objawu?

Kiedy zmiana w okolicy podżuchwowej ma związek z infekcją gardła lub jamy ustnej, leczenie choroby podstawowej jest wystarczające. W pozostałych przypadkach konieczna jest specjalistyczna diagnostyka.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł