Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Krew Z Nosa

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Krew Z Nosa
01.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest krwawienie z nosa i jaka jest jego przyczyna?

Jama nosowa posiada bogatą sieć naczyń krwionośnych, konieczną do prawidłowego oczyszczania, ogrzewania i nawilżania wdychanego powietrza. To sprawia, że krwawienia z nosa są częstym zjawiskiem. U 60% populacji wystąpi przynajmniej raz w życiu, jednak tylko w 10% przypadków konieczna będzie interwencja lekarska. Choć krwawienie z nosa zazwyczaj nie stanowi zagrożenia i ma łatwą do odkrycia przyczynę, czasami może być poważne, trudne w leczeniu i prowadzić nawet do śmierci.

Sploty naczyniowe w jamie nosowej tworzą splot Kiesselbacha w przednio-dolnej części przegrody oraz splot Woodruffa w tylnej części bocznej ściany nosa. Ponad 90% krwawień pochodzi z obszaru przedniego (głównie ze splotu Kiesselbacha), ponieważ jest to miejsce szczególnie wrażliwe na uszkodzenia i wysychanie. Krwawienia z tylnej części jamy nosowej i nosowo-gardłowej są rzadsze, ale zazwyczaj bardziej poważne i dotyczą głównie osób starszych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Krwawienie z nosa - przyczyny

Przyczyny krwawienia z nosa mogą być miejscowe lub ogólne. Do przyczyn miejscowych należą urazy, wysuszenie błony śluzowej, stany zapalne, nieżyt błony śluzowej nosa, ubytki w przegrodzie nosa, choroby z tworzeniem ziarniny oraz nowotwory. Natomiast przyczyny ogólne obejmują choroby układu krążenia, wrodzone skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby zakaźne, mocznicę i niewydolność wątroby. Warto pamiętać, że krwawienia z nosa mogą stanowić problem różnych specjalności medycznych.

Jak zatamować krwawienie z nosa

Należy uspokoić osobę cierpiącą na krwawienie z nosa i pozwolić jej siedzieć w lekko pochylonej pozycji do przodu. Konieczne jest delikatne uciskanie skrzydełek nosa przez co najmniej 10 minut, a krew spływającą do gardła należy wypluwać, a nie połykać. Można również zastosować zimne okłady na kark i nos. Po zatrzymaniu krwawienia warto nawilżyć błonę śluzową solą fizjologiczną lub wodą morską, aby zapobiec powtórnemu krwawieniu. W przypadku nieustępującego krwawienia, należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej laryngologiem.Połykanie krwi spływającej do gardła może wywoływać nudności i wymioty fusowate. Masywne krwawienia mogą prowadzić do znacznej utraty krwi.

Krwawienie z nosa - leczenie

Nie ma jednego planu działania, który byłby odpowiedni dla każdego przypadku krwawienia z nosa. Postępowanie jest dostosowywane indywidualnie do pacjenta, uwzględniając jego stan ogólny, ciężkość krwawienia oraz przyczynę. W przypadku obfitego krwotoku najważniejsze jest zatrzymanie krwawienia i ustabilizowanie stanu pacjenta.Lekarz przeprowadzi wywiad, aby dowiedzieć się, czy krwawienie jest pierwsze czy nawrotowe, jak dużo krwi zostało utracone, czy pacjent przyjmuje leki oraz czy ma jakieś przewlekłe choroby. Następnie lekarz spróbuje zlokalizować miejsce krwawienia i ustalić jego przyczynę. Oczyszcza jamę nosową ze skrzepów krwi, stosuje lokalne leki znieczulające lub obkurczające naczynia krwionośne. W niektórych przypadkach laryngolog może użyć endoskopu, aby dokładniej zlokalizować miejsce krwawienia.Lekarz oceni również stan ogólny pacjenta, zmierzy ciśnienie tętnicze i oceni krążenie. Jeśli zajdzie potrzeba, zleci wykonanie badań krwi, takich jak morfologia i badanie krzepliwości krwi. W przypadku konieczności, lekarz może zlecić również dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.W celu zatrzymania krwawienia z nosa, lekarz może zastosować leczenie zachowawcze, a jeśli okaże się nieskuteczne lub krwawienie będzie ciężkie, konieczne może być leczenie interwencyjne.

Leczenie nieinwazyjne

Jeżeli krwawienie nie ustaje, lekarz może zdecydować się na leczenie inwazyjne.

Leczenie inwazyjne

Metody leczenia krwawienia z nosa, które są uważane za ostateczność, to chirurgiczne zamknięcie naczyń (podwiązanie, koagulacja) lub embolizacja naczyń podczas angiografii subtrakcyjnej.

Kto powinien zostać w szpitalu?

Chorzy cierpiący na silne krwotoki po urazach, znaczną niedokrwistość pokrwotoczną, nowotwór jamy nosa, zatok przynosowych czy nosogardła oraz osoby doświadczające częstych nawrotów krwawień.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł