- Co to jest ciężka hipertriglicerydemia i jakie są jej przyczyny?
- Jak często występuje ciężka hipertriglicerydemia?
- Jak się objawia ciężka hipertriglicerydemia?
- Co robić w przypadku wystąpienia objawów ciężkiej hipertriglicerydemii?
- W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie ciężkiej hipertriglicerydemii?
- Jakie są metody leczenia ciężkiej hipertriglicerydemii?
- Czy jest możliwe całkowite wyleczenie ciężkiej hipertriglicerydemii?
- Co robić, aby uniknąć zachorowania na ciężką hipertriglicerydemię?
Co to jest ciężka hipertriglicerydemia i jakie są jej przyczyny?
Dysfunkcja lipidowa dotyczy zaburzeń stężenia lipidów i lipoprotein krążących we krwi przekraczających normy. Dyslipidemia może występować w postaci hipercholesterolemii, hipertriglicerydemii, małego stężenia HDL-C oraz hiperlipidemii mieszanej.Ciężka hipertriglicerydemia to stan, w którym poziom triglicerydów przekracza 5,6 mmol/l. Hiperlipoproteinemia typu V występuje przy stężeniu powyżej 11,3 mmol/l, co objawia się obecnością chylomikronów.Dyslipidemia może być efektem interakcji czynników środowiskowych, takich jak nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu, oraz predyspozycji genetycznych. Natomiast hiperlipoproteinemia typu V jest konsekwencją genetycznej podatności oraz współwystępowania chorób i czynników ryzyka, takich jak otyłość, cukrzyca, zakażenie HIV, nadużywanie alkoholu i stosowanie niektórych leków.
Jak często występuje ciężka hipertriglicerydemia?
Szacuje się, że u dorosłych Polaków zwiększone ilości tłuszczu w osoczu występują u 32% mężczyzn i 20% kobiet. Należy mieć na uwadze, że nadmiar tłuszczu często towarzyszy wysokiemu poziomowi cholesterolu (mówimy wtedy o hiperlipidemii mieszanej) oraz innym czynnikom ryzyka chorób serca i naczyń.
Jak się objawia ciężka hipertriglicerydemia?
Co robić w przypadku wystąpienia objawów ciężkiej hipertriglicerydemii?
Objawy bólu brzucha związane z zapaleniem trzustki są intensywne i trwają przez wiele godzin. Zazwyczaj utrzymują się dłużej niż jeden dzień, pojawiają się nagle i stopniowo nasilają, często towarzyszy im wzrost temperatury ciała, a także nudności i wymioty. Często występują po spożyciu obfitych i tłustych posiłków lub alkoholu. W przypadku pojawienia się tych symptomów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie ciężkiej hipertriglicerydemii?
Jakie są metody leczenia ciężkiej hipertriglicerydemii?
Skuteczne leczenie hipertriglicerydemii polega na zmianie stylu życia i wdrożeniu farmakoterapii, które mają na celu obniżenie poziomu triglicerydów i zapobieżenie ostremu zapaleniu trzustki.
Podstawowe zalecenia obejmują: redukcję masy ciała u osób z nadwagą lub otyłością, zdrową dietę z regularnymi posiłkami, regularną aktywność fizyczną, zaprzestanie palenia papierosów i unikanie spożywania alkoholu.
Osoby z hiperlipoproteinemią typu V powinny w pierwszej kolejności zmniejszyć poziom chylomikronów we krwi poprzez stosowanie diety o bardzo niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i nienasyconych (<10% zapotrzebowania kalorycznego). Należy ograniczyć spożycie węglowodanów, zwłaszcza prostych cukrów.
W leczeniu ciężkiej hipertriglicerydemii stosuje się fibraty, kwasy tłuszczowe omega-3 (oleje rybne) oraz statyny. Wybór terapii zależy od poziomu triglicerydów:
- U pacjentów z poziomem triglicerydów 2,3–5,6 mmol/l (200–499 mg/dl) zaleca się rozpoczęcie terapii od statyn lub fibratów w zależności od poziomu cholesterolu LDL, aby zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
- U pacjentów z poziomem triglicerydów ≥5,6 mmol/l (≥500 mg/dl) zaleca się terapię fibratami w połączeniu z kwasami tłuszczowymi omega-3 w celu zapobiegania ostremu zapaleniu trzustki i redukcji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ważne jest też zaprzestanie spożywania alkoholu, stosowanie ścisłej diety niskotłuszczowej oraz kontrola glikemii u chorych na cukrzycę.
- U pacjentów z poziomem triglicerydów 1,7–2,3 mmol/l (150–199 mg/dl) celem terapii nie jest obniżenie poziomu triglicerydów, ale osiągnięcie docelowych wartości LDL-C za pomocą statyn w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Czy jest możliwe całkowite wyleczenie ciężkiej hipertriglicerydemii?
Leczenie ciężkiej hipertriglicerydemii jest długotrwałe. W trakcie terapii zaleca się monitorowanie poziomu lipidów we krwi, a w razie potrzeby dostosowanie leczenia co 6 tygodni, aż do osiągnięcia pożądanych wartości lipidów. Kolejne kontrole powinny być przeprowadzane co 4-6 miesięcy.
Rzadkimi skutkami ubocznymi statyn są: miopatia (0,5% pacjentów) i zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (2% pacjentów). Czynnikiem ryzyka miopatii są starszy wiek oraz obecność niektórych chorób i stosowanie niektórych leków. Należy zbadać poziom aminotransferazy asparginianowej (AST) i aminotransferazy alaninowej (ALT) we krwi przed rozpoczęciem leczenia, a następnie po 6 i 12 tygodniach, a potem 2-3 razy w ciągu roku (zazwyczaj jednocześnie z badaniem lipidogramu). Jeśli poziom aminotransferaz przekroczy normę więcej niż 3-krotnie, zaleca się odstawienie statyny i dokładne zbadanie wątroby. Mimo to można spróbować ponownie podać inną statynę po normalizacji poziomu enzymów.
Przeciwwskazaniem do stosowania statyn są ciąża, okres karmienia piersią i aktywna choroba wątroby.
Przed podaniem fibratów należy ocenić funkcjonowanie nerek (najlepiej GFR) oraz sprawdzić poziom ALT i AST. Przeciwwskazania do stosowania fibratów to aktywna choroba wątroby, ciężka przewlekła choroba nerek, kamica żółciowa, ciąża, karmienie piersią.
Co robić, aby uniknąć zachorowania na ciężką hipertriglicerydemię?
Ogólne wskazówki obejmują utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, zdrowe odżywianie z regularnymi posiłkami, regularną aktywność fizyczną, zaprzestanie palenia tytoniu oraz unikanie spożywania alkoholu.